- Altercație în Parlament: deputatul Florin Roman îl acuză de agresiune pe Dan Vîlceanu
- 5,3 milioane de Euro a cheltuit primarul Daniel Băluță (PSD) pentru „Porta Eroilor”
- Vizită oficială a premierului Marcel Ciolacu în Turcia pentru consolidarea Parteneriatului Strategic
- Reacțiile ale Israelului și Hamas la cererile CPI de mandate de arestare
- Președintelui Iranian Ebrahim Raisi a murit în urma prăbușirii elicopterului în care se afla
„Sâmbăta trecută ne-am bucurat când am văzut Marşul pentru Viaţă. Majoritatea celor care participă la această manifestare în favoarea vieţii şi în favoarea mamelor însărcinate sunt tineri, dar sunt şi oameni în vârstă. Marşul pentru Viaţă are în primul rând un aspect spiritual, întrucât avortul în limbajul bisericesc canonic se numeşte pruncucidere, dar are şi un aspect social şi anume, faptul că se nasc din ce în ce mai puţini copii”, a mai spus Patriarhul.
„Sâmbăta trecută ne-am bucurat când am văzut Marşul pentru Viaţă. Majoritatea celor care participă la această manifestare în favoarea vieţii şi în favoarea mamelor însărcinate sunt tineri, dar sunt şi oameni în vârstă. Marşul pentru Viaţă are în primul rând un aspect spiritual, întrucât avortul în limbajul bisericesc canonic se numeşte pruncucidere, dar are şi un aspect social şi anume, faptul că se nasc din ce în ce mai puţini copii”, a mai spus Patriarhul.