US Open: Simona Halep vs Nicole Gibbs 6-3, 3-6, 6-2 – Românca, în turul al doilea după o partidă dificilă

Simona Halep a avut parte de o adversară incomodă în primul tur de la US Open în persoana lui Nicole Gibbs (SUA, 135 WTA). Românca a început bine partida (6-3 în primul set), a făcut foarte multe erori neforțate – lucru care nu o caracterizează – în setul secund (3-6), însă a dominat decisivul (6-2) și s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Flushing Meadows (nu o mai făcuse din 2016), după o oră și 51 de minute de joc. În runda următoare, Simona va întâlni tot o americancă, pe Taylor Townsend (116 WTA).

• Pentru calificarea în turul al doilea de la US Open, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 100.000 de dolari și 70 de puncte în clasamentul WTA.
  • Taylor Townsend a învins-o pe Kateryna Kozlova (Ucraina, 76 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-2, după un meci de două ore. Simona conduce cu 3-0 în confruntările directe cu americanca în vârstă de 23 de ani (ultimul meci a avut loc anul acesta, la Miami, scor 6-1, 6-3).
  • Townsend vine, la fel ca Gibbs, din calificări. Aceasta a trecut de Natalija Kostic, Veronica Cepede și Nina Stojanovic.
  • La ultimele două ediții ale US Open-ului, Simona a ieșit de fiecare dată în runda inaugurală: 2017, învinsă de Maria Sharapova, în 2018, învinsă de Kaia Kanepi.

Ce a spus Simona Halep:

„Mă simt bine că m-am întors la US Open. Publicul a fost extraordinar, n-am simțit că am jucat în fața unei americance. Datorită vouă am luptat până la capăt!

Nicole a început să joace mai bine în setul doi, eu am fost dominată, nu mai aveam așa multă energie, apoi m-am resetat în plan mental. Am început să o atac, să vin mai des în față. Ea a jucat foarte bine, dar așa am reușit să câștig azi.

Pot să visez din nou la acest turneu? Nu e ușor, fiecare meci de Grand Slam e complicat. Mă bucur că am reușit să câștig aici după trei ani, pierdusem doi ani la rând în primul tur”, a declarat Simona Halep, pentru Eurosport.