Ana Bogdan avansează în sferturile de finală la Transylvania Open după o victorie tensionată

Getting your Trinity Audio player ready...

Jucătoarea română de tenis, Ana Bogdan, clasată pe locul 73 WTA și favorită 5 la turneul Transylvania Open de la Cluj-Napoca, a reușit să se califice în sferturile de finală. Într-un meci intens, Bogdan a învins-o în optimi pe jucătoarea cehă Nikola Bartunkova, aflată pe locul 289 WTA, cu scorul de 4-6, 7-6 (5), 7-5, într-o partidă care a durat trei ore și 12 minute.

În faza următoare a competiției, Ana Bogdan se va confrunta cu spaniola Rebeka Masarova, care ocupă locul 67 în clasamentul mondial WTA.

Turneul Transylvania Open reprezintă o oportunitate importantă pentru jucătoarele de tenis să își demonstreze valoarea și să acumuleze puncte valoroase în clasamentul WTA.