
Cifra de afaceri din servicii a scăzut cu 9,3% în iunie 2026
Institutul Naţional de Statistică (INS) a raportat o scădere semnificativă a volumului cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei în luna iunie 2026, comparativ cu aceeaşi lună din 2025. Această reducere, de 9,3% ca serie brută, este însoţită de o scădere ajustată de 10,5% în funcţie de zilele lucrătoare şi sezonalitate.
În ciuda scăderii anuale, volumul cifrei de afaceri a înregistrat o creştere de 4,3% în iunie 2026 comparativ cu luna precedentă, mai exact mai 2026. Totuşi, ajustările în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi sezonalitate arată o diminuare de 2,3% în aceeaşi comparaţie.
În primele şase luni ale anului 2026, volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei a continuat să scadă, înregistrând o reducere de 9,1% faţă de perioada similară din 2025, atât ca serie brută, cât şi o scădere ajustată de 8,4% în funcţie de zilele lucrătoare şi sezonalitate.
Activităţile de jocuri de noroc, precum şi sectorul hotelurilor şi restaurantelor, au contribuit semnificativ la acest recul, reflectând o tendinţă generală de diminuare a cererii în aceste domenii. INS a subliniat impactul acestor activităţi asupra cifrei de afaceri totale din servicii, evidenţiind o volatilitate crescută în aceste sectoare.

































