Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Național

Ciolacu și Pîslaru se acuză pe Facebook pentru întârzierile din PNRR

Național 17:00 Redactor: Andrei Enescu

Fostul premier Marcel Ciolacu și actualul ministru interimar al Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru, au avut un schimb de acuzații pe Facebook privind întârzierile din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Ciolacu a acuzat Guvernul interimar de „crimă cu premeditare”, în timp ce Pîslaru a răspuns că fostul Executiv este cel responsabil pentru întârzieri.

Marcel Ciolacu a declarat că Ilie Bolojan și Dragoș Pîslaru sunt responsabili pentru întârzierile din PNRR, care ar putea costa România miliarde de euro. El a afirmat că Guvernul interimar a întârziat trimiterea a șapte proiecte esențiale la Parlament, acuzându-i pe cei doi că încearcă să mute responsabilitatea asupra Legislativului. Ciolacu a subliniat că, deși știa că urmează vacanța parlamentară, Bolojan nu a acționat pentru a avansa legea salarizării, un jalon important în PNRR.

Fostul premier a menționat că nu există o variantă clară a legii salarizării și că Guvernul nu a oferit răspunsuri la întrebările legate de termenele de elaborare a acestor legi. Ciolacu a criticat lipsa de reacție a autorităților și a subliniat că întârzierea acestor reforme este inacceptabilă.

În replică, Dragoș Pîslaru a acuzat că fostul Guvern, condus de PSD, este cel care a întârziat proiectele din PNRR. El a afirmat că legea salarizării ar fi trebuit să fie finalizată din 2022 și a criticat PSD pentru că a tras de timp în această privință. Pîslaru a adăugat că acuzațiile lui Ciolacu sunt nefondate și a sugerat că acesta încearcă să evite responsabilitatea pentru întârzierile din trecut.

Pîslaru a menționat că, în opinia sa, Ciolacu a fost ironic în postările sale, având în vedere că, în timpul mandatului său, nu a reușit să avanseze această lege. El a concluzionat că PSD a avut controlul asupra Ministerului Muncii în ultimii ani și că acum încearcă să se distanțeze de responsabilitate.

Național 13 ore ago

USR cere ANI să publice urgent situația aleșilor locali în

USR cere ANI să publice situația aleșilor locali aflați în incompatibilitate USR solicită Agenției...

catalin drula
Național 13 ore ago

Drulă acuză PSD de dublă măsură în scandalul incompatibilităților

Cătălin Drulă acuză PSD de dublă măsură în scandalul incompatibilităților Cătălin Drulă, liderul USR,...

Național 15 ore ago

Comisia Europeană analizează amendamentul Fritz în contextul PNRR

Comisia Europeană confirmă primirea scrisorii liderilor PPE și Renew privind amendamentul Fritz Comisia Europeană...

Național 15 ore ago

Primarul Toma din Buzău renunță la candidatura PSD pentru 2024

Primarul Constantin Toma din Buzău anunță că nu va mai candida din partea PSD...

Național 15 ore ago

Predoiu anunță capturarea a 1,7 tone de droguri în România

Capturarea a 1,7 tone de droguri în operațiunea MATRIX, anunțată de Predoiu Cătălin Predoiu,...

Național 15 ore ago

DIICOT extinde urmărirea penală în dosarul Nordis cu noi acuzații

DIICOT extinde urmărirea penală în dosarul Nordis, cu noi acuzații de înșelăciune Procurorii DIICOT...

Național 15 ore ago

AUR cere demiterea Cristinei Trăilă după urmărirea penală DNA

AUR cere demiterea Cristinei Trăilă după urmărirea penală dispusă de DNA Alianța pentru Unirea...

Național 15 ore ago

Cseke Attila: Prefecții să ignore legea incompatibilității

Ministrul Cseke Attila transmite prefecților să nu aplice legea incompatibilității consilierilor Ministrul UDMR al...

Național o zi ago

Cutremur de 4.4 în Vrancea-Buzău, resimțit de localnici

Cutremur de magnitudine 4.4 în zona seismică Vrancea-Buzău, marți dimineață Un cutremur cu magnitudinea...

Național o zi ago

Eugen Tomac: Nicușor Dan va desemna un premier în septembrie

Eugen Tomac: Nicușor Dan va desemna un premier în septembrie, România are nevoie urgentă...

Național 2 zile ago

Legea salarizării rămâne blocată, România riscă 770 de milioane de euro

Legea salarizării rămâne blocată, iar soarta celor 770 milioane euro din PNRR este incertă...

Național 2 zile ago

Camera Deputaților adoptă legea care elimină examenul paralel la liceu

Legea care anulează examenul paralel de admitere la liceu a fost adoptată Camera Deputaților...

Național 2 zile ago

Grindeanu: Legea ANI adoptată fără AUR și USR

Legea ANI a trecut fără voturile AUR și USR, afirmă Sorin Grindeanu Președintele PSD,...

Național 2 zile ago

Comisia Europeană solicită 4 miliarde de lei pentru legea salarizārii

Comisia Europeană solicită măsuri pentru acoperirea costurilor Legii salarizării Comisia Europeană a cerut Guvernului...

Sursă foto: Shutterstock
Național 2 zile ago

USR cere cercetare disciplinară pentru amendamentul fraudulos din legea ANI

USR cere cercetare disciplinară pentru amendamentul fraudulos din Legea ANI Lidera deputaţilor USR, Diana...

Național 2 zile ago

România intră în zona anticipatelor. Cât ne costă să fim conduși de un Guvern demis?

ANALIZĂ | România împlinește 111 zile cu un Guvern demis și fără un Executiv...

Național 2 zile ago

Investiția de 400 milioane euro în hidrocentrale pe Olt, sub semnul

Investiții de 400 de milioane de euro în hidrocentrale pe Olt: întrebări despre rentabilitate...

Național 2 zile ago

Alertă în Galați: Dronă din Ucraina detectată de radar

Alertă în Galați: Semnal radar detectat în zona Târgu Bujor, dronă din direcția Ucraina...

Național 2 zile ago

Valentin Jucan: Războiul informațional, o urgență pentru România

Războiul informațional, o urgență pentru România, afirmă Valentin Jucan (CNA) Valentin Jucan, președintele interimar...

cercetatori Julia Henning, comportament periculos, interactiuni pisici, proprietarii de pisici, semne de stresSursă foto: Shutterstock
Național 2 zile ago

Cercetătorii avertizează: Comportamentele stresante ale pisicilor

Avertisment pentru proprietarii de pisici: comportamentele de stres sunt ignorate online Cercetătorii atrag atenția...

cerere de plată, Comisia Europeană, grad de absorbţie, Pîslaru, România PNRR
Național 2 zile ago

Pîslaru: România poate aloca 6 miliarde lei pentru salarii

Valoarea maximă pentru salarizarea profesorilor și cadrelor medicale este de aproape 6 miliarde lei...

Național 3 zile ago

Datoria României atinge 1.200 miliarde lei

Datoria României a ajuns la aproape 1.200 de miliarde de lei, înainte de negocierile...

Național 3 zile ago

Debitul Dunării crește, dar rămâne sub media lunii august

Debitul Dunării va crește, dar rămâne sub media lunii august Debitul Dunării la intrarea...

Național 3 zile ago

Vilele din Snagov confiscate de comuniști care au ajuns în proprietatea Rusiei

Povestea celor patru domenii de pe malul Lacului Snagov Pe unul dintre cele mai...