Dirijorul Philip Mann și pianista Dana Borșan, pe scena Sălii Radio
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2017/03/mann-e1489320789975-563x311.jpg)
Vineri, 10 martie 2017, ora 19.00, dirijorul american Philip Mann se va afla la pupitrul Orchestrei Naţionale Radio, în cadrul unui concert Ceaikovski & Chopin la Sala Radio, care o va avea ca solistă pe cunoscuta pianistă Dana Borşan.
Cum Ceaikovski este unul dintre compozitorii preferați ai melomanilor, concertul din 10 martie propune două piese de rezistență ceaikovskiene: Poloneza din opera Evgheni Oneghin și o suită din Lacul lebedelor.
Lucrarea concertantă care o va avea ca protagonistă pe Dana Borșan este Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră de Fr. Chopin.
Cu o excelentă reputație și o carieră în plină ascensiune pe scenele muzicale din Statele Unite, Europa și Asia, Philip Mann a fost dirijor asistent la Royal Concertgebouw Orchestra, la Filarmonica din Viena şi la Filarmonica din Berlin, a studiat şi a predat la Oxford, unde a câştigat competiţia pentru a deveni dirijor principal al Oxford University Philharmonia.
Solist concertist al Orchestrelor și Corurilor Radio din anul 2000, Dana Borșan este astăzi o pianistă cu o capacitate și o tehnică interpretativă deosebit de rafinate, ceea ce îi asigură un loc binemeritat în elita pianisticii românești.