- Președintelui Iranian Ebrahim Raisi a murit în urma prăbușirii elicopterului în care se afla
- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
Festivalul de lăută de la Cetatea Neamțului
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/08/lauta.jpg)
Festivalul de lăută din Cetatea Neamț ajunge anul acesta la cea de-a șasea ediție, având oaspeți, în perioada 19-21 august, muzicieni din România: Claudiu LOBONȚ & Olivia IANCU și Costin SOARE (București), dar și din Italia: renumitul lautist Massimo MARCHESE. Sala Sfatului din Cetatea Neamțuli găzduiește în fiecare seară, de la ora 19.00, concerte de lăută și recitaluri de poezie medievală.
La această ediție va debuta și Academia de Lăută ce va fi găzduită tot de Cetatea Neamț și care va oferi în cele trei zile de festival sesiuni de cursuri de inițiere în tehnica lăutei și cunoaștere a vastului repertoriu scris pentru lăută. Cuhniile și Iatacul Domnițelor vor oferi liniștea necesară tinerilor chitariști români (elevi și studenți) ce participă la aceste cursuri ce constituie o premieră în România. De asemenea, tot în cadrul Academiei de Lăută, luni 22/8/2016, va fi organizat un masterclass realizat de dott. Massimo MARCHESE pentru muzicienii români cu nivel avansat de studiu al lautei.