Streamuri Radio Clasic

Sport

Franța cucerește titlul Six Nations și anunță începutul unei noi ere în rugby-ul mondial

Sport 13:09

O seară magică la Paris: o victorie istorică și o atmosferă electrizantă

Pe gazonul incandescent al Stade de France, Franța a demonstrat încă o dată că este forța dominantă a rugby-ului european. Într-un meci tensionat împotriva Scoției, „Les Bleus” au reușit să-și adjudece titlul Six Nations, într-o atmosferă de sărbătoare totală, alimentată de un public frenetic și de o echipă hotărâtă să-și impună supremația.

O jumătate de oră de joc și tensiunea era deja la cote maxime. Indisciplina franceză a fost vizibilă, cu doi jucători trimiși pe banca pedepselor, iar Peato Mauvaka a scăpat incredibil de un cartonaș roșu după un gest controversat asupra lui Ben White. În mijlocul haosului, Darcy Graham a profitat și a marcat un eseu pentru scoțieni, punând presiune pe favoriții gazdă. Scorul de 13-10 reflecta un meci echilibrat, dar cu nervii întinși la maxim.

În acel moment critic, camerele de pe stadion l-au surprins în tribune pe Antoine Dupont, simbolul generației actuale a rugby-ului francez. Reacția publicului a fost aproape religioasă – un vuiet uriaș de entuziasm, un semn că echipa trebuie să creadă până la capăt. Pentru fanii francezi, prezența lui Dupont a fost un semn divin: Dumnezeu e cu noi, deci aveți încredere.

Un tur de forță și un final apoteotic

După o primă repriză tensionată, Franța și-a impus stilul devastator în repriza secundă. Jocul fluid, agresiv și tehnic al francezilor a sufocat speranțele scoțiene, iar fiecare eseu a fost întâmpinat de un val de energie din tribune. Cele mai puternice reacții ale serii? Cele pentru Antoine Dupont, atât în acel moment critic din prima repriză, cât și mai târziu, când a ridicat trofeul alături de căpitanul Gregory Alldritt.

Când artificiile au luminat cerul Parisului, iar confetti-ul a plouat peste echipă, sentimentul dominant nu a fost doar bucuria unei victorii, ci convingerea că acesta este începutul unei ere legendare pentru rugby-ul francez.

Un sezon aproape perfect – doar un singur pas greșit

Dacă Franța nu a reușit să obțină un Grand Slam, acest lucru se datorează doar unui moment inexplicabil pe Twickenham. Înfrângerea suferită în fața Angliei rămâne o anomalie într-un sezon altfel impecabil. Faptul că două dintre cele mai mari stele ale generației – Damian Penaud și chiar legendarul Dupont – au ratat oportunități clare de a înscrie eseuri în acel meci face ca acest eșec să pară și mai bizar. O enigmă care va fi analizată îndelung de experți.

Dar, în afară de acest accident, Franța a fost pur și simplu imperială.

• Un start demolator: 43-0 contra Țării Galilor – cea mai mare victorie franceză împotriva galezilor și prima dată când i-au lăsat fără puncte în turneu după mai bine de 25 de ani.

• Un festival ofensiv: 73 de puncte înscrise împotriva Italiei – al doilea cel mai mare total din istoria competiției.

• O demonstrație de forță la Dublin: În ceea ce trebuia să fie duelul titanic dintre doi giganți ai rugby-ului mondial, Franța a oferit un recital de forță și eleganță, învingând Irlanda cu 42-10, cea mai grea înfrângere suferită de irlandezi pe teren propriu în ultimii 12 ani.

Recorduri spulberate: Franța rescrie istoria rugby-ului european

Meci după meci, Franța a continuat să doboare recorduri, arătând că este într-o formă istorică.

• Un nou standard ofensiv: Cu cele patru eseuri marcate sâmbătă, francezii au depășit pragul de 30 de eseuri în acest sezon de Six Nations, un record care fusese stabilit de Anglia în urmă cu 24 de ani.

• Bielle-Biarrey – un fenomen: Tânărul aripă a devenit jucătorul cu cele mai multe implicări în eseuri într-un sezon (11), iar cu cele 8 eseuri marcate a egalat recordul absolut al competiției, alături de legendele Cyril Lowe (Anglia, 1914) și Ian Smith (Scoția, 1925).

• Thomas Ramos – noul lider al punctelor: Ramos a depășit recordul de 436 de puncte stabilit de Frederic Michalak pentru Franța, intrând în istoria naționalei.

Penaud a fost la un pas de a deveni cel mai prolific marcator de eseuri din istoria Franței, dar recordul său va trebui să mai aștepte. Însă acest amănunt nu umbrește cu nimic măreția acestui sezon.

Un viitor de aur: Belle Époque-ul rugby-ului francez este abia la început

Cu un sistem de dezvoltare a tinerilor care funcționează impecabil, Franța pare destinată să domine rugby-ul mondial pentru mulți ani de acum înainte.

• Generația de aur a Under-20: Vineri, tinerii francezi au câștigat Six Nations U-20 pentru prima dată din 2018, demonstrând că noul val este pregătit.

• Superstaruri în devenire: Theo Attissogbe (20 de ani, 3 eseuri în două meciuri), Oscar Jegou, Hugo Auradou (21 de ani), Nolann le Garrec (22 de ani) și Leo Barre (22 de ani) sunt doar câteva dintre numele care deja impresionează. În plus, Bordeaux are un trio formidabil de tineri talentați – Marko Gazzotti (20 de ani), Emilien Gailleton (21 de ani) și Nicolas Depoortere (22 de ani).

Cluburile franceze domină și competițiile europene: Toulouse și Bordeaux distrug tot în calea lor, cu scoruri uriașe împotriva unor echipe de top din Anglia și Irlanda. Franța este deja lider în Champions Cup și Challenge Cup și pare că nimic nu le poate sta în cale.

Dacă cineva avea îndoieli despre viitorul rugby-ului francez, acest sezon de Six Nations a oferit un răspuns clar: Franța nu doar că domină, ci este pe cale să construiască o dinastie. Cu o echipă plină de superstaruri și o generație tânără care promite să fie la fel de spectaculoasă, viitorul este al lor.

Pe gazonul Stade de France, în strigătele a zeci de mii de fani și sub privirea lui Antoine Dupont, Franța și-a proclamat măreția. Este doar începutul unei Belle Époque în rugby-ul mondial.

culorile PSG, finala Ligii Campionilor, prefectura politiei, Primaria Parisului, Turnul EiffelSursă foto: Shutterstock
Sport o zi ago

Turnul Eiffel se va ilumina în culorile PSG înainte de finala Ligii Campionilor

Turnul Eiffel va fi iluminat în culorile PSG înaintea finalei Ligii Campionilor Turnul Eiffel...

Sport 3 zile ago

Shakira lansează imnul oficial al Cupei Mondiale 2026, „Dai Dai”

Imnul oficial al Cupei Mondiale 2026, „Dai Dai”, lansat de Shakira și Burna Boy...

Sport 3 zile ago

FC Barcelona încheie sezonul LaLiga cu o înfrângere surprinzătoare în fața Valenciei

FC Barcelona încheie sezonul din LaLiga cu o înfrângere pe terenul Valenciei FC Barcelona...

Enzo Maresca, Etihad Stadium, Manchester City, Pep Guardiola, plecarea lui GuardiolaSursă foto: Shutterstock
Sport 5 zile ago

Pep Guardiola anunță plecarea de la Manchester City după 10 ani de succes

Pep Guardiola anunță plecarea de la Manchester City după 10 sezoane Pep Guardiola a...

Sport 2 săptămâni ago

Sorana Cîrstea va participa la turneul WTA 500 de la Queen’s în iunie

Sorana Cîrstea, pe lista de înscriere pentru turneul WTA 500 de la Queen’s Sorana...

Sport 2 săptămâni ago

Elina Svitolina o elimină pe Rîbakina și se califică în semifinale la Roma

Elina Svitolina a învins-o pe Elena Rîbakina și s-a calificat în semifinale la Roma...

Sport 2 săptămâni ago

Sorana Cîrstea se pregătește pentru semifinala cu Coco Gauff la Roma

Sorana Cîrstea se va confrunta cu Coco Gauff în semifinale la Roma Sorana Cîrstea...

Sport 2 săptămâni ago

Slavia Praga, amendată cu 400.000 de euro după violențele din derby-ul cu Sparta

Slavia Praga, amendată record după violențele din derby-ul cu Sparta Praga Slavia Praga a...

amenintat cu cutitul, bunuri furate, FC Porto, jaful violent, Jan Bednarek
Sport 3 săptămâni ago

Jan Bednarek, fotbalist la FC Porto, atacat cu cuțitul în propria locuință

Fotbalistul Jan Bednarek, amenințat cu cuțitul în timpul unui jaf la locuința sa Jan...

Campionatul Mondial 2026, Cupa Mondială, Iranul, Mehdi Taj, TeheranSursă foto: Shutterstock
Sport 3 săptămâni ago

Iranul va participa la Cupa Mondială 2026, dar cu zece condiții impuse gazdelor

Campionatul Mondial 2026: Iranul va participa, dar cu zece condiții impuse gazdelor Federația Iraniană...

Sport 3 săptămâni ago

Jaqueline Cristian, învinsă dramatic de Karolina Pliskova la WTA Roma

Jaqueline Cristian, eliminată de la WTA Roma de Karolina Pliskova Jaqueline Cristian a fost...

Sport 3 săptămâni ago

Arina Sabalenka își exprimă dorința de a reprezenta din nou Belarusul

Arina Sabalenka își exprimă dorința de a reprezenta din nou Belarusul Arina Sabalenka a...

Comitetul de Urgenta, Liga Profesionista de Fotbal, modificarea datei, sezonul 2026/2027, Superliga
Sport 3 săptămâni ago

Modificări importante pentru startul sezonului 2026/2027 al Superligii românești

Startul sezonului 2026/2027 al Superligii a fost modificat Comitetul de Urgenţă al FRF a...

Sport 3 săptămâni ago

Radu Miruță anunță soarta echipei Steaua în drumul spre Liga 1

Ministrul Radu Miruță anunță soarta echipei Steaua în drumul spre Liga 1 Radu Miruță...

Sport 3 săptămâni ago

Semne de agonie prelungită la Maradona, relevate de medicul legist în proces

Semne de 'agonie' la Maradona, conform medicului legist audiat la procesul privind circumstanţele morţii...

Sport 3 săptămâni ago

Guvernul britanic ia în considerare organizarea Jocurilor Olimpice din 2040

Guvernul britanic analizează posibilitatea organizării Jocurilor Olimpice în 2040 Guvernul britanic a început discuțiile...

Sport 3 săptămâni ago

Arsenal Londra scrie istorie și se califică în finala Ligii Campionilor

Arsenal Londra se califică în finala Ligii Campionilor, Arteta mulțumește echipei Mikel Arteta, antrenorul...

Sport 3 săptămâni ago

Nicușor Dan a decorat echipa Steaua pentru victoria din 1986 în Cupa Campionilor Europeni

Președintele Nicușor Dan a decorat echipa Steaua pentru victoria din 1986 Președintele Nicușor Dan...

Sport 4 săptămâni ago

România începe cu victorie la Campionatul Mondial de hochei pe gheață

Echipa României de hochei pe gheață a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial...

Sport o lună ago

PAOK Salonic, învinsă surprinzător de OFI Creta în finala Cupei Greciei

PAOK Salonic, învinsă de OFI Creta în finala Cupei Greciei PAOK Salonic, echipă antrenată...

Sport o lună ago

Biletele la Cupa Mondială ating prețuri record, cele mai scumpe costând 2,3 milioane de lei

Cele mai scumpe bilete la Cupa Mondială se vând cu 2,3 milioane de lei...

Sport o lună ago

Italia nu va înlocui Iranul la Cupa Mondială, confirmă oficialii sportivi

Italia refuză să înlocuiască Iranul la Cupa Mondială Italia a anunțat că nu va...

Sport o lună ago

Chelsea suferă o nouă înfrângere, 0-3 cu Brighton în Premier League

Chelsea suferă o înfrângere severă în fața lui Brighton, scor 0-3 Formația Chelsea a...

Sport o lună ago

Gheorghe Hagi, noul selecționer al echipei naționale de fotbal a României

Gheorghe Hagi, noul selecționer al echipei naționale de fotbal a României Gheorghe Hagi a...