Gabriela Ruse avansează în semifinalele Transylvania Open

Getting your Trinity Audio player ready...

Jucătoarea română de tenis, Gabriela Ruse, clasată pe locul 188 în clasamentul WTA, a obținut o victorie importantă la turneul de categorie WTA 250 Transylvania Open, desfășurat la Cluj-Napoca. Ruse a reușit să o învingă în sferturi pe Emiliana Arango din Columbia, locul 118 WTA, cu scorul de 6-1, 0-6, 6-1, într-un meci care a durat o oră și 45 de minute.

În semifinale, Gabriela Ruse se va confrunta cu câștigătoarea dintre Ana Bogdan, locul 73 WTA, și Rebeka Masarova din Spania, locul 67 WTA. Pe cealaltă parte a tabloului, semifinala va fi disputată între Tamara Korpatsch din Germania, locul 105 WTA, și învingătoarea dintre Eva Lys (Germania, 133 WTA) și Ekaterina Makarova (Rusia, 213 WTA).

Semifinalistele turneului și-au asigurat un premiu de 11.275 de dolari și 110 puncte WTA. Câștigătoarea competiției va primi un premiu de 34.228 de dolari și 280 de puncte, în timp ce finalista învinsă va fi recompensată cu 20.226 de dolari și 180 de puncte.