Streamuri Radio Clasic

Național

Grindeanu anunță depunerea moțiunii de cenzură cu AUR și cere demisii în PSD

Național 15:59

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat luni depunerea unei moțiuni de cenzură comună cu AUR. El a cerut demisia prefecților și secretarilor de stat ai PSD înainte de votul moțiunii.

PSD a decis să intre oficial în ofensivă parlamentară împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan. Sorin Grindeanu a anunțat că social-democrații vor semna și vota o moțiune de cenzură, într-un demers care ar urma să coaguleze sprijin din mai multe zone politice, fără ca acest lucru să însemne, cel puțin deocamdată, existența unui acord pentru perioada de după eventuala cădere a Executivului.

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că Biroul Permanent Național al partidului a decis în unanimitate ca parlamentarii social-democrați să susțină depunerea și votarea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan. Decizia marchează o ruptură politică majoră și confirmă ieșirea PSD din logica susținerii actualului Executiv.

La finalul ședinței BPN, Grindeanu a declarat că partidul dorește ca poziția sa politică să fie lipsită de orice echivoc. Din acest motiv, el le-a cerut reprezentanților PSD aflați încă în structurile guvernamentale — secretari de stat și prefecți — să își depună demisiile înainte ca moțiunea să ajungă la vot.

„Decizia politică a fost în unanimitate ca parlamentarii PSD să semneze și să voteze moțiunea de cenzură. Cer secretarilor de stat și prefecților PSD să-și prezinte demisiile în perioada următoare, astfel încât când votăm moțiunea lucrurile să fie cât se poate de clare. Eu îmi doresc ca atunci când avem moțiunea depusă toți acești reprezentanți ai noștri să aibă demisiile scrise”, a declarat Sorin Grindeanu.

Potrivit liderului PSD, moțiunea de cenzură urmează să fie depusă în zilele următoare, iar votul ar putea avea loc la începutul săptămânii viitoare. Calendarul exact depinde de procedurile parlamentare, dar semnalul politic transmis de social-democrați este unul ferm: partidul nu mai dorește să fie asociat cu actuala formulă guvernamentală.

Grindeanu a insistat asupra faptului că demersul nu trebuie interpretat ca o alianță politică formală cu celelalte formațiuni care ar putea susține moțiunea. El a precizat că există un obiectiv parlamentar comun — înlăturarea Guvernului Bolojan — dar nu și un acord politic pentru ceea ce ar urma după un eventual vot favorabil moțiunii.

„Este un demers parlamentar, care are în acest moment susținere dincolo de culoare politică — PSD, AUR, PACE, SOS și așa mai departe — și așa vreau să fie interpretată. Sunt multe lucruri care ne despart, de aceea sunt și partide politice diferite, dar există un scop comun, acela de a vota această moțiune și a dărâma Guvernul Bolojan”, a afirmat liderul PSD.

Sorin Grindeanu a respins ideea existenței unor negocieri privind o formulă politică post-moțiune. Potrivit acestuia, discuțiile se limitează la textul moțiunii și la susținerea parlamentară necesară pentru ca demersul să aibă succes. Liderul PSD a subliniat că textul rămâne deschis propunerilor venite din partea formațiunilor dispuse să participe la inițiativă.

„Acest lucru nu a făcut parte din niciun fel de discuție și îmi doresc să fiu foarte bine înțeles: acest demers parlamentar, pornit de la un text de moțiune care, de asemenea, este deschis pentru propuneri, așa cum au anunțat și Marian Neacșu, și Petrișor Peiu, așteptăm propuneri astfel încât acest demers parlamentar, dincolo de culoarea politică a unora sau altora, să aibă succes”, a explicat Grindeanu.

Prin această decizie, PSD încearcă să transmită că își asumă deschis opoziția față de Guvernul Bolojan și că nu mai acceptă o poziționare ambiguă în raport cu Executivul. Cererea adresată secretarilor de stat și prefecților de a demisiona înaintea votului are rolul de a separa partidul de structurile guvernamentale și de a întări mesajul politic al moțiunii.

Dacă moțiunea va fi depusă în zilele următoare și va ajunge la vot la începutul săptămânii viitoare, scena politică ar putea intra într-o nouă etapă de instabilitate. Succesul demersului depinde de capacitatea partidelor care susțin moțiunea de a strânge numărul necesar de voturi, dar și de felul în care vor gestiona diferențele politice dintre ele.

Pentru moment, PSD prezintă inițiativa ca pe un demers punctual, concentrat exclusiv pe înlăturarea Guvernului Bolojan. Însă, în cazul în care moțiunea va trece, presiunea se va muta rapid de pe votul parlamentar pe întrebarea esențială: ce formulă de guvernare ar putea urma și cine va putea construi o majoritate funcțională.

Național 6 ore ago

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri în Bragadiru, Ilfov

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri din Bragadiru, Ilfov Un incendiu a...

Național 6 ore ago

Militarii răniți în explozia de la Botoșani, transferați de urgență în Belgia

Militarii răniți în explozia de la Botoșani au fost transferați în Belgia Cei doi...

Național 13 ore ago

Bolojan: PNL nu va susține un guvern tehnocrat cu PSD în viitor

Ilie Bolojan: PNL nu va susține un guvern tehnocrat cu PSD Ilie Bolojan, președintele...

Național 13 ore ago

Lia Olguța Vasilescu: PSD ia în calcul formarea unui guvern minoritar

Guvern minoritar în jurul PSD, o variantă luată în calcul de Lia Olguța Vasilescu...

Național 14 ore ago

Bilanțul USR după 13 zile fără PSD: realizări și angajamente prezentate de Dominic Fritz

Bilanțul USR în 13 zile fără PSD: realizări și angajamente prezentate de Dominic Fritz...

Național 14 ore ago

AUR rămâne lider în intențiile de vot, PNL depășește PSD în sondaje

AUR rămâne pe primul loc în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare AUR continuă...

Național o zi ago

Băsescu: Premierul trebuie să fie din PNL pentru stabilitatea economică a României

Băsescu sugerează un premier din PNL, avertizând asupra riscurilor economice Fostul președinte Traian Băsescu...

Național 2 zile ago

e-Factura devine obligatorie pentru freelanceri începând cu 1 iunie 2026

e-Factura devine obligatorie pentru freelanceri și creatori de conținut din 2026 Persoanele fizice care...

Național 2 zile ago

Incendiu devastator în Sectorul 5: Pompierii intervin, mesaj Ro-Alert emis

Incendiu puternic în Capitală, intervenție masivă a pompierilor Un incendiu puternic a afectat mai...

Național 2 zile ago

Scenariul unui guvern monocolor PNL sau PSD, discutat în Parlament

Guvern monocolor: scenariu vehiculat de parlamentari Ipoteza formării unui guvern monocolor, fie de către...

Național 2 zile ago

IGSU trimite forţe suplimentare în Argeş, Dâmboviţa şi Vâlcea, sub cod portocaliu

IGSU trimite forţe suplimentare în judeţele Argeş, Dâmboviţa şi Vâlcea, sub cod portocaliu Inspectoratul...

Național 3 zile ago

Petrișor Peiu: Nicușor Dan se exprimă lozincard, AUR vrea la guvernare

Șeful senatorilor AUR, Petrișor Peiu, critică exprimarea lui Nicușor Dan Petrișor Peiu, liderul senatorilor...

Național 3 zile ago

AUR propune majorarea pensiilor și reducerea TVA-ului prin tăierea cheltuielilor neesențiale

AUR propune măsuri pentru majorarea pensiilor și reducerea TVA-ului Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR,...

Național 3 zile ago

Legea esențială pentru PNRR, blocată în Parlament de trei ani, riscă penalități mari

O lege esențială pentru PNRR, blocată în Parlament de trei ani România se află...

Național 3 zile ago

Bolojan critică gestionarea proiectului mini-reactoarelor de la Doicești ca o parazitare a statului

Cine a parazitat cămările statului? Bolojan dă un exemplu Ilie Bolojan a subliniat recent...

candidati parchete, marile parchete, Marius Voineag, nicusor dan, Parchetul General
Național 4 zile ago

Nicușor Dan vizitează BSDA 2026, evenimentul major al industriei de apărare

Președintele Nicușor Dan vizitează BSDA 2026, un eveniment record pentru industria de apărare Președintele...

Național 5 zile ago

Grindeanu cere urgent lista proiectelor legislative de la ministrul Pîslaru

Sorin Grindeanu solicită urgent lista proiectelor legislative de la Dragoș Pîslaru Sorin Grindeanu, liderul...

Național 5 zile ago

Rețea internațională de medicamente contrafăcute, destructurată în România și alte țări europene

Rețea internațională de medicamente contrafăcute, destructurată în România și alte țări Procurorii din România,...

Național 5 zile ago

Protest al angajaţilor Apele Române pentru drepturi şi deblocarea angajărilor

Sindicaliştii din Apele Române protestează la Bucureşti pentru drepturile angajaţilor Sute de angajaţi ai...

Național 5 zile ago

Mark Rutte a refuzat foie gras la dineul de la București

Detalii picante de la dineul summitului B9 de la București: ce nu a vrut...

economia europeana, liderii europeni, Mario Draghi, măsuri urgente, prețurile la energieSursă foto: Shutterstock
Național 5 zile ago

Fluxuri de aproape 2 miliarde euro în numerar, riscuri de spălare a banilor în România

Corpul de Control al Ministerului Finanțelor: Fluxuri de aproape 2 miliarde euro în numerar...

Național 5 zile ago

Ministerul Mediului lansează achiziția pentru platforma de digitalizare a procedurilor de mediu

Ministerul Mediului a demarat achiziția pentru platforma de digitalizare a mediului Ministerul Mediului, Apelor...

Național 5 zile ago

Uzina Mecanică Sadu, revitalizată prin programul SAFE, va produce muniție în România

Uzina Mecanică Sadu, inclusă în programul SAFE pentru revitalizarea armamentului românesc Uzina Mecanică Sadu...

Național 5 zile ago

Grindeanu răspunde lui Bolojan: PSD a adus România în UE și NATO

Sorin Grindeanu răspunde criticilor lui Bolojan despre PSDism Sorin Grindeanu a reacționat la afirmațiile...