
Ministerul Finanțelor investește 5,3 miliarde lei în capacități de producție în România
Ministerul Finanțelor a anunțat alocarea a 5,3 miliarde de lei pentru investiții în capacități de producție în România. Proiectul vizează consolidarea industriei prelucrătoare și reducerea deficitului comercial prin sprijin financiar pentru sectoare cu importuri mari.
Ministerul Finanțelor a pus în dezbatere publică un proiect de act normativ care prevede o schemă de ajutor de stat în valoare totală de 5,313 miliarde lei. Această schemă este parte a pachetului de relansare economică adoptat prin OUG nr. 8/2026, având ca scop sprijinirea investițiilor în capacități de producție.
Programul va permite emiterea acordurilor de finanțare până în anul 2032, iar plata ajutoarelor se va realiza până în 2036. Companiile vor avea flexibilitatea de a alege între granturi directe și credite fiscale, în funcție de nevoile lor de finanțare.
Schema de ajutor este destinată atât companiilor existente, cât și start-up-urilor, cu condiția ca acestea să realizeze o investiție inițială de minimum 50 milioane lei în unități de producție noi. Firmele active trebuie să aibă capitaluri proprii pozitive și profitabilitate în cel puțin unul dintre ultimii trei ani, în timp ce start-up-urile trebuie să dispună de un capital social minim de 100.000 lei.
Ministerul Finanțelor va ierarhiza cererile de finanțare printr-un sistem de punctaj, având în vedere direcții strategice precum reducerea dependenței de importuri și creșterea eficienței operaționale prin automatizare și digitalizare. Cererile vor putea fi depuse anual, în sesiuni de câte 30 de zile lucrătoare, iar fondurile vor fi utilizate pentru construcții, echipamente tehnologice și active necorporale.



























