- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Paganini la contrabas, la Sala Radio
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/12/petru-563x311.jpg)
În această seară îl puteți urmări pe scena Sălii Radio pe contrabasistul Petru Iuga, unul dintre cei mai importanți interpreți la acest instrument ai generației sale.
El este invitatul Orchestrei de Cameră Radio și va cânta în compania acestui ansamblu Fantezia Moise – variaţiuni pe o temă de Rossini, în varianta pentru contrabas şi orchestră de Niccolo Paganini și Variaţiuni pe o temă Rococo, op. 33 de Piotr Ilici Ceaikovski. La pupitrul orchestrei se va afla dirijorul Tiberiu Oprea, Seara va fi completată tot de un opus semnat de Ceaikovski: Serenada op. 48 în Do major pentru orchestră de coarde.
Concertul începe la ora 19