- Altercație în Parlament: deputatul Florin Roman îl acuză de agresiune pe Dan Vîlceanu
- 5,3 milioane de Euro a cheltuit primarul Daniel Băluță (PSD) pentru „Porta Eroilor”
- Vizită oficială a premierului Marcel Ciolacu în Turcia pentru consolidarea Parteneriatului Strategic
- Reacțiile ale Israelului și Hamas la cererile CPI de mandate de arestare
- Președintelui Iranian Ebrahim Raisi a murit în urma prăbușirii elicopterului în care se afla
Regizorul Cristian Mungiu va fi distins cu Legiunea de Onoare în grad de Cavaler
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/05/mungiu-563x311.jpg)
Regizorul Cristian Mungiu va fi distins cu Legiunea de Onoare în grad de Cavaler, de către doamna Michèle Ramis, Ambasadoarea Franţei în România, în cadrul unei ceremonii care va avea loc joi, de la ora 17.00, la sediul Ambasadei Franţei la Bucureşti.
Cristian Mungiu s-a născut la Iaşi, în 1968. După studii de filologie a absolvit, în 1998, cursurile Academiei de Teatru şi Film din Bucureşti. A lucrat o perioadă ca professor, ziarist, moderator radio-TV şi regizor secund.
Filmul care i-a lansat cariera a fost „4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile” (2007), care a fost recompensat cu Marele Premiu al Festivalului Internaţional de Film de la Cannes – Palme dʼOr.
Pentru „După dealuri” (2012), Cristian Mungiu a primit Palme dʼOr pentru cel mai bun scenariu, iar actriţele din rolurile principale, Cosmina Stratan şi Cristina Flutur au primit, ex aequo, Palme dʼOr pentru Cea mai bună actriţă.