
România riscă înghețarea fondurilor UE din cauza PSD
Grupurile Partidului Popular European și Renew Europe solicită Comisiei Europene să blocheze fonduri de 770 milioane de euro pentru România din cauza unor probleme legate de statul de drept. Această decizie este legată de un amendament controversat propus de Partidul Social Democrat care ar putea afecta un lider politic din opoziție.
Solicitarea blocării fondurilor
Manfred Weber, liderul Partidului Popular European, și Valérie Hayer, șefa Renew Europe, au adresat o scrisoare președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, cerând clarificări cu privire la eliberarea fondurilor. Aceștia subliniază că banii din fondul de redresare post-pandemică nu ar trebui să fie eliberați României până când amendamentul propus de PSD, care ar putea duce la revocarea liderului USR, Dominic Fritz, nu este retras.
Amendamentul controversat
Amendamentul introdus de Partidul Social Democrat, cu sprijinul partidului de extremă dreaptă AUR, se referă la integritatea funcționarilor publici și ar putea avea un impact retroactiv asupra lui Fritz, acuzat de conflict de interese. Weber și Hayer consideră că această măsură încalcă atât legislația Uniunii Europene, cât și Constituția României, și acuză PSD de încercarea de a-l viza pe Fritz prin intermediul acestei legi.
Contextul politic din România
România se confruntă cu un blocaj politic de o lună, după ce PSD a destabilizat o coaliție de guvernare de uniune națională. Această situație complică și mai mult procesul de reformă necesar pentru eliberarea fondurilor europene. Până la data limită de 31 august, România trebuie să implementeze reformele necesare, iar liderii europeni îndeamnă Comisia să acționeze rapid pentru a preveni adoptarea amendamentului.

































