România se califică în optimile Campionatului European

Getting your Trinity Audio player ready...

Reprezentativa României a reușit o performanță remarcabilă, miercuri, calificându-se în optimile de finală ale Campionatului European din Germania. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0. Astfel, România a încheiat grupa E pe primul loc, o realizare notabilă, având în vedere că echipa națională a mai trecut de faza grupelor Campionatului European o singură dată, în anul 2000.

Meciul de la Frankfurt a fost urmărit de peste 35.000 de fani români prezenți în tribune. Echipa națională a început în forță, cu o dublă ocazie în primele minute: Andrei Rațiu a șutat la colțul lung, dar portarul Dubravka a respins, iar Ianis Hagi a trimis mingea peste poartă. Slovacii au deschis scorul în minutul 24 prin Ondrej Duda, care a marcat cu capul după o centrare de la Kucka.

În minutul 34, Ianis Hagi a fost faultat în careu de Hancko, iar arbitrul german Daniel Siebert a dictat penalti pentru România după consultarea VAR. Răzvan Marin a executat cu sânge rece și a egalat scorul, 1-1. După pauză, portarul Florin Niță a avut două intervenții decisive în minutele 50 și 52, iar în minutul 61, șutul periculos al lui Răzvan Marin a fost respins de Dubravka. Meciul s-a încheiat 1-1, cu România pe primul loc în grupă.

Clasamentul Final al Grupei E

Toate echipele din grupa E au acumulat câte patru puncte, însă România a ocupat primul loc datorită golaverajului. Belgia a terminat pe locul al doilea, urmată de Slovacia și Ucraina. Ucraina a fost eliminată din competiție.

Echipele de Start

Slovacia: Dubravka – Pekarik (Gyomber 90+2), Vavro, Skriniar, Hancko – Duda (Bero 90+2), Lobotka, Kucka – Skranz (Duris 78), Strelec (Bozenik 70), Haraslin (Suslov 70).
Selecționer: Francesco Calzona

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, A. Burcă, Bancu – R. Marin (Ad. Rus 86), M. Marin, Stanciu – Ianis Hagi (Man 66), Drăguș (Pușcaș 66), Fl. Coman (Sorescu 58).
Selecționer: Edward Iordănescu

Partida a fost arbitrată de o brigadă germană condusă de Daniel Siebert, asistat de Jan Seidel și Rafael Foltyn, cu Felix Zwayer ca rezervă. În camera VAR s-au aflat Bastian Dankert, Christian Dingert (ambii din Germania) și Massimiliano Irrati (Italia).

Premierul Marcel Ciolacu a fost prezent la meci și a urmărit evoluția tricolorilor. La pauză, scorul era 1-1, iar România a coborât temporar pe ultimul loc în grupă. Cu toate acestea, rezultatele finale au favorizat echipa națională, care a terminat grupa pe primul loc.

Calificarea în optimile de finală reprezintă un moment de referință pentru echipa națională a României, care nu a mai reușit această performanță din anul 2000. Noua generație de jucători, condusă de selecționerul Edward Iordănescu, a demonstrat că are potențial și determinare, oferind speranțe fanilor pentru un parcurs cât mai lung în competiție.