Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Național

Traian Băsescu ripostează dur acuzațiilor lui Marcel Ciolacu: „Diaspora face președinți!”

Național 17:19

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a lansat duminică după-amiază un atac virulent la adresa premierului Marcel Ciolacu, ca răspuns la acuzațiile recente privind presupusa fraudare a alegerilor prezidențiale din 2009. Într-un mesaj publicat pe rețelele de socializare și intitulat „Furt alegeri la Paris – 2009”, Băsescu a respins categoric afirmațiile lui Ciolacu și a adus în sprijinul său cifre și argumente detaliate.

„Nu am furat voturi, am câștigat cu diaspora”

Traian Băsescu a amintit că victoria sa în alegerile din 2009 a fost posibilă datorită votului masiv al românilor din diaspora, și nu prin fraudă, așa cum a susținut liderul PSD. „Alegerile din 2009 au fost câștigate cu votul masiv al diasporei, 79 la sută”, a subliniat fostul președinte, ironizându-l pe Marcel Ciolacu pentru afirmațiile sale.

Băsescu a afirmat că, de-a lungul timpului, diaspora a avut un rol esențial în alegerea președintelui, iar situația s-ar putea repeta în 2024: „Domnule Ciolacu, nici dumneavoastră, nici colegii dumneavoastră nu pricepeți că diaspora poate face președinți. Veți vedea duminică”.

Argumente și cifre prezentate de Băsescu

Pentru a combate acuzațiile privind fraudarea votului la Paris, Traian Băsescu a prezentat date oficiale din arhiva Autorității Electorale Permanente (AEP). Potrivit fostului președinte, dinamica votului la secțiile din capitala Franței a fost similară în mai multe cicluri electorale:

2007 (referendum suspendare Traian Băsescu) – 3.447 voturi în 12 ore (287 voturi/oră). 2009 (turul II prezidențiale) – 3.785 voturi în 14 ore (270 voturi/oră). 2014 (turul II prezidențiale) – Secția 1: 4.150 voturi în 14 ore (296 voturi/oră); Secția 2: 3.528 voturi în 14 ore (253 voturi/oră).

Fostul președinte a evidențiat faptul că numărul de voturi exprimate pe oră a fost constant, iar recordul de voturi a fost atins în 2014, nu în 2009, așa cum a sugerat Ciolacu. De asemenea, Băsescu a explicat că în 2009, la Paris, votul s-a desfășurat pe parcursul a 14 ore, cu cinci cabine și cinci ștampile disponibile, ceea ce permitea un flux de aproximativ 54 de alegători pe oră per cabină – echivalentul a puțin peste un minut pentru fiecare alegător.

„Experiența ar trebui să vă spună, domnule premier, că un minut este mai mult decât suficient să pui ștampila pe un singur buletin de vot, având pe el doar două nume”, a punctat ironic fostul șef al statului.

Critici dure la adresa lui Marcel Ciolacu

Traian Băsescu nu s-a limitat la dezmințirea acuzațiilor, ci a lansat și atacuri directe la adresa pregătirii și carierei politice a premierului. Acesta l-a acuzat pe Ciolacu că nu a câștigat niciodată prin vot popular și l-a ironizat spunând: „Domnule Ciolacu, știu că nu vă dau afară din casă clasele de școlarizare”.

În opinia lui Băsescu, încercările PSD-PNL de a contesta sau anula rezultatele alegerilor din 2024 sunt o repetare a tacticilor utilizate în trecut: „Ca și în 2009, dacă USL (PSD-PNL) pierde la vot, face tot ce se poate să fure sau să decredibilizeze rezultatul alegerilor”.

De asemenea, fostul președinte a sugerat că Mircea Geoană, sprijinit puternic de mediul internațional, nu avea șanse reale să-l învingă în 2009, așa cum nici în 2024 nu a reușit să obțină victoria în fața unui PSD aflat la guvernare.

Un final de mesaj în ton provocator

În finalul postării sale, Traian Băsescu i-a transmis premierului că realitatea electorală nu poate fi modificată prin acuzații și a sugerat că diaspora va avea, din nou, un rol decisiv: „Veți vedea duminică”.

Disputa dintre cei doi lideri politici adaugă un nou episod tensionat într-un climat electoral deja extrem de încins, în contextul alegerilor prezidențiale din 2024.

Național 7 ore ago

Ilie Bolojan: Franţa, partener strategic pentru investiţii în România

Ilie Bolojan: Franţa, principal investitor în România, vizează domenii strategice Premierul interimar Ilie Bolojan...

anm, București, căldură, disconfort termic, furtuni de varăSursă foto: Shutterstock
Național 15 ore ago

Bucureștiul se pregătește pentru o zi călduroasă și furtunoasă, anunță ANM

Bucureștiul se pregătește pentru o zi de foc cu căldură și furtuni de vară...

decolmatarea lacurilor, Delta Dunării, finanțări europene, Florin Stăneață, PNRRSursă foto: Shutterstock
Național 17 ore ago

Delta Dunării pierde aproape 50 de milioane de euro din PNRR pentru proiecte esențiale

Aproape 50 de milioane de euro din PNRR, pierduți pentru Delta Dunării Delta Dunării...

Național 17 ore ago

Petrișor Peiu respinge colaborarea cu PSD și cere alegeri anticipate pentru România

Petrișor Peiu respinge colaborarea cu PSD și cere alegeri anticipate Petrișor Peiu, liderul senatorilor...

cadre didactice, evaluare lucrari, examen definitivat, Ministerul Educatiei, proba scrisaSursă foto: Shutterstock
Național 20 de ore ago

Aproape 10.000 de profesori susțin examenul de definitivat în învățământ

Cadrele didactice susțin proba scrisă a examenului de definitivat în învățământ Aproape 10.000 de...

Național 20 de ore ago

România și Ucraina colaborează pentru producția de drone militare pe teritoriul românesc

Planul României pentru producția de drone militare în colaborare cu Ucraina avansează România își...

Național o zi ago

Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Grindeanu în contextul PNRR

Ilie Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Sorin Grindeanu Premierul interimar Ilie Bolojan...

Național o zi ago

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne pentru soluționarea crizei politice

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne până în 2028 pentru criza politică...

Național 2 zile ago

USR contestă afirmațiile lui Grindeanu despre modificarea legii ANI și miza PNRR

USR contestă afirmațiile lui Sorin Grindeanu despre modificarea legii ANI Deputatul USR Alexandru Dimitriu...

Național 2 zile ago

Avertizare meteo cod galben: furtuni și vijelii în estul României, inclusiv București

Avertizare meteo cod galben pentru furtuni în estul României O avertizare meteo cod galben...

Național 2 zile ago

Lia Olguța Vasilescu acuză minciuni și anunță acțiune în instanță pentru defăimare

Lia Olguța Vasilescu anunță acțiune în instanță după acuzații de afaceri nelegale în crypto...

Național 2 zile ago

Bărbat mușcat de urs în Argeș, transportat de urgență la spital

Alertă în Argeș: Un bărbat a fost mușcat de urs Un bărbat de 47...

Național 2 zile ago

Nicușor Dan discută cu liderii fostei coaliții despre desemnarea unui nou premier

Nicușor Dan se întâlnește cu liderii din fosta coaliție pentru a discuta despre un...

Național 2 zile ago

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință pentru sprijinul Ucrainei la Paris

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință la Paris, alături de lideri europeni...

Național 2 zile ago

Rata de promovare la bacalaureat 2026 a crescut semnificativ după contestații

Rezultate finale bacalaureat 2026: Rata de promovare a crescut după contestații Rezultatele finale ale...

Național 2 zile ago

Nemulțumirile românilor față de CFR: aer condiționat lipsă și curățenie deficitară

Nemulțumirile românilor față de CFR: lipsa aerului condiționat și curățenia deficitară Ministrul interimar al...

Național 2 zile ago

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor caută soluții pentru formarea guvernului

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor revin fără un acord clar Liderii partidelor din fosta...

Național 3 zile ago

Întârzieri de până la o oră pe ruta București – Brașov din cauza unui cablu secționat

Întârzieri de 30-60 de minute ale trenurilor pe ruta București – Brașov din cauza...

Național 4 zile ago

Autostrada Moldovei avansează rapid, circulația pe 397 km planificată pentru 2026

Autostrada Moldovei avansează, CNAIR vizează finalizarea în 2026 Directorul CNAIR, Cristian Pistol, anunță progrese...

Național 4 zile ago

Alertă aeriană în Tulcea: Mesaje RO-Alert pentru locuitorii din zonă

Alertă aeriană în România: Mesaje RO-Alert pentru locuitorii din Tulcea Azi-noapte, a fost emisă...

Național 4 zile ago

ROMATSA, în criză financiară: resursele se epuizează rapid după poprirea Pfizer

Alertă la ROMATSA: Resurse financiare limitate după poprirea cerută de Pfizer ROMATSA se confruntă...

Național 4 zile ago

Ciolacu și Pîslaru se acuză pe Facebook pentru întârzierile din PNRR

Marcel Ciolacu și Dragoș Pîslaru se acuză reciproc pe Facebook pentru întârzierile din PNRR...

Național 4 zile ago

PSD cere deblocarea discuțiilor pentru formarea unui nou guvern în România

Apeluri la deblocarea discuţiilor privind Guvernul: PSD cere formarea unui nou executiv PSD a...

Național 5 zile ago

PNL ar putea organiza un nou Congres în toamnă, anunță Daniel Fenechiu

Partidul Național Liberal ar putea organiza un nou Congres în această toamnă Partidul Național...