Streamuri Radio Clasic

Top News

Viktor Orban acuză opoziția din Ungaria de legături cu puterile străine

Top News 20:17

Viktor Orban a declarat că opoziția din Ungaria este susținută de puteri externe, inclusiv Uniunea Europeană și Germania, cu scopul de a-i submina autoritatea politică. Aceste afirmații au fost făcute cu două luni înainte de alegerile din 12 aprilie, când liderul ungar se confruntă cu o provocare serioasă din partea unui nou partid de opoziție.

Într-un discurs susținut la Budapesta, Viktor Orban a caracterizat opoziția ca fiind o „creație” a puterilor străine, subliniind că aceasta este alimentată de influența Uniunii Europene și a Germaniei. Premierul ungar a menționat în mod special implicarea unor politicieni germani din Parlamentul European și pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în sprijinul Partidului Respectului și Libertății (Tisza), care se prezintă ca o amenințare la adresa puterii sale.

Alegerile din Ungaria sunt programate pentru data de 12 aprilie, iar Orban se află în fața unei provocări semnificative, având în vedere că, pentru prima dată în ultimii 16 ani, se confruntă cu un rival puternic. Orban a afirmat că adversarii săi reali nu sunt partidele de opoziție din Ungaria, ci „stăpânii lor de la Bruxelles”, sugerând astfel o conspirație internațională împotriva guvernului său.

Partidul Tisza și contextul politic actual

Partidul Tisza, condus de Peter Magyar, este considerat un potențial câștigător al alegerilor viitoare, conform sondajelor de opinie. Orban a descris acest partid ca o „creație a Bruxellesului”, afirmând că eurodeputatul german Manfred Weber, președinte al Partidului Popular European (PPE), și Ursula von der Leyen au un rol esențial în susținerea sa. De asemenea, Orban a menționat că Tisza a obținut 30% din voturile în alegerile europene din Germania din 2024, având astfel o reprezentare semnificativă în Parlamentul European.

Peter Magyar, un politician cu o experiență anterioară în Fidesz, a ieșit din acest partid în urmă cu doi ani, după un scandal care a implicat grațierea unui voluntar condamnat pentru pedofilie, scandal ce a dus la demisia fostei sale soții, Judit Varga, care a fost ministru al justiției. Magyar, cu 19 ani mai tânăr decât Orban, a fost considerat un politician cu potențial, având informații din interior despre funcționarea guvernului Orban datorită relației sale anterioare.

Implicarea internațională și strategia electorală

Orban a subliniat că Germania are un interes în a sprijini un partid ungar, având în vedere că Fidesz a părăsit PPE în 2021, în urma unor dispute legate de politica refugiaților. Această decizie a dus la o distanțare a Fidesz de partidele tradiționale europene, ceea ce a creat un spațiu pentru apariția Tisza ca o alternativă politică. Orban a folosit aceste afirmații pentru a mobiliza susținerea internă și a întări percepția că opoziția este influențată de forțe externe.

În contextul apropiatelor alegeri, Orban și-a concentrat discursul pe ideea de suveranitate națională și pe necesitatea de a rezista influențelor externe, ceea ce ar putea influența strategia electorală a Fidesz. Această abordare sugerează o tentativă de a consolida baza de susținere a partidului prin apeluri la patriotism și la protejarea intereselor naționale.

Top News 24 de minute ago

Lift prăbușit la Ministerul Transporturilor: șapte răniți, cinci transportați la spital

Raed Arafat, declarații după prăbușirea unui lift la Ministerul Transporturilor Momente de panică au...

Alexandru Nazare, bugetul AFM, programul Rabla, schimbare masini vechi, suplimentare bugetSursă foto: Shutterstock
Top News 48 de minute ago

Bugetul Programului Rabla a fost suplimentat cu 100 milioane lei pentru români

Ministrul Finanțelor anunță suplimentarea bugetului Programului Rabla cu 100 milioane lei Ministrul interimar al...

Top News 51 de minute ago

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro din cauza întârzierilor la reabilitarea blocurilor

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro pentru 30 de blocuri din cauza...

Top News 5 ore ago

Pământul ar putea deveni un cuptor din cauza formării unui nou supercontinent

Pământul ar putea deveni un cuptor din cauza unui nou supercontinent Peste 250 de...

Top News 5 ore ago

Biserica Ortodoxă sărbătorește Sfinții Constantin și Elena, 1,5 milioane de români își serbează onomastica

Biserica Ortodoxă sărbătorește joi Sfinții Constantin și Elena, peste 1,5 milioane de români își...

Top News 5 ore ago

Diana Buzoianu: Reforma justiției este esențială pentru protecția mediului în România

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, critică lipsa reformei în Justiție Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a...

Top News 12 ore ago

Bolojan critică conducerea Nuclearelectrica pentru eşecul mini-reactoarelor de la Doiceşti

Proiectul mini-reactoarelor nucleare de la Doiceşti, criticat de Bolojan Premierul interimar Ilie Bolojan a...

Top News 12 ore ago

Oana Țoiu condamnă comportamentul inacceptabil al ministrului israelian Ben Gvir

Ministrul Oana Țoiu critică comportamentul ministrului israelian Ben Gvir față de activiști Ministrul interimar...

Top News 14 ore ago

Putin și Xi nu au ajuns la un acord pentru gazoductul dorit de Rusia

Putin nu a ajuns la un acord cu Xi pentru proiectul major dorit de...

Comisia Europeană, epidemia Republica Democrată Congo, Organizația Mondială a Sănătății, riscul Ebola Europa, Tedros Adhanom GhebreyesusSursă foto: Shutterstock
Top News 20 de ore ago

Riscul de răspândire a Ebola în Europa rămâne foarte scăzut, afirmă autoritățile

Riscul răspândirii Ebola în Europa rămâne scăzut, afirmă autoritățile Organizația Mondială a Sănătății (OMS)...

Top News 20 de ore ago

eMAG investește 1,2 miliarde de lei pentru dezvoltarea comerțului online în următorul an

Grupul eMAG anunță investiții de 1,2 miliarde de lei pentru dezvoltarea comerțului online Grupul...

Top News 21 de ore ago

Tánczos Barna: UDMR exclude orice colaborare cu AUR în viitorul guvernamental

Vicepremierul Tánczos Barna exclude categoric colaborarea cu AUR Vicepremierul Tánczos Barna a declarat că...

Top News 21 de ore ago

România trebuie să atragă 10 miliarde de euro pentru a valorifica PNRR

Forma finală a PNRR: România trebuie să atragă 10 miliarde de euro pentru investiții...

Top News 21 de ore ago

Teatrul EXCELSIOR se alătură evenimentului Noaptea Muzeelor

Teatrul EXCELSIOR, singurul teatru din București dedicat adolescenților și tinerilor adulți, se alătură ediției...

Top News 24 de ore ago

Proiectul de lege care abrogă legile antilegionarism și antifascism a fost respins în Senat

Proiectul de lege care abrogă legile antilegionarism și antifascism a picat la vot în...

achiziția avioanelor Boeing, Ministerul Comerțului China, relații comerciale, SUA China, Trump BeijingSursă foto: Shutterstock
Top News 24 de ore ago

China achiziționează 200 de avioane Boeing, relansând relațiile comerciale cu SUA

Acord major între SUA și China: Beijingul confirmă achiziția a 200 de avioane Boeing...

buncar, drone, Lituania, NATO, transport publicSursă foto: Shutterstock
Top News 24 de ore ago

Alertă de securitate în Lituania: drone detectate, liderii în buncăr, transport oprit

Alertă în Lituania din cauza unor drone, șefii statului duși în buncăr Lituania se...

Top News 24 de ore ago

Guvernul analizează stadiul proiectelor PNRR, Ministerul Sănătății în dificultate

Stadiul proiectelor PNRR, analizat la Guvern; Ministerul Sănătății în situație specială Premierul Ilie Bolojan...

Top News 24 de ore ago

Alerte de vreme rea: Ploi și vânt puternic în București și alte regiuni

Alerte de vreme rea în România: Ploi și vânt puternic în mai multe zone...

Top News o zi ago

Donald Trump va participa la Summitul G7 din Franța în iunie

Donald Trump va participa la Summitul G7 din Franța în iunie Președintele american Donald...

conflictul cu Iranul, donald trump, Elina Valtonen, Finlanda NATO, Stramtoarea HormuzSursă foto: Shutterstock
Top News o zi ago

NATO desfășoară exerciții militare pe flancul estic, cu trupe speciale mobilizate

Alertă NATO pe flancul estic: trupe speciale și NAVY SEALs, mobilizate într-un scenariu de...

Top News o zi ago

Sindicaliștii din Finanțe protestează pentru recunoașterea valorii muncii în salarizare

Protest al sindicaliștilor din Finanțe pentru recunoașterea valorii muncii Un protest al sindicaliștilor din...

Top News o zi ago

Justiția americană oferă imunitate fiscală totală lui Donald Trump și afacerilor sale

Justiția americană interzice pentru totdeauna fiscului să investigheze taxele lui Donald Trump Departamentul de...

Top News o zi ago

Dacia renunță la extinderea fabricii din Mioveni, schimbare strategică majoră

Dacia renunță la extinderea fabricii din Mioveni, schimbare strategică în finanțe Automobile Dacia SA,...