Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Top News

Zelenski îl provoacă pe Putin: „Să vină la Kiev, dacă îndrăznește”

Top News 13:52

Ucraina este pregătită să răspundă „în mod similar” Rusiei dacă bombardamentele asupra infrastructurii energetice încetează, dar fără un armistiţiu oficial şi fără negocieri la Moscova, avertizează preşedintele ucrainean.

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat vineri că ţara sa este dispusă să oprească atacurile asupra infrastructurii energetice ruseşti dacă Moscova încetează bombardamentele asupra obiectivelor energetice ucrainene, atacuri care au lăsat capitala Kiev în frig extrem. Liderul de la Kiev a subliniat însă că nu există, în acest moment, niciun armistiţiu oficial între cele două părţi şi niciun acord direct cu Rusia.

Zelenski s-a arătat sceptic faţă de afirmaţiile potrivit cărora preşedintele rus Vladimir Putin ar fi acceptat o pauză de o săptămână în atacurile asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, aşa cum a anunţat joi preşedintele american Donald Trump. Potrivit liderului ucrainean, iniţiativa aparţine Statelor Unite şi trebuie privită mai degrabă ca o oportunitate diplomatică, nu ca un acord de încetare a focului.

În acelaşi timp, Zelenski a respins ferm ideea unor negocieri directe la Moscova. „Este absolut imposibil pentru mine să mă întâlnesc cu Putin la Moscova. Ar fi acelaşi lucru ca şi cum m-aş întâlni cu el la Kiev”, a declarat preşedintele ucrainean, adăugând, într-o notă provocatoare, că îl invită public pe liderul de la Kremlin să vină la Kiev „dacă îndrăzneşte”. De asemenea, Zelenski a exclus Belarusul ca posibil loc de negocieri, din cauza legăturilor strânse ale Minskului cu Moscova.

Preşedintele Ucrainei a precizat că este dispus să participe la „orice format” de întâlnire a liderilor, cu condiţia ca aceasta să aibă loc într-un cadru neutru şi credibil. Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sîbiha, a confirmat anterior disponibilitatea lui Zelenski de a se întâlni cu Putin pentru a discuta principalele obstacole în calea unui acord de pace.

Referindu-se la propunerea de încetare a atacurilor asupra sectorului energetic, Zelenski a insistat că nu a existat niciun dialog direct cu Rusia. „Dacă Rusia nu atacă infrastructura noastră energetică – instalaţiile de producţie sau alte active – nici noi nu le vom ataca pe ale lor”, a spus el, subliniind caracterul condiţionat al acestei poziţii.

Declaraţiile vin în contextul în care temperaturile din Kiev sunt prognozate să scadă până la minus douăzeci şi şase de grade Celsius, iar Rusia a intensificat în ultimele luni atacurile asupra reţelelor energetice ucrainene, aruncând oraşele în întuneric şi frig. Deşi Kremlinul nu a comentat oficial propunerea privind sectorul energetic, forţele aeriene ucrainene au anunţat că Rusia a lansat vineri o rachetă balistică şi peste o sută de drone în atacuri nocturne, fără a viza însă obiective energetice.

Zelenski a mai precizat că oportunitatea de a dezamorsa conflictul a fost discutată în cadrul negocierilor trilaterale de pace desfăşurate recent la Abu Dhabi, la iniţiativa Statelor Unite. O nouă rundă de discuţii, programată iniţial pentru acest weekend în Emiratele Arabe Unite, ar putea fi amânată sau mutată, în contextul evoluţiilor regionale, inclusiv al tensiunilor dintre Washington şi Teheran.

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a anunţat că trimişii speciali ai lui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, nu vor participa la următoarea întâlnire, lucru pe care Zelenski îl consideră problematic, insistând asupra necesităţii continuităţii echipei de negociere pentru monitorizarea progreselor.

Pe teren, situaţia rămâne critică. Trupele ruse continuă să avanseze în estul Ucrainei, în special în regiunea Doneţk, iar atacurile cu drone asupra oraşelor aflate departe de linia frontului au devenit aproape zilnice. Problema teritorială şi statutul centralei nucleare de la Zaporojie, cea mai mare din Europa, rămân nerezolvate.

Zelenski a exclus categoric orice cedare teritorială, respingând cerinţa lui Putin ca Ucraina să renunţe la aproximativ o cincime din teritoriul pe care încă îl controlează. „Nu vom ceda pământul apărat cu sânge”, a transmis liderul ucrainean, recunoscând totodată că nu ştie când va avea loc următoarea întâlnire a negociatorilor din Rusia, Ucraina şi Statele Unite.

În absenţa unor rezultate concrete, războiul se apropie de intrarea în al cincilea an, iar perspectivele unei păci durabile rămân, pentru moment, incerte.

judecătorii constituționali, modificarea Constituției, Oficiul pentru protecția patrimoniului, Parlamentul Ungariei, Tamás SulyokSursă foto: Shutterstock
Top News 3 ore ago

Parlamentul Ungariei adoptă modificări constituționale ce vizează președinția și justiția

Parlamentul Ungariei a votat modificarea Constituției, care include destituirea președintelui Parlamentul Ungariei a adoptat...

Top News 3 ore ago

Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Grindeanu în contextul PNRR

Ilie Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Sorin Grindeanu Premierul interimar Ilie Bolojan...

Top News 7 ore ago

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne pentru soluționarea crizei politice

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne până în 2028 pentru criza politică...

Top News 7 ore ago

UE sprijină Republica Moldova cu 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană

UE alocă 120 de milioane de euro Republicii Moldova pentru apărarea aeriană Uniunea Europeană...

Franța Belgia Spania, importuri gaz rusesc, interdicție LNG rusesc, Uniunea Europeană, Yamal LNGSursă foto: Shutterstock
Top News 11 ore ago

Importurile de gaz rusesc în UE ating un nivel record înainte de interdicția totală

Record de importuri de gaz rusesc în UE înainte de interdicția totală Importurile de...

Banca pentru Aparare, Canada, membru fondator, securitate internationala, TurciaSursă foto: Shutterstock
Top News 11 ore ago

Turcia devine membru fondator al Băncii pentru Apărare și Securitate

Turcia devine membru fondator al Băncii pentru Apărare, Securitate și Reziliență Turcia a anunțat...

Alexander Zverev, Carlos Alcaraz, clasamentul ATP, Jannik Sinner, locul 2Sursă foto: Shutterstock
Top News 11 ore ago

Zverev revine pe locul 2 în clasamentul ATP, Sinner rămâne lider

Alexander Zverev revine pe locul 2 în clasamentul ATP, Jannik Sinner rămâne lider Alexander...

Top News 11 ore ago

USR contestă afirmațiile lui Grindeanu despre modificarea legii ANI și miza PNRR

USR contestă afirmațiile lui Sorin Grindeanu despre modificarea legii ANI Deputatul USR Alexandru Dimitriu...

Top News 16 ore ago

Avertizare meteo cod galben: furtuni și vijelii în estul României, inclusiv București

Avertizare meteo cod galben pentru furtuni în estul României O avertizare meteo cod galben...

Top News 16 ore ago

Lia Olguța Vasilescu acuză minciuni și anunță acțiune în instanță pentru defăimare

Lia Olguța Vasilescu anunță acțiune în instanță după acuzații de afaceri nelegale în crypto...

Top News 16 ore ago

Bărbat mușcat de urs în Argeș, transportat de urgență la spital

Alertă în Argeș: Un bărbat a fost mușcat de urs Un bărbat de 47...

Top News 16 ore ago

Sam Neill a murit la 78 de ani

Sam Neill, actorul neozeelandez devenit celebru în întreaga lume pentru rolul paleontologului Dr. Alan...

Top News 16 ore ago

Rata inflației în iunie 2026 scade la 10,4% față de luna precedentă

Rata inflației în iunie 2026 a fost de 10,4%, cu o scădere față de...

Top News 17 ore ago

Nicușor Dan discută cu liderii fostei coaliții despre desemnarea unui nou premier

Nicușor Dan se întâlnește cu liderii din fosta coaliție pentru a discuta despre un...

Top News 17 ore ago

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință pentru sprijinul Ucrainei la Paris

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință la Paris, alături de lideri europeni...

Top News o zi ago

Vasile Tofan, noul prim-ministru al Republicii Moldova, cu o carieră de succes în afaceri

Vasile Tofan, afaceristul desemnat prim-ministru al Republicii Moldova Vasile Tofan a fost desemnat prim-ministru...

Top News o zi ago

Rata de promovare la bacalaureat 2026 a crescut semnificativ după contestații

Rezultate finale bacalaureat 2026: Rata de promovare a crescut după contestații Rezultatele finale ale...

Top News o zi ago

Nemulțumirile românilor față de CFR: aer condiționat lipsă și curățenie deficitară

Nemulțumirile românilor față de CFR: lipsa aerului condiționat și curățenia deficitară Ministrul interimar al...

Top News o zi ago

Iranul publică lista neagră a liderilor mondiali, amenințări de răzbunare incluse

Liderii mondiali pe lista neagră a Iranului: Trump, Netanyahu și Macron în top Iranul...

Top News o zi ago

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor caută soluții pentru formarea guvernului

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor revin fără un acord clar Liderii partidelor din fosta...

Top News 2 zile ago

Anglia se califică în semifinalele Cupei Mondiale după o victorie dramatică cu Norvegia

Anglia s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale după o victorie dramatică în fața Norvegiei...

Top News 2 zile ago

Coreea de Sud emite alertă maximă din cauza valului de căldură extremă

Coreea de Sud emite alertă maximă din cauza caniculei extreme Coreea de Sud a...

Top News 2 zile ago

Turnul Eiffel și muzee din Paris se închid anticipat din cauza caniculei extreme

Turnul Eiffel și muzee din Paris se închid mai devreme din cauza caniculei Temperaturile...

Top News 2 zile ago

Întârzieri de până la o oră pe ruta București – Brașov din cauza unui cablu secționat

Întârzieri de 30-60 de minute ale trenurilor pe ruta București – Brașov din cauza...