- Schimbările climatice pot face zborurile mai periculoase
- Marcel Ciolacu critică candidatura lui Iulian Dumitrescu la Președinția Consiliului Județean Prahova
- Vânătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat Bogdan Glăvan, analist economic
- Laser Valley Innovation Bootcamp revine la Măgurele
- Industria farmaceutică din România înregistrează o scădere semnificativă a producției
Christian Zacharias este director de onoare al filarmonicii bucureștene
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/04/zach-563x311.jpg)
Dirijorul și pianistul Christian Zacharias va fi director onorific al Filarmonicii „George Enescu” din București în stagiunea 2020-2021, titlu pe care până acum l-a deținut doar Sergiu Celibidache, conform instituției bucureștene.
Anunțul a fost făcut public astăzi, la aniversarea de 70 de ani a maestrului Christian Zacharias, acesta urmând să fie sărbătorit și de Filarmonica „George Enescu” joi, 30 aprilie, printr-un concert online. Începând cu ora 19 va fi difuzată înregistrarea concertului din 5 octombrie 2018, deschiderea stagiunii aniversare 2018-2019.
Evenimentul l-a găsit pe Christian Zacharias în dublu rol de dirijor și solist, programul fiind dedicat în întregime lui Ludwig van Beethoven: selecțiuni din Făpturile lui Prometeu, Concertul nr. 3 în do minor și Simfonia a II-a. Eveniemntul va putea fi urmărit pe site-ul, pagina de Facebook sau pe canalul de YouTube ale instituției.