Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Național

Condamnare definitivă pentru fostul episcop de Huși: 8 ani de închisoare pentru violuri în formă continuată

Național 17:24

Corneliu Bârlădeanu și arhimandritul Sebastian Jitaru, doi dintre liderii religioși ai Episcopiei Hușilor, au fost condamnați definitiv într-un dosar de abuzuri sexuale care a cutremurat Biserica Ortodoxă Română.

Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat miercuri, 30 aprilie, sentința definitivă în cazul fostului episcop de Huși, Corneliu Bârlădeanu, cunoscut și sub numele monahal Corneliu Onilă. Acesta a fost condamnat la 8 ani de închisoare cu executare pentru viol în formă continuată și agresiune sexuală. Instanța Supremă a respins recursul formulat de Bârlădeanu, menținând hotărârea instanței de fond. Fostul ierarh urmează să fie încarcerat în perioada imediat următoare.

În același dosar, fostul arhimandrit Sebastian Jitaru, unul dintre apropiații lui Bârlădeanu și totodată inculpat pentru fapte similare, a primit o pedeapsă de 14 ani și 2 luni, după ce judecătorii i-au redus cu un an pedeapsa inițială.

Hotărârea instanței prevede, de asemenea, interzicerea dreptului lui Corneliu Bârlădeanu de a mai ocupa o funcție publică timp de cinci ani după executarea pedepsei, precum și interdicția de a se apropia sau comunica cu victimele pe o perioadă similară.

Peste 100 de violuri, daune de peste 170.000 de euro

Ancheta penală a stabilit că între Corneliu Onilă și Sebastian Jitaru s-au comis peste 100 de acte de viol și agresiune sexuală asupra unor elevi de seminar. Cele trei victime din dosar vor primi despăgubiri în valoare totală de 170.000 de euro, sumă ce va fi achitată în solidar cu Episcopia Hușilor și cu Seminarul Teologic „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Huși, entități considerate responsabile civilmente. Pe lângă daunele morale, cei doi condamnați și instituțiile ecleziastice implicate au fost obligați să achite și aproape 100.000 de lei reprezentând cheltuieli judiciare.

De la scandalul din 2017 la condamnarea definitivă

Cazul a ieșit la lumină în urma unei investigații publicate de jurnaliștii platformei independente „Să fie lumină”, care în urmă cu cinci ani au dezvăluit o serie de abuzuri sexuale comise în interiorul Episcopiei Hușilor. Încă din 2017, scandalul a explodat public după ce Corneliu Bârlădeanu a depus plângere la DNA pentru șantaj, acuzând trei clerici – printre care și pe Sebastian Jitaru – că l-au constrâns cu ajutorul unor înregistrări video compromițătoare.

Inițial, ancheta s-a limitat la infracțiunile de șantaj, iar cei trei preoți au fost condamnați pentru aceste fapte. Ulterior însă, jurnaliștii au dezvăluit că probe-cheie care demonstrau abuzurile sexuale nu ajunseseră la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Iași. Una dintre cele mai tulburătoare mărturii a venit din partea unui fost elev de seminar, care a povestit cum era abuzat sexual în chilia preotului. Aceste elemente au determinat redeschiderea anchetei și extinderea cercetărilor penale.

Corneliu Bârlădeanu s-a retras din funcție în august 2017, în urma presiunii publice, și s-a retras la Mănăstirea Văratec, unde a stat „în penitență”. A negat permanent acuzațiile, susținând prin avocat că înregistrările compromițătoare ar fi fost „trucate”.

O carieră fulgerătoare, o cădere rușinoasă

Corneliu Bârlădeanu a fost una dintre figurile ascendente ale ierarhiei ortodoxe române. În 2009, la doar 43 de ani, a fost întronizat ca episcop al Hușilor, devenind cel mai tânăr episcop din Biserica Ortodoxă Română. La ceremonie a participat și președintele României de la acea vreme, Traian Băsescu.

Originar din județul Bacău, Bârlădeanu a fost format în Germania, unde a studiat teologia protestantă la Universitatea Marburg. După revenirea în țară, a fost tuns în monahism în 1997, avansând rapid în ierarhia bisericească: ierodiacon, ieromonah, protosinghel, consilier cultural, vicar și apoi arhimandrit.

În 1999, Sfântul Sinod i-a acordat rangul de arhimandrit, iar zece ani mai târziu a fost numit episcop titular. Cariera sa părea una de excepție – dar în spatele acesteia se ascundeau fapte abominabile care, în cele din urmă, l-au adus în fața justiției.

Un precedent greu pentru Biserică

Condamnarea definitivă a lui Corneliu Bârlădeanu creează un precedent grav pentru Biserica Ortodoxă Română, confruntată cu cel mai amplu scandal de abuzuri sexuale din istoria sa recentă. Dosarul dezvăluie nu doar comportamente criminale, ci și o complicitate instituțională care a permis perpetuarea abuzurilor ani la rând.

În lipsa unor reacții ferme și transparente din partea instituției bisericești, cazul ridică semne de întrebare cu privire la mecanismele interne de control și la voința reală de a face lumină în asemenea situații. Rămâne de văzut cum va gestiona BOR această condamnare istorică și dacă va învăța din greșelile trecutului.

Național 14 ore ago

Radu Miruță propune menținerea premierului și schimbarea miniștrilor pentru stabilitate politică

Premierul rămâne, miniștrii se rotesc: soluții pentru deblocarea negocierilor politice O nouă variantă de...

Național 21 de ore ago

Nicușor Dan reafirmă angajamentul României de a adopta moneda euro

România își reafirmă angajamentul de a adopta moneda euro, spune Nicușor Dan Președintele Nicușor...

Național 2 zile ago

Gheorghe Piperea: Românii plătesc pentru eșecul negocierilor cu Pfizer

România plătește pentru eșecul negocierilor cu Pfizer, acuză Gheorghe Piperea Europarlamentarul Gheorghe Piperea a...

Național 2 zile ago

PSD solicită activarea mecanismului european de urgență pentru securitatea energetică a României

PSD solicită activarea mecanismului european de urgență pentru securitatea energetică Partidul Social Democrat (PSD)...

Național 2 zile ago

CNAIR anunță noile tarife pentru rovinietă și TollRo, aplicabile din octombrie 2026

Rovinieta și TollRo: CNAIR anunță datele de aplicare a noilor tarife Compania Națională de...

Național 2 zile ago

Bolojan acuză PSD și AUR de sabotaj în privința fondurilor PNRR

Ilie Bolojan acuză PSD și AUR de sabotaj în privința fondurilor PNRR Premierul Ilie...

Național 2 zile ago

România exportă electricitate ziua, dar importă seara din cauza crizei energetice

Export masiv de electricitate în timpul zilei, dar importuri seara în România România se...

Adrian Stănică, brațul Chilia, canalul Bâstroe, Delta Dunării, Sorin Grindeanu
Național 2 zile ago

Canalul Bâstroe, subiect de dispută între România și Ucraina, revine în atenție

Canalul Bâstroe, subiect tensionat între România și Ucraina, revine în discuții Canalul Bâstroe, care...

ajutor de stat, centralele pe carbune, certificatul de emisii CO₂, Complexul Energetic Oltenia, Planul National de RedresareSursă foto: Shutterstock
Național 3 zile ago

Închiderea centralelor pe cărbune din Oltenia: cauze și perspective de viitor

Închiderea centralelor pe cărbune din Complexul Energetic Oltenia: cauze și implicații Închiderea centralelor pe...

avertizari vreme rea, coduri vreme rea, Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, joi vreme rea, vreme rea RomaniaSursă foto: Shutterstock
Național 3 zile ago

Două coduri de vreme rea afectează România joi, avertizări pentru 39 de județe

Două coduri de vreme rea afectează România joi, cu avertizări pentru 39 de județe...

Național 3 zile ago

Legea biodiversității revine în Senat pentru o nouă dezbatere după modificările deputaților

Legea biodiversității revine în Senat pentru o nouă dezbatere după modificări Proiectul de lege...

Național 3 zile ago

George Simion anunță strângerea de semnături pentru suspendarea lui Nicușor Dan

George Simion anunță strângerea de semnături pentru suspendarea lui Nicușor Dan Liderul AUR, George...

Național 3 zile ago

Conflict între şeful Gărzii de Mediu şi ministra Buzoianu după anunţul controalelor

Scandal între şeful Gărzii de Mediu şi ministra Diana Buzoianu după anunţul controalelor Conflictul...

ANM avertizari, disconfort termic, județele Satu Mare, temperaturi extreme, val de calduraSursă foto: Shutterstock
Național 4 zile ago

Bucureștiul sub alertă de caniculă și furtuni până pe 9 august

Bucureștiul, sub alertă de caniculă și furtuni până pe 9 august Bucureștiul se confruntă...

Național 4 zile ago

Ministerul Energiei avertizează: Redeschiderea centralelor pe cărbune, un risc major pentru România

Redeschiderea centralelor pe cărbune, un risc major pentru România, avertizează Ministerul Energiei Ministerul Energiei...

Național 4 zile ago

PSD propune suspendarea planurilor de management pentru siturile Natura 2000

PSD cere suspendarea planurilor de management pentru siturile Natura 2000 Ministrul interimar al Mediului,...

Național 4 zile ago

Legea integrității revine în discuție la Senat în sesiune extraordinară

Legea integrității, pe ordinea de zi a Senatului în sesiune extraordinară Legea privind integritatea,...

Național 5 zile ago

Senatul dezbate legi esențiale pentru PNRR, între PNL și PSD

Senatul dezbate legi controversate între PNL și PSD, jaloane PNRR pe ordinea de zi...

Național 5 zile ago

Bolojan: România nu va avea scumpiri la energie sau restricții în transportul public

Bolojan: Nu luăm în calcul scumpirea energiei sau restricții pentru populație Premierul interimar Ilie...

Național 5 zile ago

Report record la Loto 6/49: peste 9,3 milioane de euro la extragerea de joi

Report uriaș la Loto 6/49: peste 9,3 milioane de euro la extragerea de joi...

Național 5 zile ago

Diana Buzoianu trimite Corpul de Control la Garda de Mediu din cinci județe

Diana Buzoianu trimite Corpul de Control la Garda de Mediu din 5 județe Diana...

Național 6 zile ago

Legea salarizării, aproape de adoptare în Parlament, promite creșteri pentru angajați

Legea salarizării are șanse mari să treacă de Parlament, afirmă deputatul PNL Mircea Fechet...

Național 6 zile ago

PSD acuză Guvernul de alocări inechitabile pentru Spitalul Județean Slatina

Doar 29 din 130 de posturi aprobate pentru Spitalul Județean Slatina, acuză PSD Prim-vicepreședintele...

Național 6 zile ago

Cartel ALFA solicită DNA și DIICOT să investigheze închiderea centralelor pe cărbune

Cartel ALFA cere DNA și DIICOT să verifice închiderea centralelor pe cărbune Confederația Națională...