Cristian Măcelaru dirijează Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Köln
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/12/macelaru-563x311.jpg)
Dirijorul Cristian Măcelaru va fi prezent astăzi, 16 ianuarie 2020, la pupitrul Orchestrei Simfonice a Radiodifuziunii din Köln.
Programul cuprinde Variațiuni pe o temă de Haydn op. 56 de Johannes Brahms, Introducere și Rondo Capriccioso op. 28 de Camille Saint-Saens, solist violonistul Ray Chen și Suita din muzica operei Cavalerul Rozelor de Richard Strauss.
Cristian Măcelaru este din 2019, director muzical al Orchestrei Simfonice a Radiodifuziunii din Köln, iar din septembrie 2021 va prelua funcția de director muzical al Orchestrei Naționale a Franței.