- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Filmul „Ce-am făcut 100 de ani?” – proiecţie la MNIR
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/08/mnir-563x311.jpg)
Filmul „Ce-am făcut 100 de ani?”, dedicat Centenarului Marii Uniri, va fi prezentat joi, ora 18:00, la sediul Muzeului Naţional de Istorie a României.
Potrivit unui comunicat al organizatorilor, regizorul Viorel Costea prezintă în film cele mai importante momente istorice din ultimii 100 de ani ai României: participarea în Primul Război Mondial, Marea Unire de la 1 decembrie 1918, România interbelică, al Doilea Război Mondial, Comunismul, Revoluţia din 1989 şi perioada postdecembristă.
„Prezenţa în această producţie a unor oameni de cultură şi specialişti de mare valoare precum acad. Ioan Aurel Pop – preşedintele Academiei Române, istoricul Adrian Cioroianu, sociologul Bogdan Ficeac, jurnalistul şi scriitorul Cristian Tudor Popescu, precum şi a unor interpreţi de marcă ai folclorului românesc – Sava Negrean Brudaşcu, Ioan Bocşa, Mariana Anghel – reprezintă o garanţie de netăgăduit pentru modul în care sunt prezentate faptele, evenimentele şi documentele istorice„, se arată în comunicatul citat.
„Ce-am făcut 100 de ani?” este încheierea unei serii de documentare dedicate istoriei României şi a românilor, serie deschisă de lungmetrajul „Când Pământul Vorbeşte” care a avut premiera în 2017.
Intrarea este liberă, în limita a 80 de locuri disponibile. Accesul se va face prin intrarea B a muzeului, situată în strada Poştei (corp Stavropoleos, etaj II, sala Mihai Viteazul).