- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Jean Lupu – 80 de ani de viaţă sărbătoriți pe scena Ateneului
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2020/03/jean-563x311.jpg)
Pe scena Ateneului român are loc sâmbătă, 7 martie, un concert aniversar cu titlul ‘Jean Lupu 80’. Evenimentul marchează, de asemenea, relansarea cărților ‘Educarea auzului muzical dificil’ și ‘Gâze și flori’ semnate de profesorul și dirijorul aniversat, precum și lansarea volumului ‘Borne pe cale’, începând cu ora 17.
Concertul aniversar începe la ora 18, fiind susținut de ansamblul fondat de muzician în 1990, Corul ‘Symbol’. Soliste vor fi Andreea Pîrvulescu, Maria Cazacu, Andreea Mihalache, Corina Gatu și Daniela Greere.
Dirijează Jean Lupu și Luminița Guțanu Stoian, iar între invitații serii se numără Olguța Lupu, Simina Croitoru, Natalia Colotelo Pancec, Tiberiu Branga, Andreea Blidariu, Maria-Diana Petrache și Andrei Petrache. În program sunt anunțate lucrări semnate de Johannes Brahms, Leo Delibes, Fritz Kreisler, Johann Strauss, Ciprian Porumbescu, Ioan D. Chirescu şi Nicolae Lungu. Concertul aniversează atât cei 80 de ani de viață ai muzicianlui, cât şi 60 de ani de activitate dirijorală.