Karina Şabac – solista Orchestrei de Cameră Radio
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/04/karina-563x311.jpg)
Concertul de astăzi, 20 aprilie 2016, al Orchestrei de Cameră Radio va fi condus de Marijn Simons, dirijor la Festivalul de Operă din Heidenheim – Germania (începând din 2012). Karina Şabac va fi solista ansamblului în Concertul nr. 2 op. 19 în Si bemol major pentru pian şi orchestră de Ludwig van Beethoven, iar programul va fi completat de Adagio, lucrare semnată de Daan Manneke şi interpretată în primă audiţie românească, şi Simfonia a V-a în de Si bemol major de Franz Schubert.
Concertul de la Sala Radio începe la ora 19.00