Madalina Florea castiga una din cele mai importante alergari montane din Europa

Getting your Trinity Audio player ready...

Sportiva româncă Madalina Florea a obținut o victorie impresionantă sâmbătă, în Italia, câștigând marea finală a circuitului Golden Trail World Series de la Noli, in Italia. Cursa are o lungime de 26 de kilometri si o denivelare pozitivă de 1.460 de metri. După ce a câștigat și prologul de joi, Florea a impresionat din nou prin atacul ei timpuriu în timpul celei de-a doua bucle, reușind să-și creeze o diferență de aproape 1 minut și 30 de secunde față de urmăritoarele sale. Acest avans s-a dovedit a fi suficient, în ciuda revenirii spectaculoase a lui Judith Wyder în ultima parte a cursei. Madalina Florea a terminat în 2 ore, 18 minute și 4 secunde, cu 16 secunde în fața lui Wyder.

La sosire, Florea a declarat: „Este greu de crezut. Mi se pare că visez și că mă voi trezi. Am avut o senzație bună la început, rămânând în spatele fetelor, dar am simțit că ritmul nu era cel potrivit. Așa că am preluat conducerea în cea de-a doua buclă și am accelerat. M-am simțit foarte bine astăzi. Am rămas concentrată până la sfârșit, și cu toate că Judith a revenit, am reușit să câștig. Sunt cu adevărat fericită, acest cuvânt descrie exact ce simt astăzi.”

Madalina Florea are 29 de ani si este vicecampioana europeana in 2022 la alergare montana.