
Metrorex anunță scumpirea tarifelor la metrou începând cu 1 mai 2026
Metrorex a anunțat o majorare a tarifelor pentru călătoriile cu metroul, începând cu 1 mai 2026. Prețul unei călătorii va crește de la 5 lei la 7 lei, iar abonamentele vor suferi, de asemenea, ajustări semnificative.
Noua grilă de prețuri a fost aprobată de Ministerul Transporturilor și include o serie de creșteri pentru diverse tipuri de bilete și abonamente. Astfel, abonamentul lunar va costa 140 de lei, în comparație cu 100 de lei în prezent, iar cartela valabilă 24 de ore va ajunge la 18 lei, față de 9 lei anterior.
Printre alte modificări, abonamentul de 24 de ore va crește de la 12 la 18 lei, cel săptămânal de la 45 la 60 de lei, iar abonamentele pe 6 luni și anual vor ajunge la 700, respectiv 1.300 de lei. Elevii și studenții vor beneficia în continuare de gratuitate și de o reducere de 90%.
Majorarea tarifelor vine după o altă scumpire aplicată pe 1 ianuarie 2025, când prețul unei călătorii a crescut de la 3 la 5 lei. Consultantul economic Adrian Negrescu a catalogat această decizie drept „controversată”, subliniind că nu este justificată de îmbunătățirea serviciilor de transport, care rămân slabe și aglomerate.
Opoziția față de noile tarife s-a manifestat printr-o petiție care solicită o strategie integrată de transport pentru Capitală. Inițiatorii petiției susțin că scumpirea metroului contrazice tendințele globale de reducere a dependenței de combustibili fosili și de mașinile personale, afectând în special persoanele cu venituri mici.






























