
Motorina se ieftinește cu 68 de bani pe litru de la miezul nopții
Motorina va avea o reducere de 68 de bani pe litru începând de la miezul nopții, conform anunțului lui Bogdan Ivan, fost ministru al Energiei. Această măsură este rezultatul scăderii accizei la carburanți și are rolul de a proteja puterea de cumpărare a populației.
Reducerea prețului motorinei va intra în vigoare la ora 24:00, iar Bogdan Ivan a subliniat că efectul se va resimți imediat la pompă. Această măsură vine pe fondul creșterii costului vieții, care a afectat bugetele românilor în ultimele luni.
Ivan a explicat că scăderea accizei la carburanți este un răspuns la majorările de prețuri la energie și gaze, care au pus o presiune considerabilă asupra consumatorilor. El a afirmat că reducerea prețului motorinei este doar primul pas în implementarea unor măsuri menite să limiteze efectele scumpirilor.
Fostul ministru a menționat că această inițiativă a fost realizată împreună cu echipa PSD și a criticat abordarea lui Ilie Bolojan, care a cerut românilor să suporte scumpirile și să facă economii. Ivan a subliniat că echipa sa a ales să găsească soluții concrete pentru a ajuta populația.
Calculând strict aritmetic, o reducere de 68 de bani pe litru ar putea însemna o economie de 34 de lei la alimentarea unui rezervor de 50 de litri, dacă această diminuare este transferată integral în prețul de la pompă.





























