- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Muzică de George Enescu, la Palais des Beaux Arts din Bruxelles
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2019/03/menuhin-563x311.jpg)
După ce a concertat în 14 și 15 septembrie în cadrul Festivalului George Enescu, Orchestra Filarmonicii din Liege condusă de Gergely Madaras poate fi ascultată miercuri, 25 septembrie, la Palais des Beaux-Arts din Bruxelles.
Ansamblul va propune în deschiderea programului aceeași lucrare de George Enescu pe care a interpretat-o și la București, Suita a II-a op. 20 în do major – o primă audiție în Belgia, așa cum ne-a declarat într-un interviu dirijorul Gergely Madaras.
După această piesă, publicul va asculta Variațiunile rococo pentru violoncel și orchestră de Piotr Ilici Ceaikovski, solist Istvan Vardi, și muzica de balet Le sacre du printemps de Igor Stravinski.
Orchestra amintită va relua programul și în 27 septembrie, la Sala Filarmonicii din Liege.