Opera Națională din Cluj îşi sărbătoreşte cei 100 de ani
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2020/05/opera-563x311.jpg)
Astăzi, 25 mai, Opera Națională Română din Cluj-Napoca sărbătorește 100 de ani printr-un eveniment transmis în direct atât în mediul online, cât și pe TVR Cluj.
Inițial, aniversarea urma să fie dedicată premierei unei noi montări a operei ‘Aida’ de Giuseppe Verdi, primul spectacol prezentat la instituția clujeană în urmă cu un secol. Acest plan a fost abandonat, însă, din cauza măsurilor de distanțare socială. Astfel, instituția propune o gală la care vor fi prezenți unii dintre cei mai apreciați soliști ai operei clujene: Carmen Gurban, Diana Țugui, Iulia Merca, Marius Vlad Budoiu, Hector Lopez, Cristian Mogoșan, Geani Brad, Cristian Hodrea și Petru Burcă. Spectacolul începe la ora 18:30 și este intitulat ‘Opera 100’.