Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Cultură

Spărgătorul de Nuci revine la Sala Palatului

Cultură 12:40

Celebrul balet al sărbătorilor de iarnă, „Spărgătorul de Nuci”, va fi prezentat pe 30 noiembrie, la Sala Palatului din București, într-o montare clasică spectaculoasă semnată de Ukrainian Classical Ballet.

Baletul Spărgătorul de Nuci, simbol al Crăciunului și una dintre cele mai iubite capodopere ale scenei clasice mondiale, revine în fața publicului din România într-un eveniment special programat pe 30 noiembrie 2026, la Sala Palatului. Spectacolul este adus de prestigioasa companie Ukrainian Classical Ballet, cunoscută pentru producțiile sale de înalt nivel artistic, aplaudate pe marile scene internaționale.

După succesul repurtat cu „Lacul Lebedelor”, prezentat cu casa închisă, Ukrainian Classical Ballet propune publicului român o nouă întâlnire cu universul rafinat al baletului clasic. „Spărgătorul de Nuci” transpune spiritul Crăciunului într-un spectacol plin de magie, emoție și eleganță, în care muzica inconfundabilă a lui Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia spectaculoasă, costumele strălucitoare și decorurile feerice se împletesc într-o poveste destinată tuturor vârstelor.

Compania mizează pe montări clasice, puse în scenă de balerini de renume, care aduc fiecare reprezentație la rang de artă. Fondatorul Ukrainian Classical Ballet, Ivan Zhuravlov, subliniază că misiunea companiei este de a păstra tradiția baletului clasic în expresia artistică, integrând în același timp elemente moderne de coregrafie și tehnologie scenică, pentru a oferi publicului spectacole memorabile.

Reprezentanții Fantasy & Dance Entertainment, organizatorii evenimentului, afirmă că își propun să aducă periodic în fața publicului român titluri de referință din repertoriul clasic, punând în valoare bogăția, frumusețea și grația baletului, calități care au adus Ukrainian Classical Ballet aplauze la scenă deschisă în întreaga lume.

Inspirată din povestea lui E.T.A. Hoffmann, „Spărgătorul de Nuci” este o călătorie într-un univers al viselor, unde copilăria, imaginația și iubirea se întâlnesc sub semnul sărbătorilor de iarnă. Este un spectacol care celebrează speranța, frumusețea și emoția pură, devenind, de generații, o tradiție culturală asociată Crăciunului.

Publicul este invitat să trăiască magia baletului „The Nutcracker” pe 30 noiembrie 2026, la Sala Palatului din București. Biletele sunt disponibile pe platformele Ticketstore.ro, Biletlateatru.ro, Startickets.ro și DynamicTicket.ro.

Cultură 3 zile ago

Spider-Man: Brand New Day, al doilea cel mai bun weekend de deschidere din istorie

Spider-Man: Brand New Day înregistrează al doilea cel mai bun weekend de deschidere global...

Cultură 6 zile ago

Netflix, acționat în judecată pentru 105 milioane de dolari după furtul unui film cu Nicolas Cage

Netflix dat în judecată pentru 105 milioane de dolari după furtul unui film cu...

Cultură 6 zile ago

TIFF Sibiu 2026 debutează joi cu proiecții în centrul istoric și la CineGold

Ediția 2026 a TIFF Sibiu începe joi cu proiecții la CineGold și în centrul...

Cultură 6 zile ago

Festivalul de Film şi Istorii Râşnov aduce 14 documentare internaţionale în premieră

Festivalul de Film şi Istorii Râşnov: 14 documentare din întreaga lume în competiţie Festivalul...

Cultură 6 zile ago

„Spărgătorul de nuci” și „Lacul lebedelor” revin la București

Compania Ukrainian Classical Ballet aduce la București două dintre cele mai iubite spectacole din...

Cultură 7 zile ago

Mitch Winehouse, tatăl lui Amy, condamnat la 1,1 milioane de euro pentru un litigiu pierdut

Tatăl lui Amy Winehouse, condamnat la 1,1 milioane de euro pentru un litigiu privind...

Cultură 7 zile ago

Canal+ va investi aproape un miliard de euro în cinematografia europeană până în 2032

Aproape un miliard de euro vor fi investiți în cinematografia franceză și europeană de...

Cultură o săptămână ago

Șase concerte simfonice excepționale, cu invitați de prim rang ai scenei internaționale și ansambluri orchestrale românești de prestigiu, în programul Concursului Enescu 2026

A XX-a ediție a Concursului Internațional George Enescu, care va avea loc în perioada 23...

Cultură o săptămână ago

Stray Lights Festival anunță programul complet: concerte, Industry Talks, sesiuni de audiție și noi opțiuni de participare pentru public

După ani în care a funcționat ca o comunitate DIY dedicată scenei alternative românești,...

Cultură o săptămână ago

Festivalul Strada Armeneasca deschide portile catre Armenia prin arta, dialog si patrimoniu, intre 31 iulie si 2 august, la Gradina Botanica din Bucuresti

Intre 31 iulie si 2 august, Gradina Botanica din Bucuresti gazduieste cea de-a X-a...

Cultură o săptămână ago

O copie piratată a filmului „Odiseea” a strâns milioane de vizualizări pe rețele sociale

O copie piratată a filmului 'Odiseea', cea mai profitabilă peliculă a anului, vizualizată de...

box office SUA, Christopher Nolan, Lupita Nyong’o, Odiseea, Ulise
Cultură o săptămână ago

„Odiseea” lui Christopher Nolan atinge 640 de milioane de dolari la box office mondial

Filmului „Odiseea” a atins 640 de milioane de dolari în încasări mondiale Filmului „Odiseea”,...

Cultură o săptămână ago

10 filme care vor domina luna august

Luna august aduce o serie impresionantă de premiere cinematografice, de la noul thriller post-apocaliptic...

Cultură 2 săptămâni ago

Chris Brown a pledat vinovat pentru afray după o altercație la un club din Londra

Chris Brown a pledat vinovat pentru afray în urma unei altercații la un club...

Cultură 2 săptămâni ago

Șase concerte simfonice excepționale, cu invitați de prim rang ai scenei internaționale și ansambluri orchestrale românești de prestigiu, în programul Concursului Enescu 2026

A XX-a ediție a Concursului Internațional George Enescu, care va avea loc în perioada 23...

Cultură 2 săptămâni ago

Guvernul pregătește măsuri fiscale pentru sprijinirea festivalurilor din România

Festivalurile din România, motor economic sub analiza Guvernului Ministerul Finanțelor ia măsuri pentru a...

aprobat UE, comisia europeana, Paramount, tranzactie 110 miliarde, Warner Bros DiscoverySursă foto: Shutterstock
Cultură 2 săptămâni ago

Judecătorul suspendă fuziunea Paramount-Warner Bros. Discovery prin ordin de restricție temporară

Judge suspends Paramount-Warner Bros. Discovery merger with temporary restraining order Un judecător federal a...

Cultură 2 săptămâni ago

Duelul Tenorilor 2026: Ștefan von Korch, Andrei Mihalcea și Mihai Urzicana deschid stagiunea Musical Extravaganza la TNB

Concertul „Duelul Tenorilor” revine pe 14 septembrie 2026 la Teatrul Național București – Sala...

Cultură 3 săptămâni ago

A murit Brenda Fricker, actrița premiată cu Oscar și îndrăgită din „Home Alone 2”

Brenda Fricker, prima actriță irlandeză premiată cu Oscar și cunoscută pentru rolurile din „My...

Cultură 3 săptămâni ago

ANOTIMPURI/VIVALDI ROMANIAN GUITAR QUARTET pornește la drum în primul turneu național

Cum ar fi dacă 4 chitarişti ar reimagina şi reinterpreta cele 4 Anotimpuri de...

disparitia artistului, drepturile omului Cubalex, Luis Manuel Otero Alcántara, Mișcarea San Isidro, regimul din Cuba
Cultură 3 săptămâni ago

Artistul cubanez Luis Manuel Otero Alcántara a dispărut după eliberarea din închisoare

Artistul cubanez Luis Manuel Otero Alcántara a dispărut după eliberarea din închisoare Artistul și...

Cultură 3 săptămâni ago

Sam Neill a murit la 78 de ani

Sam Neill, actorul neozeelandez devenit celebru în întreaga lume pentru rolul paleontologului Dr. Alan...

Cultură 4 săptămâni ago

Poveștile Căii Victoriei, arta și educația se întâlnesc la „Străzi deschise”, în weekendul 11–12 iulie

Bucureștenii și turiștii sunt invitați, în zilele de 11 și 12 iulie, la un...

Cultură 4 săptămâni ago

Bonnie Tyler a murit la 75 de ani

Bonnie Tyler, una dintre cele mai recognoscibile voci ale muzicii pop-rock, a murit la...