Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Național

Traian Băsescu acuză „acapararea totală a puterii” de către PSD și PNL: „Alegerile din 2024 au fost organizate pentru a elimina opoziția”

Național 09:22

Fostul președinte declanșează o serie de „episoade” despre alegeri, criticând comasarea scrutinelor, anularea votului și influența serviciilor secrete asupra deciziilor Curții Constituționale

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, revine în prim-planul scenei politice cu un mesaj dur, publicat pe Facebook miercuri noapte, în care acuză guvernul Ciolacu și alianța PSD-PNL (fostul USL) de „acapararea totală a puterii” și de organizarea alegerilor din 2024 în funcție de interese politice, nu de principiile democrației.

„Alegeri 2024 – Episodul 1”: o cronologie a contestării

Postarea reprezintă prima parte a unei serii de mesaje anunțate de Traian Băsescu, care își propune să reconstituie și să analizeze „cu probe” episoade controversate din istoria electorală recentă a României, începând cu scrutinul din 2024. Potrivit fostului șef al statului, comasarea alegerilor locale cu cele europarlamentare a fost un „truc politic” menit să inducă în eroare electoratul și să faciliteze un scor electoral disproporționat pentru alianța PSD-PNL, care a obținut „peste 90% din primării”.

Băsescu susține că strategia a fost dublată de o „comasare forțată” a alegerilor parlamentare între cele două tururi de scrutin ale prezidențialelor, fapt care a contribuit la consolidarea unei majorități parlamentare dominate de actuala coaliție de guvernare.

Critici la adresa anulării alegerilor și implicarea instituțiilor de forță

Într-un ton vehement, fostul președinte denunță decizia de anulare a alegerilor, despre care afirmă că s-a produs „fără niciun motiv temeinic” și că ar fi fost dictată de interesele politice ale alianței aflate la putere. El critică în mod deschis utilizarea unor „informări neconcludente” din partea SRI, care ar fi fost transformate în „probe” de către Curtea Constituțională pentru invalidarea votului.

„Dacă nici SRI, nici CSAT și nici CCR nu au dovezi concludente ale fraudării, de ce s-au anulat alegerile?”, întreabă retoric fostul președinte, sugerând că decizia a fost luată doar pentru că rezultatul nu a convenit liderilor PSD și PNL.

„Vor repeta alegerile până ies cum trebuie pentru ei”

Băsescu merge mai departe cu acuzațiile, afirmând că actuala coaliție de guvernare „gândește să repete alegerile până ies așa cum dictează interesele lor” și că influența asupra justiției reprezintă un obiectiv prioritar pentru USL-ul reînviat. Fostul președinte ironizează și apelurile publice privind „desecretizarea documentelor”, spunând că acestea au fost doar un exercițiu de imagine menit să acopere lipsa unor dovezi reale de fraudă.

Prea multă putere într-o singură alianță?

„Românii trebuie să hotărască dacă le dau și președintele”, scrie Băsescu, avertizând asupra concentrării puterii în mâinile aceleiași coaliții politice care controlează deja guvernul, Parlamentul și administrațiile locale. În opinia sa, această concentrare de forță politică este un pericol pentru democrație.

Urmează episodul despre alegerile din 2009

În încheiere, fostul președinte anunță că în episodul următor va reveni asupra acuzațiilor privind „fraudarea” alegerilor prezidențiale din 2009 – în special votul din diaspora și „erata” care a însoțit referendumul din 2012. Băsescu susține că va demonta „minciunile USL-iste” care, potrivit lui, continuă să fie folosite de unii candidați în actuala campanie electorală.

Un context tensionat, cu doar câteva zile înaintea alegerilor

Primul tur al alegerilor prezidențiale este programat pentru 4 mai, iar cel de-al doilea tur pe 18 mai. Votul în diaspora va începe pe 2 mai. Săptămâna viitoare vor avea loc trei dezbateri electorale între candidați, două dintre acestea fiind găzduite la Palatul Cotroceni, iar una la Palatul Parlamentului.

În acest context, declarațiile lui Traian Băsescu alimentează suspiciunile privind corectitudinea procesului electoral și reînvie tensiuni mai vechi între taberele politice, într-un an cu miză maximă pentru echilibrul democratic din România.

Național 8 ore ago

Ilie Bolojan: Franţa, partener strategic pentru investiţii în România

Ilie Bolojan: Franţa, principal investitor în România, vizează domenii strategice Premierul interimar Ilie Bolojan...

anm, București, căldură, disconfort termic, furtuni de varăSursă foto: Shutterstock
Național 16 ore ago

Bucureștiul se pregătește pentru o zi călduroasă și furtunoasă, anunță ANM

Bucureștiul se pregătește pentru o zi de foc cu căldură și furtuni de vară...

decolmatarea lacurilor, Delta Dunării, finanțări europene, Florin Stăneață, PNRRSursă foto: Shutterstock
Național 17 ore ago

Delta Dunării pierde aproape 50 de milioane de euro din PNRR pentru proiecte esențiale

Aproape 50 de milioane de euro din PNRR, pierduți pentru Delta Dunării Delta Dunării...

Național 18 ore ago

Petrișor Peiu respinge colaborarea cu PSD și cere alegeri anticipate pentru România

Petrișor Peiu respinge colaborarea cu PSD și cere alegeri anticipate Petrișor Peiu, liderul senatorilor...

cadre didactice, evaluare lucrari, examen definitivat, Ministerul Educatiei, proba scrisaSursă foto: Shutterstock
Național 21 de ore ago

Aproape 10.000 de profesori susțin examenul de definitivat în învățământ

Cadrele didactice susțin proba scrisă a examenului de definitivat în învățământ Aproape 10.000 de...

Național 21 de ore ago

România și Ucraina colaborează pentru producția de drone militare pe teritoriul românesc

Planul României pentru producția de drone militare în colaborare cu Ucraina avansează România își...

Național o zi ago

Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Grindeanu în contextul PNRR

Ilie Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Sorin Grindeanu Premierul interimar Ilie Bolojan...

Național o zi ago

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne pentru soluționarea crizei politice

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne până în 2028 pentru criza politică...

Național 2 zile ago

USR contestă afirmațiile lui Grindeanu despre modificarea legii ANI și miza PNRR

USR contestă afirmațiile lui Sorin Grindeanu despre modificarea legii ANI Deputatul USR Alexandru Dimitriu...

Național 2 zile ago

Avertizare meteo cod galben: furtuni și vijelii în estul României, inclusiv București

Avertizare meteo cod galben pentru furtuni în estul României O avertizare meteo cod galben...

Național 2 zile ago

Lia Olguța Vasilescu acuză minciuni și anunță acțiune în instanță pentru defăimare

Lia Olguța Vasilescu anunță acțiune în instanță după acuzații de afaceri nelegale în crypto...

Național 2 zile ago

Bărbat mușcat de urs în Argeș, transportat de urgență la spital

Alertă în Argeș: Un bărbat a fost mușcat de urs Un bărbat de 47...

Național 2 zile ago

Nicușor Dan discută cu liderii fostei coaliții despre desemnarea unui nou premier

Nicușor Dan se întâlnește cu liderii din fosta coaliție pentru a discuta despre un...

Național 2 zile ago

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință pentru sprijinul Ucrainei la Paris

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință la Paris, alături de lideri europeni...

Național 2 zile ago

Rata de promovare la bacalaureat 2026 a crescut semnificativ după contestații

Rezultate finale bacalaureat 2026: Rata de promovare a crescut după contestații Rezultatele finale ale...

Național 2 zile ago

Nemulțumirile românilor față de CFR: aer condiționat lipsă și curățenie deficitară

Nemulțumirile românilor față de CFR: lipsa aerului condiționat și curățenia deficitară Ministrul interimar al...

Național 2 zile ago

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor caută soluții pentru formarea guvernului

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor revin fără un acord clar Liderii partidelor din fosta...

Național 3 zile ago

Întârzieri de până la o oră pe ruta București – Brașov din cauza unui cablu secționat

Întârzieri de 30-60 de minute ale trenurilor pe ruta București – Brașov din cauza...

Național 4 zile ago

Autostrada Moldovei avansează rapid, circulația pe 397 km planificată pentru 2026

Autostrada Moldovei avansează, CNAIR vizează finalizarea în 2026 Directorul CNAIR, Cristian Pistol, anunță progrese...

Național 4 zile ago

Alertă aeriană în Tulcea: Mesaje RO-Alert pentru locuitorii din zonă

Alertă aeriană în România: Mesaje RO-Alert pentru locuitorii din Tulcea Azi-noapte, a fost emisă...

Național 4 zile ago

ROMATSA, în criză financiară: resursele se epuizează rapid după poprirea Pfizer

Alertă la ROMATSA: Resurse financiare limitate după poprirea cerută de Pfizer ROMATSA se confruntă...

Național 4 zile ago

Ciolacu și Pîslaru se acuză pe Facebook pentru întârzierile din PNRR

Marcel Ciolacu și Dragoș Pîslaru se acuză reciproc pe Facebook pentru întârzierile din PNRR...

Național 4 zile ago

PSD cere deblocarea discuțiilor pentru formarea unui nou guvern în România

Apeluri la deblocarea discuţiilor privind Guvernul: PSD cere formarea unui nou executiv PSD a...

Național 5 zile ago

PNL ar putea organiza un nou Congres în toamnă, anunță Daniel Fenechiu

Partidul Național Liberal ar putea organiza un nou Congres în această toamnă Partidul Național...