- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Turneul Stradivarius ajunge la Casa „George Enescu” din Mihăileni
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/12/tomescu-563x311.jpeg)
Turneul ”Stradivarius”, ajuns la cea de-a XIII-a ediție, continuă astăzi, 15 septembrie 2020, cu concertul susţinut de violonistul Alexandru Tomescu, inițiatorul proiectului şi cu Omar Massa la bandoneon, la Casa Memorială „George Enescu” din Mihăileni, judeţul Botoşani.
În program se regăsesc lucrări de Astor Piazzolla, Georg Friedrich Händel, Ludwig van Beethoven, Jules Massenet și Ciprian Porumbescu. În cadrul turneului va fi prezentată, în primă audiție, o partitură compusă special pentru acest eveniment – ”A Cry for Solitude” de Dan Popescu.