
Alexandru Rogobete refuză avizarea Ordonanței de Urgență cu tăieri de 10% la Sănătate
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat că nu va aviza Ordonanța de Urgență care prevede tăieri de 10% la cheltuielile din sistemul sanitar, subliniind impactul negativ pe care această măsură l-ar avea asupra sistemului de sănătate. El a menționat că reducerea veniturilor ar genera o criză fără precedent, având în vedere deficitul de personal și caracteristicile critice ale sistemului.
În cadrul unei declarații recente, Alexandru Rogobete a reiterat poziția sa fermă împotriva reducerii cu 10% a cheltuielilor din sistemul de sănătate, argumentând că această măsură ar putea duce la o criză severă. El a evidențiat faptul că sistemul de sănătate are particularități care îl fac vulnerabil, inclusiv deficitul de personal medical, care afectează capacitatea de a asigura servicii de urgență. De asemenea, el a menționat că tariful pentru gărzile medicale nu a fost actualizat corespunzător, ceea ce complică și mai mult situația resurselor umane din domeniu.
Rogobete a subliniat că nu va aviza ordonanța de urgență a Guvernului dacă aceasta va include tăieri de 10% la veniturile din sănătate. El a adăugat că, având în vedere importanța strategică a sistemului de sănătate, nu poate accepta o astfel de reducere. În același timp, Ministerul Dezvoltării a publicat un proiect de lege care prevede măsuri administrative pentru eficientizarea activității administrației publice, inclusiv o reducere a cheltuielilor de personal, ceea ce a generat discuții în cadrul coaliției de guvernare.
Contextul reformelor administrative și impactul asupra sistemului de sănătate
Proiectul de lege publicat de Ministerul Dezvoltării are ca scop creșterea capacității financiare și eficientizarea activității administrației publice centrale și locale. Printre măsurile propuse se numără o scădere cu 10% a cheltuielilor de personal din administrația publică centrală și reducerea numărului de posturi ocupate la autoritățile locale. Aceste măsuri sunt menționate ca fiind necesare pentru a contribui la bugetul de anul viitor.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat că reforma administrației va fi adoptată, cel mai probabil, prin ordonanță de urgență, având în vedere necesitatea rapidă de implementare a acestor măsuri. Aceasta a subliniat că o ședință a coaliției ar putea avea loc săptămâna viitoare pentru a discuta aceste subiecte, inclusiv impactul asupra sistemului de sănătate.
Reacții și perspective asupra viitorului sistemului de sănătate
Declarațiile lui Alexandru Rogobete au fost primite cu interes în contextul dezbaterilor publice privind reformele administrative și impactul acestora asupra sistemului de sănătate. Este evident că reducerea cheltuielilor în domeniul sănătății ar putea avea efecte negative asupra calității serviciilor medicale și asupra capacității de reacție în situații de urgență. De asemenea, deficitul de personal medical rămâne o problemă majoră care necesită soluții pe termen lung.
În concluzie, poziția fermă a ministrului Sănătății subliniază complexitatea situației din sistemul sanitar și nevoia de a găsi soluții care să nu compromită calitatea asistenței medicale. Rămâne de văzut cum vor evolua discuțiile în cadrul coaliției și ce măsuri vor fi adoptate în viitorul apropiat.
Descoperă mai multe la Radio Clasic
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.






























