- Laser Valley Innovation Bootcamp revine la Măgurele
- Industria farmaceutică din România înregistrează o scădere semnificativă a producției
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Dezertarea lui Petru Dumitriu
- Donald Trump aproape de aflarea verdictului în primul proces penal împotriva unui fost președinte
- Share Location: Rezistența Făgăraș
Angela Gheorghiu şi Teodor Ilincăi – pe scena Semperoper din Dresda
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/11/angela-563x311.jpg)
Soprana Angela Gheorghiu şi tenorul Teodor Ilincăi cântă astăzi, 12 februarie 2020, pe scena Semperoper din Dresda în spectacolul cu opera „Tosca” de Giacomo Puccini.
Angela Gheorghiu interpretează rolul titular, iar Teodor Ilincăi este „Mario Cavaradossi”. Partener de scenă al celor doi artişti români este, în această producţie regizată de Johannes Schaaf, baritonul rus Alexey Markov, care dă viaţă rolului „Scarpia”. Din distribuţie mai fac parte bas-baritonul Martin-Jan Nijhof – în „Angelotti” şi tenorul Timothy Oliver – în „Spoletta”. Participă Corul, Corul de copii şi Orchestra Operei din Dresda. Dirijează Giampaolo Bisanti. Spectacolul va fi reluat, cu aceeaşi distribuţie, în serile de 15, 23 şi 28 februarie 2020.