Astăzi începe Festivalul „In memoriam Constantin Silvestri” de la Târgu Mureș
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/10/silv-563x311.jpg)
Astăzi, 7 octombrie 2021, de la ora 19:00, se deschide cea de-a XXXI-a ediție a Festivalului „In memoriam Constantin Silvestri” de la Târgu Mureș, cu un concert ce o va prezenta în postura de solistă pe violonista Simina Croitoru.
Programul cuprinde Jocurile populare românești din Transilvania op. 4 nr. 1 de Constantin Silvestri, Concertul nr. 5 în La major pentru vioară și orchestră de Wolfgang Amadeus Mozart și Simfonia nr. 4 în do minor „Tragica” de Franz Schubert. La conducerea orchestrei Filarmonicii din Târgu Mureș se va afla Tiberiu Soare. Festivalul se încheie în 28 octombrie.