Camil Marinescu la pupitrul Orchestrei Filarmonicii George Enescu
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/03/camil-563x311.jpg)
Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii "George Enescu" concertează astăzi și mâine, 24 și 25 martie, sub bagheta lui Camil Marinescu. În program se află Simfonia a 2-a de Gustav Mahler, interpretată cu participarea sopranei Irina Iordăchescu și a mezzo-sopranei Sidonia Nica începând cu obișnuita oră 19.00.
Dirijor principal la Filarmonica “George Enescu” din Bucureşti din stagiunea 2012-2013, Camil Marinescu este discipol al maeştrilor Constantin Bugeanu, Cristian Mandeal, Mihai Brediceanu şi Pierre Dervaux. A predat fagotul la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti şi, timp de 10 ani, a deţinut postul de dirijor rezident la Opera Naţională din Bucureşti. Din 2003, pentru trei stagiuni, a fost dirijor permanent invitat al Berliner Sinfonie Orchester.
Abordând un repertoriu divers – de la Gesualdo da Venosa la opere de Puccini şi Richard Strauss, la creații simfonice contemporane şi muzică de film şi jazz – dirijorul include în concertele sale de peste hotare și muzica românească.