- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
De la Iași la București, violonista Mălina Ciobanu
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/04/maria.jpg)
Din nou în Stagiunea de marți seara, de la Iași la București, violonista Mălina Ciobanu
Violonista Mălina Ciobanu este pentru a patra oară oaspete al Stagiunii de marți seara. Ne face plăcere și considerăm o datorie, să urmărim îndeaproape evoluțiile tinerilor noștri muzicieni și să le oferim cu regularitate ocazia de a se prezenta în fața publicului.
La cei aproape 18 ani, Mălina are un repertoriu consistent de premii şi concerte. A reușit să impresioneze la toate concursurile la care a evoluat, câștigând premii I și premii speciale. Câteva dintre cele mai recente sunt Trofeul și Premiul I la Concursul de Interpretare Instrumentală W.A. Mozart (Târgoviște), Premiul I la Concursul International Erich Bergel, Premiul Cel Mai Bun Tânăr Artist la Gala Tinerelor Valori, sau de anul trecut: Premiul I la Concursul Internațional George Georgescu (Tulcea), Premiul I la Concursul Național Victor Giuleanu (București), Premiul Special la Concursul Români pentru o lume (București), Premiul Elevul Anului la Gala Modele Feminine, ediția a II-a (Iași), Premiul pentru Excelență în Arte a Rotary Club București Triumph, Premiul Tinere Valori în cadrul Galei Oamenii Timpului etc.
În anul 2016, Mălina Ciobanu a obținut Mențiunea la Concursul Internaţional "Concertino Praga" – Cehia.
Marti, 26 aprilie 2016, ora 19:00 – Ateneul Român – Sala mică
Program:
Johannes Brahms – Sonata nr.3 pentru pian şi vioară în re minor
Niccolo Paganini – La Campanella
Franz Schubert – Rondo op. 70 în si minor
Henryk Wieniawski – Polonaise Brilliante în La major op. 21
Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Luni – Vineri 12:00 – 19:00
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro