Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Cultură

DESCHIDEREA DE GALĂ a Festivalului Regal de Operă “Virginia Zeani”

Cultură 18:35

Festivalul Regal de Operă “Virginia Zeani” anunță, la gala de deschidere, concertul-eveniment care-i va reuni pe scenă pe doi dintre cei mai apreciați muzicieni ai lumii: violonistul român Leonard Furda, în prezent membru al Orchestrei de Cameră din Viena, și artista româno-britanică Nelly Miricioiu – una dintre sopranele de referință ale operei internaționale.

Ovaționați pentru excelență pe scene internaționale prestigioase, cei doi muzicieni se vor întâlni în cadrul spectacolului de gală care deschide, vineri, 31 mai, de la ora 19.30, la Palatului Culturii din Târgu Mureș, cea de-a treia ediție a Festivalul Regal de Operă “Virginia Zeani”. Instruit de ilustrul muzician maghiar de origine română Ștefan Ruha, violonistul Leonard Furda a păstrat, insuflată de strălucitul său maestru, o delicată aplecare către suita Anotimpurilor lui Antonio Vivaldi, lucrări incluse, într-o selecție proprie, în concertul de la Târgu Mureș. Apreciată atât de publicul meloman de pretutindeni, dar și de cea mai exigentă critică de specialitate, Nelly Miricioiu, un „rar fenomen vocal al acestui secol” –, strălucitoare la Covent Garden Royal Opera House, Metropolitan Opera din New York sau Scala din Milano, a fost aplaudată alături de marile voci ale operei mondiale, de la José Carreras, José Cura sau Neil Schicoff, la Plácido Domingo, Roberto Alagna sau Alfredo Kraus.

Organizat de Asociația “Together on Top”, în parteneriat cu Primăria din Târgu Mureș, Instituția Prefectului – Județul Mureș și Consiliul Județean Mureș, Festivalul Regal de Operă “Virginia Zeani” și-a câștigat prestigiul printre primele trei cele mai importante competiții ale scenei lirice găzduite de România și este o reverență adusă Virginiei Zeani, una dintre marile soprane ale lumii, care s-a născut în Transilvania.

Invitațiile pentru concertul din Târgu Mureș au fost puse la dispoziția publicului online, pe site-ul oficial al festivalului, https://virginiazeanifestival.com/. Fondurile obținute în cadrul acestui eveniment vor fi donate pentru amenajarea unui muzeu în casa în care s-a născut soprana Virginia Zeani, în comuna Solovăstru, Județul Mureș.

GALA DE DESCHIDERE

Vineri, 31 mai, ora 19: 30

Palatul Culturii din Târgu Mureș

Artiști:

Soprana Nel ly Miricioiu (UK)

Violonistul Leonard Furda (Viena)

Maestru acompaniator: Peter Kolcsar |Orchestra Festivalului Regal de Operă “Virginia Zeani”

DESPRE LEONARD FURDA. Prin har și inspirație, dublate de aplecare pentru studiu și o tehnică desăvârșită, Leonard Furda i-a câștigat admirația ilustrului violonist Ștefan Ruha, care a admis, de-a

lungul ultimilor săi patru ani de viață, să-i definitiveze educația muzicală, contribuind esențial la dezvoltarea personalității artistice a tânărului muzician clujean. Artist emerit și muzician multipremiat internațional, Ștefan Ruha este cunoscut publicului larg, printre altele, pentru meritul de a fi interpretat lucrări incluse pe coloana sonoră a filmului biografic românesc “Ciprian Porumbescu”, lansat în 1973 în regia lui Gheorghe Vitanidis. Pentru melomani, numele lui Ștefan Ruha rămâne legat de “Anotimpurile” lui Vivaldi, ciclu de concerte reluat de-a lungul carierei sale și interpretat cu virtuozitate alături de orchestre din România sau din lume. Această prețioasă moștenire adaugă semnificații repertoriului ales de Leonard Furda pentru concertul de la Târgu Mureș. Pornită sub semnul ilustrului său maestru, cariera artistică a violonistului Leonard Furda a început devreme. Născut la Cluj-Napoca, violonistul Leonard Furda a urmat Liceul de Muzică “S. Toduță” sub îndrumarea profesorului Adrian Tarța și studiile superioare la Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, la clasa Prof. Univ. Victoria Nicolae. A fost remarcat în recitaluri de pian, fie alături de muzicieni ca Csiky Boldizsár Jr., Leonhard Westermayr sau Cipriana Gavrișiu, fie ca solist, alături de importante orchestre. Leonard Furda a concertat pe scena Ateneului Român din București sau cea a Filarmonicii din München. Din 2010 s-a stabilit la Viena, unde absolvit studiile de master la Konservatorium Wien Privatuniversität, la clasa profesorului Thomas Christian. În prezent, violonistul român este membru permanent al Orchestrei de Cameră din Viena.

DESPRE NELLY MIRICIOIU. Născută în Adjud, pe 31 martie 1952, Nelly Miricioiu este recunoscută pentru marile roluri din repertoriului liric (Floria Tosca, Lucia di Lammermoor, Mimi sau Manon Lescaut) sau pentru partituri de operă rară, semnate de Rossini, Donizetti, Pacini sau Mercadante. Este o artistă a cărei versatilitate de expresie vocală este întrecută doar de ușurința de a trece, alături de public, uneori în cadrul aceluiași spectacol, printr-o vastă gamă de stări de spirit – de la suspiciune, la speranță, de la iubire sau ură, la bucurie, mândrie, uneori o furie amară și chiar nebunie. Repertoriul ei include roluri principale în operele lui Donizetti, precum Maria Stuarda, Anna Bolena, Roberto Devereux. A fost aplaudată, de asemenea, în Tosca lui Puccini sau Traviata lui Verdi. De-a lungul întregii sale cariere a fost descrisă cu superlative absolute de presa internațională, de la New York Times și Evening Standard sau BBC, la Times și Opera Magazine. A părăsit România în 1981, la vârsta de 29 de ani, după o perioada în care a fost angajată a Operei din Brașov. S-a stabilit în Marea Britanie și a debutat la Scottish Opera din Glasgow cu rolul Violettei din „La Traviata”. În 1982 a cântat pentru prima dată la Covent Garden, în

rolul Neddei din „Paiațe”, iar un an mai târziu a apărut pentru prima dată în fața publicului de la faimoasa Scala, cu rolul “Lucia de Lammermoor”. A lucrat cu unii dintre cei mai prestigiosi dirijori și interpreți ai lumii: în Tosca l-a întâlnit pe scenă pe José Carreras, José Cura și Neil Shicoff, iar în Boema – pe Plácido Domingo. Vreme de zece ani, începând din 1986, a susținut seria concertelor de matineu „Vara” la sala de concerte Concertgebouw din Amsterdam, una dintre cele mai importante instituţii muzicale ale lumii. În prezent, Nelly Miricioiu trăiește în Marea Britanie. Pedagog și maestru exigent, Nelly Miricioiu este unul dintre cei mai apreciați profesori la Covent Garden.

Cea de-a III-a ediție a Festivalului Internațional de Operă “Virginia Zeani” va avea loc La Târgu Mureș, Reghin și Cluj, în perioada 31 mai – 9 iunie. Cele trei orașe vor găzdui evenimente de înaltă ținută, concerte extraordinare, spectacole pentru copii, evenimente speciale dedicate muzicilor tinere sau ateliere susținute de cei mai importanți profesioniști ai operei mondiale. Tineri artiști din toate țările lumii, din Iran, Australia, Coreea de Sud, Serbia sau Armenia, concurează în cadrul prestigiosului “L’Assoluta Virginia Zeani Royal Voice Competition” pentru Marele Trofeu care, prin bunăvoința Casei Regale a României, poartă sigiliul Regelui Mihai I.

disparitia artistului, drepturile omului Cubalex, Luis Manuel Otero Alcántara, Mișcarea San Isidro, regimul din Cuba
Cultură 6 ore ago

Artistul cubanez Luis Manuel Otero Alcántara a dispărut după eliberarea din închisoare

Artistul cubanez Luis Manuel Otero Alcántara a dispărut după eliberarea din închisoare Artistul și...

Cultură o zi ago

Sam Neill a murit la 78 de ani

Sam Neill, actorul neozeelandez devenit celebru în întreaga lume pentru rolul paleontologului Dr. Alan...

Cultură 5 zile ago

Poveștile Căii Victoriei, arta și educația se întâlnesc la „Străzi deschise”, în weekendul 11–12 iulie

Bucureștenii și turiștii sunt invitați, în zilele de 11 și 12 iulie, la un...

Cultură 5 zile ago

Bonnie Tyler a murit la 75 de ani

Bonnie Tyler, una dintre cele mai recognoscibile voci ale muzicii pop-rock, a murit la...

Cultură o săptămână ago

Parlamentari britanici cer eliminarea serialului ‘Masha și Ursul’ de pe Netflix din motive de propagandă

Acuzații grave la adresa serialului 'Masha și Ursul', se cere eliminarea de pe Netflix...

Cultură 3 săptămâni ago

ANOTIMPURI/VIVALDI Turneu național ROMANIAN GUITAR QUARTET

Cum ar fi dacă 4 chitarişti ar reimagina şi reinterpreta cele 4 Anotimpuri de...

Cultură 3 săptămâni ago

Athenaeum Summer Festival 2026 se încheie spectaculos în două concerte care celebrează America la 250 de ani cu muzica legendarului său compozitor John Williams, pe 27 și 28 iunie

Cele mai așteptate concerte ale Athenaeum Summer Festival 2026, din 27 și 28 iunie,...

Cultură 3 săptămâni ago

Weekend Sessions încheie sezonul de vară în curtea Palatului Regal Fusion Sessions, 27-28 iunie, Muzeul Național de Artă al României, Calea Victoriei

Weekend Sessions, inițiativa culturală independentă care din 2021 împrietenește publicul cu muzeele și grădinile...

Cultură 4 săptămâni ago

Masterclass de interpretare instrumentală și aprofundare în studiul muzicii pentru instrumentiștii de până în 25 de ani, cu maestrul Cristian Măcelaru

Concursul Internațional George Enescu continuă să își consolideze misiunea educațională printr-un program de masterclassuri...

Cultură 4 săptămâni ago

„Cantafabule” revine la Operetă

Legendarul album-concept „Cantafabule” revine pe scenă într-o formulă rock-simfonică amplă, pe 26 iunie, de...

Cultură 4 săptămâni ago

Athenaeum Summer Festival 2026 Laureat al premiului Grammy, Cristian Măcelaru va reuni sub bagheta sa Orchestra Română de Tineret și Ansamblul Janoska într-un concert fusion, pe 20 iunie

Athenaeum Summer Festival 2026 continuă cu un concert fusion pe 20 iunie, ora 20:00,...

Cultură 4 săptămâni ago

„Mă mut la mama”, întâlnire cu publicul pe 25 iunie

Comedia românească „Mă mut la mama” revine în atenția publicului cu o proiecție specială,...

Cultură 4 săptămâni ago

Incendiu la Lavra Peșterilor din Kiev după atacuri rusești, 18 răniți și 5 morți în Harkov

Incendiu devastator la Lavra Peșterilor din Kiev în urma atacurilor rusești Un complex monastic...

Cultură o lună ago

Clujul este pregătit pentru TIFF.25. Festivalul începe astăzi

Cluj-Napoca intră, de astăzi, în ritmul cinematografiei internaționale. Cea de-a douăzeci și cincea ediție...

Cultură o lună ago

FNT caută noi voci ale dramaturgiei românești

Festivalul Național de Teatru deschide un nou spațiu pentru dramaturgia românească actuală. Trei texte...

Cultură o lună ago

Pentru prima oară la Filarmonica George Enescu, renumitul Dennis Russell Davies va dirija Orchestra Filarmonicii în concertele simfonice din 11 și 12 iunie

În premieră în Stagiunea Filarmonicii George Enescu, renumitul Dennis Russell Davies se va afla...

Cultură o lună ago

Celebrii compozitori Zygmunt Krauze, Sarah Kirkland Snider și Steven Mackey conduc masterclassurile de compoziție ale Concursului Internațional George Enescu

Cea de-a XX-a ediție a Concursului Internațional George Enescu continuă să își consolideze statutul...

Cultură o lună ago

„Rețeta fericirii”, filmul care transformă întoarcerea acasă într-o poveste despre iubire

Filmul francez „Rețeta fericirii” / „Leave One Day”, debutul în lungmetraj al regizoarei Amélie...

Cultură o lună ago

De ce nu a venit Adriana Trandafir la lansarea filmului „Mă mut la mama”

Comedia „Mă mut la mama” a ajuns în cinematografe cu o distribuție spectaculoasă și...

Cultură o lună ago

Cristian Mungiu acuză autoritățile de subfinanțarea cinematografiei românești

Finanțele blochează fondurile pentru cinematografie, acuză Cristian Mungiu Cristian Mungiu, laureatul Palme d'Or, a...

actor si regizor, cariera de sapte decenii, cinematografie, Clint Eastwood, retrage oficialSursă foto: Shutterstock
Cultură o lună ago

Clint Eastwood anunță retragerea din cinematografie la 96 de ani

Clint Eastwood s-a retras oficial din cinematografie, la vârsta de 96 de ani Clint...

Cultură o lună ago

Naistul Nicolae Voiculeț, numit membru ICR după controverse recente

Naistul Nicolae Voiculeț, numit membru al Consiliului ICR, după o lună de controversă Naistul...

aprobat UE, comisia europeana, Paramount, tranzactie 110 miliarde, Warner Bros DiscoverySursă foto: Shutterstock
Cultură o lună ago

Paramount cere aprobată preluarea Warner Bros. Discovery pentru 110 miliarde de dolari

Paramount cere aprobarea UE pentru achiziția Warner Bros Discovery în valoare de 110 miliarde...

Cultură o lună ago

SEO fără manual: cum am ajuns în topul Google ignorând regulile clasice

Inteligența artificială schimbă rapid felul în care se produce, se distribuie și se ascultă...