- Vânătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat Bogdan Glăvan, analist economic
- Laser Valley Innovation Bootcamp revine la Măgurele
- Industria farmaceutică din România înregistrează o scădere semnificativă a producției
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Dezertarea lui Petru Dumitriu
- Donald Trump aproape de aflarea verdictului în primul proces penal împotriva unui fost președinte
‘Duelul viorilor’ se va desfăşura între 28 septembrie şi 5 octombrie
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2021/09/1133469-563x311.jpg)
În perioada 28 septembrie – 5 octombrie 2021, va avea loc ediţia a X-a a Turneului Duelul viorilor, susţinut de Liviu Prunaru – concertmaestrul Orchestrei Concertgebouw din Amsterdam, care cântă pe vioara Stradivarius Pachoud, și Gabriel Croitoru – solist concertist al Orchestrelor și Corurilor Radio, al Filarmonicilor din Cluj-Napoca și Ploiești, care cântă pe vioara Guarneri del Gesu Catedrala (pusă la dispoziție de Muzeul Național George Enescu).
Cei doi violonişti vor fi acompaniați de pianistul Horia Mihail. Turneul cuprinde 6 recitaluri la Târgu Jiu, Caracal, București, Deva, Brașov şi Ploiești, iar programul include unele dintre cele mai populare piese interpretate de cei trei muzicieni în ediţiile anterioare.
Primul recital din cadrul turneului Duelul viorilor 2021 va avea loc marţi, 28 septembrie, de la ora 18.00, în Parcul Coloanei fără sfârşit din Târgu Jiu.