Streamuri Radio Clasic

Cultură

Olly câștigă Festivalul de la Sanremo 2025

Cultură 08:06

Festivalul de Muzică de la Sanremo, cea mai prestigioasă competiție muzicală din Italia, și-a desemnat câștigătorul pentru ediția 2025: Olly, tânărul artist din Genova, a triumfat cu piesa Balorda Nostalgia. Cea de-a 75-a ediție a festivalului s-a desfășurat sub îndrumarea prezentatorului Carlo Conti și a adus în fața publicului 29 de melodii în concurs, fiecare dintre ele luptând pentru râvnitul trofeu.

Un parcurs impresionant până la victorie

Într-o competiție extrem de strânsă, Olly, pe numele său real Federico Olivieri, a reușit să se impună în fața unor adversari de calibru. Podiumul a fost completat de Lucio Corsi, care a ocupat locul al doilea, și Brunori Sas, clasat pe poziția a treia. Alte nume importante din concurs, precum Fedez și Simone Cristicchi, s-au clasat pe locurile patru și cinci.

Olly, în vârstă de 23 de ani, nu este un necunoscut pentru scena Sanremo. În urmă cu doi ani, el a participat la festival cu piesa Polvere, însă atunci nu a reușit să ajungă în vârful clasamentului. De această dată, însă, artistul și-a luat revanșa și a cucerit inimile publicului și ale juriului cu Balorda Nostalgia, o piesă cu un puternic impact emoțional și un sound modern, care îmbină influențe pop și rap.

Sanremo 2025: O ediție aniversară cu momente memorabile

Ediția din acest an a Sanremo a marcat 75 de ani de existență a festivalului, consolidându-și astfel statutul de eveniment de referință în industria muzicală italiană. Pe parcursul săptămânii de concurs, spectacolul a fost presărat cu momente speciale, recitaluri ale unor artiști consacrați și invitați surpriză. Publicul a fost martor la o competiție intensă, fiecare dintre piesele participante având o identitate aparte.

Festivalul de la Sanremo nu este doar o platformă de promovare a muzicii italiene, ci și un important barometru al tendințelor din industria muzicală. De-a lungul decadelor, festivalul a lansat cariere impresionante, iar câștigătorii săi au devenit figuri iconice în muzica internațională.

Drumul spre Eurovision 2025

Conform tradiției, câștigătorul Festivalului de la Sanremo are dreptul să reprezinte Italia la Concursul Eurovision, care în acest an se va desfășura la Basel, pe 17 mai. Totuși, decizia finală aparține artistului, iar acesta urmează să anunțe oficial duminică dacă va accepta invitația de a concura pe scena europeană.

Dacă Olly va alege să participe la Eurovision, Italia va miza pe Balorda Nostalgia pentru a cuceri Europa, așa cum a făcut-o ultima dată în 2021 cu Zitti e buoni, interpretată de Måneskin. Publicul italian așteaptă cu nerăbdare răspunsul artistului, iar fanii speră că Olly va duce mai departe succesul obținut la Sanremo.

Cine este Olly?

Născut în 2001 la Genova, Federico Olivieri, cunoscut sub numele de scenă Olly, este unul dintre cei mai promițători artiști ai noii generații italiene. Stilul său muzical combină pop-ul modern cu influențe urbane și elemente din muzica electronică.

Cariera sa a luat avânt odată cu lansarea piesei Un’altra volta în 2021, iar în 2023 a debutat la Sanremo cu Polvere, un single care i-a adus recunoaștere pe scena muzicală italiană. Prin victoria de la Sanremo 2025, Olly confirmă că este unul dintre cei mai importanți artiști ai momentului și că viitorul muzicii italiene se află în mâini sigure.

Triumful lui Olly la Sanremo 2025 marchează un nou capitol în cariera sa și îl plasează în centrul atenției atât în Italia, cât și pe scena internațională. Dacă va alege să meargă la Eurovision, competiția din Basel ar putea fi următorul pas spre consacrarea sa la nivel global. Până atunci, Balorda Nostalgia rămâne piesa momentului în Italia, iar Olly savurează succesul unei victorii bine meritate.

Cultură 16 ore ago

„Fantoma de la operă” a Operei din București, bilete epuizate în câteva ore

Fabuloasa „Fantoma de la operă” a Operei din București, sold-out în câteva ore Biletele...

Bloomsbury, carte rară, harry potter, licitație Staffordshire, prima editieSursă foto: Shutterstock
Cultură 2 zile ago

Prima ediție a cărții Harry Potter s-a vândut pentru 23.000 de dolari

Prima ediție a cărții Harry Potter a fost vândută la licitație pentru 23.000 de...

Cultură 3 zile ago

Ministerul Culturii propune filmul „Fjord” pentru premiile Oscar 2027

Ministerul Culturii confirmă nominalizarea filmului Fjord pentru Oscar Ministerul Culturii din România a anunțat...

Cultură 4 zile ago

Cristian Mungiu câștigă al doilea Palme d’Or cu filmul „Fjord” la Cannes 2026

Cristian Mungiu câștigă premiul Palme d’Or cu filmul „Fjord” la Cannes 2026 Regizorul român...

Cultură 5 zile ago

Comoară de 3.000 de ani descoperită în Prahova, revoluționând istoria epocilor bronzului și fierului

Comoară de 3.000 de ani descoperită în Prahova, schimbând teoriile despre epoca bronzului O...

Cultură 5 zile ago

Festivalul Internațional ISCM WORLD NEW MUSIC DAYS 2026 – „Columna Infinită”

Între 23 și 31 mai 2026, Bucureștiul devine capitala internațională a muzicii contemporane, odată...

Cultură 6 zile ago

Bach, ca o ofrandă la Sala Radio

O întâlnire de excepție cu una dintre capodoperele absolute ale muzicii baroce va avea...

Cultură o săptămână ago

East European Music Conference, intre 20 – 24 mai – intr-un moment de rascruce, muzica LIVE din Europa se discuta la Bucuresti

EEMC 2026 reuneste oamenii care modeleaza festivalurile, spatiile de evenimente, turneele, politicile culturale si...

Cultură o săptămână ago

Muzeul Național ”George Enescu ” -Noaptea Muzeelor 2026 Sub semnul lui Enescu: armonie și imagine

Eveniment cultural de amploare, Noaptea Muzeelor este una dintre cele mai cunoscute inițiative europene...

Cultură o săptămână ago

Teatrul EXCELSIOR se alătură evenimentului Noaptea Muzeelor

Teatrul EXCELSIOR, singurul teatru din București dedicat adolescenților și tinerilor adulți, se alătură ediției...

Cultură o săptămână ago

În curând, ISCM World New Music Days 2026 – „Columna Infinită”. Uniunea Compozitorilor aduce la București cel mai mare festival mondial de muzică nouă

Festivalul internațional ISCM World New Music Days – cel mai prestigios eveniment dedicat muzicii contemporane la...

Cultură o săptămână ago

GRO(O)VE sau Once is not enough

Ediția de anul trecut a Festivalului Național de Teatru s-a deschis un show inedit...

Cultură o săptămână ago

Gala Premiilor UNITER 2026 – un spectacol al contrastelor, așa cum e lumea în care trăim

Fără a deveni un simbol al exprimării formelor sociale beligerante pe care le trăim...

60 milioane euro, fiscul spaniol, rezidenta fiscala, Shakira, victorie instantaSursă foto: Shutterstock
Cultură o săptămână ago

Shakira câștigă în instanță: Fiscul spaniol trebuie să-i restituie peste 60 de milioane de euro

Shakira câștigă în instanță: Fiscul spaniol trebuie să-i restituie peste 60 de milioane de...

Anul Nadia 2026, gimnastica românească, Jocurile Olimpice, nadia comaneci, Onești
Cultură o săptămână ago

Nadia Comăneci va deschide TIFF 2026 cu proiecții speciale la Cluj-Napoca

Nadia Comăneci va deschide TIFF 2026 Nadia Comăneci va deschide cea de-a 25-a ediție...

Cultură o săptămână ago

„Spărgătorul de nuci”, din nou la București

Baletul clasic atrage un interes tot mai mare la București, iar Ukrainian Classical Ballet...

Cultură o săptămână ago

„Mă mut la mama” ajunge în cinematografe

Comedia „Mă mut la mama”, inspirată din spectacolele de teatru care au cucerit publicul...

Cultură o săptămână ago

Festivalul de Muzică Contemporană CLUJ-MODERN , ediția a XVI-a

Festivalul Internațional de Muzică Contemporană Cluj Modern este una dintre cele mai importante manifestări...

Cultură 2 săptămâni ago

Cristian Tarcea, românul din spatele câștigătoarei „Bangaranga” la Eurovision 2026

Cine este românul din spatele piesei „Bangaranga”, câștigătoare la Eurovision 2026 Muzicianul constănțean Cristian...

Cultură 2 săptămâni ago

Tudor Chirilă susține că Alexandra Căpitănescu poate câștiga Eurovision 2026

Finala Eurovision 2026: Alexandra Căpitănescu, favorită la trofeu, susținută de Tudor Chirilă Alexandra Căpitănescu,...

Cultură 2 săptămâni ago

Concertul cursanţilor „The Guitar Lab” la Sinaia

Duminică, 17 mai, ora 12, la Casa Memorială „George Enescu”, Vila Luminiş, Sinaia, are...

Cultură 2 săptămâni ago

„De capul nostru” închide Festivalul Filmului European la București

„De capul nostru", filmul care închide ediţia de la Bucureşti a Festivalului Filmului European...

Cultură 2 săptămâni ago

Alexandra Căpitănescu s-a calificat în finala Eurovision 2026 de la Viena

A doua semifinală a Eurovision 2026 a avut loc pe 14 mai, iar Alexandra...

Cultură 2 săptămâni ago

Metallica a cântat în română la București, surpriză pentru fani

Metallica a cântat în limba română la concertul din București Fanii Metallica din România...