Getting your Trinity Audio player ready...
|
Studenții și fermierii își unesc forțele împotriva președintelui Vučić
Un protest de amploare organizat de studenți a blocat luni intersecția Autokomanda din Belgrad, cu sprijinul fermierilor care au adus tractoare pentru a proteja manifestanții. Această acțiune simbolică intensifică presiunea asupra președintelui Aleksandar Vučić și amintește de marșurile masive care au dus la căderea regimului lui Slobodan Milošević în anul 2000.
Protestele au început după prăbușirea acoperișului unei gări din Novi Sad, pe 1 noiembrie 2024, care a provocat moartea a 15 persoane. Incidentul a fost atribuit corupției și compromisurilor de calitate în construcțiile efectuate de un consorțiu chinez. De atunci, manifestațiile s-au extins la peste 100 de orașe și localități, atrăgând sprijinul unor judecători, profesori, întreprinzători și cetățeni obișnuiți.
Un mesaj puternic: Justiția și responsabilitatea
Protestatarii cer transparență și justiție:
• Dezvăluirea documentelor legate de prăbușirea gării din Novi Sad;
• Încetarea urmăririi penale a protestatarilor și pedepsirea celor responsabili de atacurile asupra acestora;
• Finanțare sporită pentru educație.
Guvernul a făcut unele concesii, publicând documente relevante și acuzând 13 persoane, inclusiv fostul ministru al transporturilor Goran Vesić. Totuși, protestatarii consideră că aceste măsuri sunt insuficiente.
Alida Vračić, expertă în Balcanii de Vest, consideră că perseverența studenților reprezintă o provocare serioasă pentru Vučić. „Prin mobilizarea masivă în jurul cerinței pentru justiție, studenții au reușit să transmită un mesaj puternic și să atragă mii de susținători,” afirmă Vračić.
Un sprijin neașteptat din partea fermierilor
Un moment semnificativ al protestului l-a reprezentat sosirea fermierilor, care au adus tractoare pentru a proteja mulțimile de incidente violente, după ce mai multe vehicule au lovit protestatari în trecut. Acest gest evocă protestele din anul 2000, când fermierii și cetățenii s-au unit împotriva regimului Milošević.
Vučić, sub presiune
Deși președintele Vučić a amenințat protestatarii, afirmând că forțele speciale ar putea „încheia manifestațiile în 6-7 secunde”, el nu a recurs încă la intervenții violente. În schimb, guvernul său încearcă să controleze situația prin concesii limitate.
Edward Joseph, fost diplomat american, remarcă faptul că „factorul fricii” a dispărut în Serbia, iar cetățenii își reafirmă dreptul de a cere responsabilitate.
Un val de schimbare?
Protestele conduse de studenți ar putea marca un punct de cotitură în politica sârbă. Prin solidaritatea între studenți, fermieri, profesori și alte categorii profesionale, apelul pentru justiție și responsabilitate a câștigat o rezonanță put
Descoperă mai multe la Radio Clasic FM
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.