Streamuri Radio Clasic

Național

Bogdan Teodorescu, analist politic și scriitor remarcabil, a încetat din viață la 61 de ani

Național 12:13

România pierde una dintre cele mai influente voci ale comunicării politice și literaturii contemporane.

Bogdan Teodorescu, profesor universitar, autor și analist politic recunoscut, s-a stins din viață marți, 8 aprilie 2025, la vârsta de 61 de ani, după o luptă de aproape șase ani cu o boală gravă, conform informațiilor publicate de jurnalistul Dan Andronic și confirmate de Antena 3. Decesul său lasă un gol în peisajul intelectual românesc, în care a avut o contribuție de neegalat, atât în domeniul comunicării publice, cât și în literatura de ficțiune și eseistică.

Un destin între literatură, comunicare și viață publică

Născut pe 22 august 1963, în București, într-o familie de intelectuali, Bogdan Teodorescu a fost marcat încă din copilărie de influența tatălui său, profesor de limba și literatura română, care i-a insuflat pasiunea pentru cuvântul scris. Deși a absolvit Facultatea de Instalații la Universitatea Tehnică de Construcții din București în 1987, viața sa profesională a urmat o traiectorie atipică și complexă, oscilând între jurnalism, consultanță politică, activitate academică și literatură.

A fost redactor-șef la trustul Tinerama, coordonator al campaniei prezidențiale a lui Emil Constantinescu în 1996, iar în perioada 1996–1997 a deținut funcția de Secretar de Stat și Ministru interimar în Departamentul Informațiilor Publice. Ulterior, a devenit un reper în mediul academic, predând marketing politic și electoral la Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA), unde a fost conferențiar universitar.

Autor prolific și expert în manipulare și comunicare

Bogdan Teodorescu a publicat lucrări fundamentale în domeniul comunicării politice. Dintre cele mai importante, se remarcă volumul „Cea mai bună dintre lumile posibile – Marketingul politic în România (1990–2005)”, apărut în 2005, urmat de „Cinci milenii de manipulare” (2007), o lucrare de referință pentru înțelegerea mecanismelor de influențare a opiniei publice.

A abordat și literatura de ficțiune, fiind apreciat pentru romanele sale cu tentă politică și socială, precum „Spada” (2008) și „Gipsy Killer” (2009). Prin scrisul său direct, tensionat și inteligent, a reușit să atragă un public larg, fără să renunțe la exigențele intelectuale.

Din 2004, a fost membru al Uniunii Scriitorilor din România, dar activitatea sa nu s-a oprit aici: a fost implicat în organizații internaționale de consultanță politică, precum IAPC (Asociația Internațională a Consultanților Politici) și EAPC (Asociația Europeană a Consultanților Politici), fiind o prezență constantă în dezbaterile de strategie și comunicare politică la nivel internațional.

O moștenire greu de egalat

Moartea lui Bogdan Teodorescu reprezintă o pierdere grea pentru România academică, politică și culturală. Prin contribuțiile sale, prin talentul său pedagogic și prin curajul ideilor exprimate public, rămâne un reper al generației sale. Gândirea sa ascuțită, talentul de povestitor și capacitatea de a naviga cu ușurință între realitatea politică și ficțiune vor continua să inspire generații de studenți, politicieni și cititori.

Dumnezeu să-l odihnească în pace.

Național 14 ore ago

Kelemen Hunor cere demisia ministrului Culturii după declarații controversate

Kelemen Hunor cere demisia ministrului Culturii după o înregistrare controversată Liderul UDMR, Kelemen Hunor,...

Național 20 de ore ago

Românii suportă pierderile de 14,7 milioane lei din PNRR, acuză ministrul Darau

Românii plătesc factura pentru pierderile de 14,7 milioane lei din PNRR, spune ministrul Ministrul...

Național o zi ago

Înscrierile la creșă și grădiniță pentru 2026–2027 au început oficial

Înscrierile la creșă și grădiniță pentru anul școlar 2026–2027 au început Înscrierile pentru creșă...

Național 2 zile ago

Ilie Bolojan: Reformarea PNL este esențială pentru modernizarea României

Ilie Bolojan: România nu poate fi modernizată cu 15% în Parlament Premierul Ilie Bolojan...

Național 2 zile ago

Urs intrat într-un hotel din Poiana Brașov, intervenția 112 ignorată de autorități

Urs filmat într-un hotel din Poiana Brașov, intervenția 112 considerată neurgentă Un urs a...

Național 2 zile ago

Ilie Bolojan: PNL trebuie să respecte comunitățile locale pentru a câștiga încrederea românilor

Ilie Bolojan: PNL trebuie să respecte comunitățile locale pentru a rămâne o opțiune electorală...

Național 2 zile ago

Incident pirotehnic la concertul Max Korzh, pompierii au intervenit rapid

Incident pirotehnic la concertul Max Korzh de pe Arena Națională, pompierii au intervenit Un...

Național 3 zile ago

Incendiu la CET Vest Bucureşti: al doilea incident în 30 de zile

Al doilea incendiu la CET Vest Bucureşti în mai puţin de o lună Un...

Național 3 zile ago

Intervenție de urgență în Bucegi pentru salvarea participanților la „Transilvania 100”

Intervenție de urgență în Munții Bucegi pentru salvarea participanților la „Transilvania 100” Echipele de...

Național 3 zile ago

Centrala de la Iernut va începe să injecteze energie în sistemul național până la sfârșitul anului

Centrala de la Iernut va injecta energie în sistemul național până la sfârșitul anului...

Național 3 zile ago

Vreme extremă în România: ploi și vânt puternic provoacă distrugeri în mai multe zone

Vreme extremă în România: ploi torențiale și vânt puternic provoacă distrugeri Alertele de vreme...

Național 4 zile ago

Înalta Curte sesizează CCR privind modificările controversate ale Codului de procedură penală

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie sesizează CCR privind modificările Codului de procedură penală...

Național 4 zile ago

Ministerul Sănătății accelerează plățile pentru proiectele PNRR în valoare de 64,2 milioane lei

Implementarea proiectelor PNRR, prioritate pentru Ministerul Sănătății Ministerul Sănătății își propune accelerarea plăților pentru...

Național 4 zile ago

Ministra Ţoiu: Contestarea ordonanţei SAFE este un risc pentru apărarea României

Ministra de Externe: Contestarea ordonanţei SAFE este un „joc periculos” Ministra de Externe Oana...

Național 4 zile ago

Pensiile din iunie 2026 vor fi plătite mai târziu din cauza zilelor libere legale

Pensiile din iunie 2026 vor fi distribuite mai târziu din cauza zilelor libere legale...

Național 4 zile ago

Pompier din Reșița, suspect de hantavirus, internat în spital după călătorie în Serbia

Un pompier din Reșița, suspect de infecție cu hantavirus, este internat la spital Un...

Național 4 zile ago

Ministrul Transporturilor trimite Corpul de Control la CNAIR după arbitrajul pierdut

Ministrul interimar al Transporturilor trimite Corpul de Control la CNAIR după arbitrajul pierdut Ministrul...

Național 5 zile ago

Vlad Voiculescu acuză eșecuri în gestionarea fondurilor pentru spitale de către PSD

Fostul ministru Vlad Voiculescu critică gestionarea fondurilor pentru spitale Vlad Voiculescu, fost ministru al...

Național 5 zile ago

MAE declasifică peste cinci mii de dosare diplomatice din primii ani ai tranziției

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care vor fi deschise publicului documente elaborate de...

Național 5 zile ago

Lift prăbușit la Ministerul Transporturilor: șapte răniți, cinci transportați la spital

Raed Arafat, declarații după prăbușirea unui lift la Ministerul Transporturilor Momente de panică au...

Alexandru Nazare, bugetul AFM, programul Rabla, schimbare masini vechi, suplimentare bugetSursă foto: Shutterstock
Național 5 zile ago

Bugetul Programului Rabla a fost suplimentat cu 100 milioane lei pentru români

Ministrul Finanțelor anunță suplimentarea bugetului Programului Rabla cu 100 milioane lei Ministrul interimar al...

Național 5 zile ago

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro din cauza întârzierilor la reabilitarea blocurilor

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro pentru 30 de blocuri din cauza...

Național 5 zile ago

Biserica Ortodoxă sărbătorește Sfinții Constantin și Elena, 1,5 milioane de români își serbează onomastica

Biserica Ortodoxă sărbătorește joi Sfinții Constantin și Elena, peste 1,5 milioane de români își...

Național 5 zile ago

Diana Buzoianu: Reforma justiției este esențială pentru protecția mediului în România

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, critică lipsa reformei în Justiție Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a...