- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Clasic e fantastic, la Ateneu
![Corurile Filarmonicii „George Enescu” și al Operei Naţionale celebrează Crăciunul pe scena Ateneului Român](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/02/atheneu-563x311.jpg)
Filarmonica “George Enescu” şi Asociaţia “ Clasic e fantastic” anunţă concertul din luna mai „Cum să înţelegem muzica”, care va avea loc sâmbătă, 11 mai, de la ora 12.00. Concertul va fi dirijat de Cristian Mandeal, iar solist va fi Ştefan Cazacu.
„Clasic e Fantastic” este cel mai amplu proiect educaţional de muzică clasică destinat copiilor şi tinerilor, în care sunt implicaţi muzicieni profesionişti şi amatori. Alături de ei urcă pe scenă şi viitorii muzicieni, astăzi studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti. Proiectul Clasic e Fantastic, iniţiiat şi coordonat de Cristina Sârbu, este o premieră în România. În majoritatea oraşelor lumii, la Viena, Paris, München, Hamburg, Londra, Praga, Budapesta, New York marile instituţii muzicale de cultură derulează de ani de zile programe educaţionale asemănătoare. Obiectivul este de a aduce din nou în Sala Mare a Ateneului Român peste copii şi tineri facilitând astfel accesul acestora la educaţia muzicală clasică.