Concert dedicat veteranilor celui de-al doilea război mondial la Ateneu
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/04/ateneu_1_62137100-563x311.jpg)
Dirijorul Christian Badea revine la pupitrul Orchestrei Filarmonicii 'George Enescu' pentru a conduce programul concertelor de astăzi și de mâine. Muzicianul, care a colaborat cu nume importante, precum Yo Yo Ma, Yefim Bronfman, Placido Domingo, Renée Fleming, Bryn Terfel, Natalie Dessay, Rolando Villazon, printre alții, o va avea pe scenă alături pe pianista Ekaterina Mecetina.
Muzicienii propun un program ce va cuprinde Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră de Piotr Ilici Ceaikovski și Simfonia a V-a de Serghei Prokofiev. Evenimentul din această seară este dedicat veteranilor din cel de-al doilea război mondial, cu prilejul Zilei Veteranilor de Război. Concertul va începe la obișnuita oră 19.