Streamuri Radio Clasic

Național

Consiliul General se reunește pentru votul decisiv pe bugetul Capitalei pe 2025. Nicușor Dan: „Un an pierdut pentru București”

Național 06:44

Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc joi, de la ora 16:00, într-o ședință extraordinară având un singur punct pe ordinea de zi: adoptarea bugetului municipiului București pentru anul 2025. Este a doua încercare de aprobare a acestui document crucial, după ce proiectul a fost retras pe 27 martie, la solicitarea primarului general Nicușor Dan.

Bugetul, „redus substanțial” după aprobarea bugetului național

Edilul Capitalei a explicat că proiectul bugetar a fost afectat de diminuarea fondurilor alocate de la nivel central, în ciuda unui referendum care cerea ca bugetul Primăriei Generale să fie proporțional mărit, nu micșorat, în raport cu cel al sectoarelor.

„Este un an pierdut pentru București. Am fost obligați să tăiem multe investiții, deși erau absolut necesare”, a declarat Nicușor Dan pentru B1TV.

Primarul a mai precizat că negocierile politice vor duce, în final, la adoptarea bugetului, problema principală fiind una de subfinanțare cronică din partea autorităților centrale.

Alianța PSD-PNL-PUSL: „Datorii, proiecte blocate și bani europeni pierduți”

Alianța majoritară din Consiliul General (PSD-PNL-PUSL) a transmis că se va abține de la vot dacă primarul nu aduce modificări esențiale în proiectul bugetar, acuzându-l de lipsă de reformă administrativă și cheltuieli nejustificate.

„Radiografia Bucureștiului condus de Nicușor Dan: datorii de 3,5 miliarde lei, proiecte mari blocate, peste 280 de milioane euro pierduți din fonduri europene și 400 milioane lei cheltuieli de personal doar la PMB”, susține alianța, într-un comunicat.

Principalele cifre din proiectul bugetului Capitalei pe 2025:

Buget general al Capitalei: 11 miliarde lei Bugetul local: 7,318 miliarde lei Subvenții de la bugetul de stat: 1,1 miliarde lei Fonduri europene estimate: 398 milioane lei Venituri din împrumuturi: 424 milioane lei

Cheltuieli prevăzute la nivelul bugetului local:

Cheltuieli de personal: 462 milioane lei Bunuri și servicii: 452 milioane lei Dobânzi: 294 milioane lei Subvenții: 1,8 miliarde lei Asistență socială: 544 milioane lei Rambursări de credite: 698 milioane lei Proiecte cu finanțare externă nerambursabilă: 794 milioane lei

Ședința de joi ar putea aduce un deznodământ într-un context tensionat politic și financiar, iar adoptarea bugetului rămâne esențială pentru funcționarea Capitalei și deblocarea investițiilor în infrastructură, transport și servicii publice.

Național 19 ore ago

Kelemen Hunor cere demisia ministrului Culturii după declarații controversate

Kelemen Hunor cere demisia ministrului Culturii după o înregistrare controversată Liderul UDMR, Kelemen Hunor,...

Național o zi ago

Românii suportă pierderile de 14,7 milioane lei din PNRR, acuză ministrul Darau

Românii plătesc factura pentru pierderile de 14,7 milioane lei din PNRR, spune ministrul Ministrul...

Național o zi ago

Înscrierile la creșă și grădiniță pentru 2026–2027 au început oficial

Înscrierile la creșă și grădiniță pentru anul școlar 2026–2027 au început Înscrierile pentru creșă...

Național 2 zile ago

Ilie Bolojan: Reformarea PNL este esențială pentru modernizarea României

Ilie Bolojan: România nu poate fi modernizată cu 15% în Parlament Premierul Ilie Bolojan...

Național 2 zile ago

Urs intrat într-un hotel din Poiana Brașov, intervenția 112 ignorată de autorități

Urs filmat într-un hotel din Poiana Brașov, intervenția 112 considerată neurgentă Un urs a...

Național 3 zile ago

Ilie Bolojan: PNL trebuie să respecte comunitățile locale pentru a câștiga încrederea românilor

Ilie Bolojan: PNL trebuie să respecte comunitățile locale pentru a rămâne o opțiune electorală...

Național 3 zile ago

Incident pirotehnic la concertul Max Korzh, pompierii au intervenit rapid

Incident pirotehnic la concertul Max Korzh de pe Arena Națională, pompierii au intervenit Un...

Național 3 zile ago

Incendiu la CET Vest Bucureşti: al doilea incident în 30 de zile

Al doilea incendiu la CET Vest Bucureşti în mai puţin de o lună Un...

Național 3 zile ago

Intervenție de urgență în Bucegi pentru salvarea participanților la „Transilvania 100”

Intervenție de urgență în Munții Bucegi pentru salvarea participanților la „Transilvania 100” Echipele de...

Național 3 zile ago

Centrala de la Iernut va începe să injecteze energie în sistemul național până la sfârșitul anului

Centrala de la Iernut va injecta energie în sistemul național până la sfârșitul anului...

Național 3 zile ago

Vreme extremă în România: ploi și vânt puternic provoacă distrugeri în mai multe zone

Vreme extremă în România: ploi torențiale și vânt puternic provoacă distrugeri Alertele de vreme...

Național 4 zile ago

Înalta Curte sesizează CCR privind modificările controversate ale Codului de procedură penală

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie sesizează CCR privind modificările Codului de procedură penală...

Național 4 zile ago

Ministerul Sănătății accelerează plățile pentru proiectele PNRR în valoare de 64,2 milioane lei

Implementarea proiectelor PNRR, prioritate pentru Ministerul Sănătății Ministerul Sănătății își propune accelerarea plăților pentru...

Național 4 zile ago

Ministra Ţoiu: Contestarea ordonanţei SAFE este un risc pentru apărarea României

Ministra de Externe: Contestarea ordonanţei SAFE este un „joc periculos” Ministra de Externe Oana...

Național 4 zile ago

Pensiile din iunie 2026 vor fi plătite mai târziu din cauza zilelor libere legale

Pensiile din iunie 2026 vor fi distribuite mai târziu din cauza zilelor libere legale...

Național 4 zile ago

Pompier din Reșița, suspect de hantavirus, internat în spital după călătorie în Serbia

Un pompier din Reșița, suspect de infecție cu hantavirus, este internat la spital Un...

Național 5 zile ago

Ministrul Transporturilor trimite Corpul de Control la CNAIR după arbitrajul pierdut

Ministrul interimar al Transporturilor trimite Corpul de Control la CNAIR după arbitrajul pierdut Ministrul...

Național 5 zile ago

Vlad Voiculescu acuză eșecuri în gestionarea fondurilor pentru spitale de către PSD

Fostul ministru Vlad Voiculescu critică gestionarea fondurilor pentru spitale Vlad Voiculescu, fost ministru al...

Național 5 zile ago

MAE declasifică peste cinci mii de dosare diplomatice din primii ani ai tranziției

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care vor fi deschise publicului documente elaborate de...

Național 5 zile ago

Lift prăbușit la Ministerul Transporturilor: șapte răniți, cinci transportați la spital

Raed Arafat, declarații după prăbușirea unui lift la Ministerul Transporturilor Momente de panică au...

Alexandru Nazare, bugetul AFM, programul Rabla, schimbare masini vechi, suplimentare bugetSursă foto: Shutterstock
Național 5 zile ago

Bugetul Programului Rabla a fost suplimentat cu 100 milioane lei pentru români

Ministrul Finanțelor anunță suplimentarea bugetului Programului Rabla cu 100 milioane lei Ministrul interimar al...

Național 5 zile ago

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro din cauza întârzierilor la reabilitarea blocurilor

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro pentru 30 de blocuri din cauza...

Național 5 zile ago

Biserica Ortodoxă sărbătorește Sfinții Constantin și Elena, 1,5 milioane de români își serbează onomastica

Biserica Ortodoxă sărbătorește joi Sfinții Constantin și Elena, peste 1,5 milioane de români își...

Național 5 zile ago

Diana Buzoianu: Reforma justiției este esențială pentru protecția mediului în România

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, critică lipsa reformei în Justiție Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a...