Streamuri Radio Clasic

Național

Criză politică majoră: Marcel Ciolacu demisionează, PSD iese de la guvernare, coaliția se rupe

Național 19:07

Premierul Marcel Ciolacu și-a anunțat oficial demisia luni seară, după o ședință tensionată a conducerii PSD. Decizia survine pe fondul eșecului candidatului Crin Antonescu în primul tur al alegerilor prezidențiale și marchează ruperea coaliției PSD-PNL-UDMR.

Conducerea Partidului Social Democrat a decis în unanimitate retragerea din guvernare, în cadrul ședinței Consiliului Național desfășurate luni. Marcel Ciolacu a declarat că își va depune mandatul de premier, însă miniștrii PSD vor rămâne în funcție cu statut interimar până la instalarea unui nou guvern.

Totodată, liderii PSD au anunțat că formațiunea nu va susține niciun candidat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, în care se confruntă George Simion și Nicușor Dan. „Am luat decizia de a nu susține public unul dintre candidați. Fiecare simpatizant va vota după propria conștiință”, a precizat Ciolacu, într-o declarație oficială.

PNL se reunește și cere ieșirea de la guvernare

La scurt timp după anunțurile venite din partea PSD, Partidul Național Liberal a convocat o ședință a Biroului Politic Național, începând cu ora 17:00. Mai mulți lideri liberali și-au exprimat public opinia că este momentul ca PNL să se detașeze clar de PSD și să părăsească actuala formulă de guvernare.

Această repoziționare vine pe fondul nemulțumirilor din interiorul coaliției, dar și al presiunilor electorale tot mai intense odată cu apropierea turului doi al prezidențialelor. Divergențele dintre partenerii de coaliție s-au accentuat în ultima perioadă, iar eșecul comun al candidatului susținut de coaliție la prezidențiale pare să fi fost catalizatorul rupturii.

Procedurile de urmat după demisia premierului

Demisia lui Marcel Ciolacu va fi înaintată oficial președintelui interimar, Ilie Bolojan. Conform Constituției, demisia prim-ministrului devine irevocabilă din momentul în care președintele ia act de ea, prin decret prezidențial, însă nu mai târziu de 15 zile de la data depunerii.

Până la formarea unui nou guvern, miniștrii actuali vor rămâne în funcții în regim interimar. În această perioadă, președintele are sarcina de a desemna un premier care să încerce formarea unei noi majorități parlamentare și să propună un cabinet care să treacă de votul de încredere al Parlamentului.

Viitor politic incert pentru PSD și PNL

Tot în cadrul ședinței Consiliului Național, liderii PSD au stabilit că vor relua săptămâna viitoare discuțiile privind o posibilă schimbare a conducerii partidului. Decizia de a nu susține niciun candidat în turul 2 reflectă o poziționare strategică de expectativă și marchează o schimbare de direcție în strategia politică a formațiunii.

Ieșirea de la guvernare a PSD și posibila retragere a PNL lasă în aer stabilitatea executivului, iar România se află în pragul unei perioade de instabilitate politică majoră, în contextul alegerilor prezidențiale și al necesității de a constitui rapid o nouă majoritate parlamentară.

Deznodământul va depinde, în zilele următoare, de deciziile liderilor politici și de capacitatea instituțiilor de a gestiona tranziția într-un moment de profundă fragmentare a scenei politice.

Codul Fiscal, conditii stricte, proiect de lege, tineri prima casa, TVA redusSursă foto: Shutterstock
Național 16 ore ago

TVA redus pentru tineri la prima casă, cu condiții stricte impuse de lege

TVA redus pentru tinerii care cumpără prima casă, cu condiții stricte Un nou proiect...

Național 16 ore ago

Metrorex, un sistem rigid cu deficit de 1,17 miliarde de lei, necesită reforme urgente

Oana Gheorghiu: Metrorex, un sistem rigid cu deficit de 1,17 miliarde de lei Vicepremierul...

Național 16 ore ago

Oana Țoiu: Incidentul cu drona doborâtă de F-16 arată angajamentul României față de NATO

Incidentul cu drona doborâtă de avionul F-16 românesc în Estonia, un exemplu de securitate...

Național 17 ore ago

Isărescu: Premierul tehnocrat ar putea vorbi în gol, fără credibilitate politică

Isărescu critică ideea unui premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert” Guvernatorul Băncii Naționale...

Național o zi ago

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri în Bragadiru, Ilfov

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri din Bragadiru, Ilfov Un incendiu a...

Național o zi ago

Militarii răniți în explozia de la Botoșani, transferați de urgență în Belgia

Militarii răniți în explozia de la Botoșani au fost transferați în Belgia Cei doi...

Național 2 zile ago

Bolojan: PNL nu va susține un guvern tehnocrat cu PSD în viitor

Ilie Bolojan: PNL nu va susține un guvern tehnocrat cu PSD Ilie Bolojan, președintele...

Național 2 zile ago

Lia Olguța Vasilescu: PSD ia în calcul formarea unui guvern minoritar

Guvern minoritar în jurul PSD, o variantă luată în calcul de Lia Olguța Vasilescu...

Național 2 zile ago

Bilanțul USR după 13 zile fără PSD: realizări și angajamente prezentate de Dominic Fritz

Bilanțul USR în 13 zile fără PSD: realizări și angajamente prezentate de Dominic Fritz...

Național 2 zile ago

AUR rămâne lider în intențiile de vot, PNL depășește PSD în sondaje

AUR rămâne pe primul loc în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare AUR continuă...

Național 2 zile ago

Băsescu: Premierul trebuie să fie din PNL pentru stabilitatea economică a României

Băsescu sugerează un premier din PNL, avertizând asupra riscurilor economice Fostul președinte Traian Băsescu...

Național 3 zile ago

e-Factura devine obligatorie pentru freelanceri începând cu 1 iunie 2026

e-Factura devine obligatorie pentru freelanceri și creatori de conținut din 2026 Persoanele fizice care...

Național 3 zile ago

Incendiu devastator în Sectorul 5: Pompierii intervin, mesaj Ro-Alert emis

Incendiu puternic în Capitală, intervenție masivă a pompierilor Un incendiu puternic a afectat mai...

Național 4 zile ago

Scenariul unui guvern monocolor PNL sau PSD, discutat în Parlament

Guvern monocolor: scenariu vehiculat de parlamentari Ipoteza formării unui guvern monocolor, fie de către...

Național 4 zile ago

IGSU trimite forţe suplimentare în Argeş, Dâmboviţa şi Vâlcea, sub cod portocaliu

IGSU trimite forţe suplimentare în judeţele Argeş, Dâmboviţa şi Vâlcea, sub cod portocaliu Inspectoratul...

Național 4 zile ago

Petrișor Peiu: Nicușor Dan se exprimă lozincard, AUR vrea la guvernare

Șeful senatorilor AUR, Petrișor Peiu, critică exprimarea lui Nicușor Dan Petrișor Peiu, liderul senatorilor...

Național 5 zile ago

AUR propune majorarea pensiilor și reducerea TVA-ului prin tăierea cheltuielilor neesențiale

AUR propune măsuri pentru majorarea pensiilor și reducerea TVA-ului Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR,...

Național 5 zile ago

Legea esențială pentru PNRR, blocată în Parlament de trei ani, riscă penalități mari

O lege esențială pentru PNRR, blocată în Parlament de trei ani România se află...

Național 5 zile ago

Bolojan critică gestionarea proiectului mini-reactoarelor de la Doicești ca o parazitare a statului

Cine a parazitat cămările statului? Bolojan dă un exemplu Ilie Bolojan a subliniat recent...

candidati parchete, marile parchete, Marius Voineag, nicusor dan, Parchetul General
Național 5 zile ago

Nicușor Dan vizitează BSDA 2026, evenimentul major al industriei de apărare

Președintele Nicușor Dan vizitează BSDA 2026, un eveniment record pentru industria de apărare Președintele...

Național 6 zile ago

Grindeanu cere urgent lista proiectelor legislative de la ministrul Pîslaru

Sorin Grindeanu solicită urgent lista proiectelor legislative de la Dragoș Pîslaru Sorin Grindeanu, liderul...

Național 6 zile ago

Rețea internațională de medicamente contrafăcute, destructurată în România și alte țări europene

Rețea internațională de medicamente contrafăcute, destructurată în România și alte țări Procurorii din România,...

Național 6 zile ago

Protest al angajaţilor Apele Române pentru drepturi şi deblocarea angajărilor

Sindicaliştii din Apele Române protestează la Bucureşti pentru drepturile angajaţilor Sute de angajaţi ai...

Național 6 zile ago

Mark Rutte a refuzat foie gras la dineul de la București

Detalii picante de la dineul summitului B9 de la București: ce nu a vrut...