Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Național

autodistrugere drone, drone navale, explozia dronei maritime, generalul Dorin Toma, Portul Constanța

Explozia dronei maritime din Portul Constanța, un incident previzibil, afirmă generalul Toma

Național 14:13

Explozia dronei maritime din Portul Constanța, care a avut loc vineri, a generat o alertă maximă și evacuarea populației pe o rază de un kilometru. Generalul (r) Dorin Toma afirmă că incidentul ar fi trebuit anticipat de autorități, având în vedere caracteristicile tehnice ale dronelor utilizate în conflictul din Marea Neagră.

Generalul Dorin Toma, fost comandant al Comandamentului Multinațional de Divizie Sud-Est al NATO, a explicat că dronele navale sunt dotate cu un sistem de autodistrugere activat atunci când pierd legătura cu operatorul. Aceasta ar fi fost, conform spuselor sale, cauza principală a exploziei, având în vedere că drona ar fi intrat în derivă după ce semnalul GPS a fost bruiat.

În interviul acordat Digi24, Toma a subliniat că, în momentul în care drona a ajuns în Portul Constanța, autoritățile ar fi trebuit să considere explozia un risc iminent. „Trebuia să ne așteptăm că poate exploda oricând”, a declarat el, adăugând că procedura de autodetonare este o caracteristică bine cunoscută a acestor drone, menită să împiedice capturarea tehnologiei de către inamic.

Generalul a menționat că armata ucraineană utilizează frecvent roiuri de drone în misiunile sale navale, ceea ce face plauzibil scenariul în care mai multe drone ar fi putut ajunge în apropierea litoralului românesc. El a subliniat că, de obicei, aceste misiuni nu implică operarea unui singur aparat, ci mai multe drone lansate simultan.

Un alt aspect discutat de Toma a fost dificultatea detectării dronelor maritime, care au o siluetă joasă și se deplasează cu viteze de aproximativ 90 km/h. Fostul comandant NATO a sugerat că ar putea fi implementate soluții tehnice suplimentare, precum platforme aeriene, senzori acustici și sisteme termice în infraroșu, pentru a îmbunătăți capacitatea de avertizare în fața unor astfel de amenințări.

Incidentul din Portul Constanța a dus la activarea Planului Roșu de Intervenție, iar autoritățile au instituit un perimetru de siguranță, îndemnând populația să evacueze zona și să se adăpostească în locuri protejate. Ancheta privind originea dronei și circumstanțele exploziei este în curs de desfășurare.

avioane F-16, Baza 86 Aeriene Borcea, granița cu Ucraina, județul Tulcea, mesaj RO-AlertSursă foto: Shutterstock
Național 7 ore ago

Avioane F-16 mobilizate pentru a monitoriza dronele de la granița cu Ucraina

Două avioane F-16 au fost ridicate pentru monitorizarea dronelor de la granița cu Ucraina...

Național 12 ore ago

România riscă să piardă 1 miliard de euro din cauza amânării strategiei de biodiversitate

Rușinoasă zi pentru Parlament: România riscă să piardă 1 miliard de euro Ministrul interimar...

Național 12 ore ago

George Simion anunță că AUR nu susține legea integrității, dar sprijină amendamentul Fritz

George Simion anunță că AUR nu votează legea integrității, dar susține „amendamentul Fritz” George...

Național 14 ore ago

Pompierii români pleacă în Grecia pentru a lupta împotriva incendiilor de pădure

Pompierii români pleacă în Grecia pentru a stinge incendiile de pădure Primul contingent de...

Național 14 ore ago

PSD cere sprijinul Ursulei von der Leyen pentru protejarea educației și sănătății în reforma salarială

PSD solicită clarificări de la Ursula von der Leyen privind Legea salarizării Partidul Social...

Sursă foto: Shutterstock
Național 16 ore ago

A doua alertă falsă cu bombă în Portul Constanța, generată de inteligența artificială

A doua alertă falsă cu bombă în Portul Constanța generată cu inteligență artificială O...

Național 16 ore ago

Dominic Fritz contestă amendamentul PSD care îi amenință mandatul de primar

Dominic Fritz denunță amendamentul PSD care îi pune în pericol mandatul de primar Dominic...

ANM alerte canicula, Cod portocaliu Bihor, Elena Mateescu, temperaturi 40 grade, valul de calduraSursă foto: Shutterstock
Național 17 ore ago

Valul de căldură se intensifică în România, temperaturi de până la 40°C în prognoză

Valul de căldură se extinde în România, ANM emite alerte de caniculă Administrația Națională...

Național 17 ore ago

Peiu acuză Guvernul și PSD de ocolirea Parlamentului în adoptarea rapidă a legilor

Petrișor Peiu acuză Guvernul și PSD de ocolirea Parlamentului în procesul legislativ Liderul senatorilor...

Național 17 ore ago

Unitatea 2 de la Cernavodă rămâne conectată la Sistemul Energetic Național

Unitatea 2 de la CNE Cernavodă rămâne conectată la Sistemul Energetic Național Nuclearelectrica a...

bani europeni, Guvernul Bolojan, legea salarizării, PSD reforme, Siegfried Mureșan
Național 18 ore ago

Mureșan: PSD trebuie să sprijine Legea salarizării pentru accesarea fondurilor europene

Siegfried Mureșan: PSD a întârziat reformele, dar acum trebuie să voteze Legea salarizării Europarlamentarul...

Național 18 ore ago

Îmbrânceli între jandarmi și oieri la protestul din Piața Presei Libere

Îmbrânceli între jandarmi și oieri la protestul din Piața Presei Libere Protestul oierilor din...

Național 20 de ore ago

Locuitorii din nordul Tulcei, avertizaţi prin RO-Alert să se adăpostească

Locuitorii din nordul judeţului Tulcea, avertizaţi prin RO-Alert Cetăţenii din nordul judeţului Tulcea au...

Național 22 de ore ago

Vasile Tofan, noul premier al Moldovei, în vizită oficială în România

Noul premier al Republicii Moldova, Vasile Tofan, vizitează România Noul premier al Republicii Moldova,...

Național 22 de ore ago

Oprirea grupului 2 de la Cernavodă va lăsa România fără 20% din energia electrică

Oprirea grupului 2 de la Cernavodă afectează grav producția electrică a României Oprirea grupului...

Național 22 de ore ago

Comisia Europeană investighează România pentru despăgubiri de 42,2 milioane de euro

România, subiect al unei investigații a Comisiei Europene pentru despăgubiri de 42,2 milioane euro...

Național o zi ago

Senatul se reunește în sesiune extraordinară pentru strategia biodiversității

Senatul se reunește în sesiune extraordinară pentru strategia biodiversității Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a...

Național o zi ago

Diana Buzoianu: Fântânile din curte nu sunt vizate de noul proiect legislativ

Diana Buzoianu: Captările ilegale de apă, nu fântânile, sunt vizate de noul proiect legislativ...

Național 2 zile ago

Alertă de bombă la Portul Constanța, amenințare generată de inteligența artificială

Bomb threat at the Port of Constanța linked to AI-generated messages O alertă de...

Național 2 zile ago

Grindeanu îi cere lui Pâslaru demisia din cauza abuzurilor financiare

Grindeanu îi cere lui Pâslaru demisia, acuzându-l de abuzuri financiare Președintele PSD, Sorin Grindeanu,...

Național 2 zile ago

ProTV contestă amenda de 4 milioane de euro impusă de Consiliul Concurenței

Amenda de 4 milioane de euro aplicată ProTV pentru nerespectarea angajamentelor de concurență Consiliul...

Național 2 zile ago

Amenințare cu bombă la Portul Constanța, apeluri din Polonia și Ucraina investighează autoritățile

Amenințare cu bombă la Portul Constanța, apeluri din Polonia și Ucraina Amenințarea cu bombă...

Național 2 zile ago

Greva generală din sănătate continuă: milioane de lei pierdute și servicii amânate

A doua zi de grevă generală în sănătate: milioane de lei și servicii amânate...

Național 2 zile ago

ANAF destructurează o schemă de fraudă fiscală de 32 milioane lei

Schemă de fraudă fiscală de 32 milioane lei destructurată de ANAF Inspectorii ANAF au...