Streamuri Radio Clasic

Cultură

Festivalul Filmului European sau cum să înțelegem Europa de azi

Cultură 09:19

Festivalul Filmului European se desfășoară între 11 și 30 iunie la București, Râmnicu Vâlcea, Tîrgu-Mureș, Sibiu și, în premieră, la Chișinău. Cu peste 55 de filme din 23 de țări, în complicatul context actual european, Festivalul oferă o platformă de înțelegere a societății contemporane și care ne poate da răspunsuri la întrebarea „Încotro merge, de fapt, Europa?ˮ.

Dar, ca să ne cunoaștem prezentul, trebuie să investigăm și trecutul, așa că noua ediție a FFE are atât filme și documentare recente, cât și o importantă selecție de filme clasice.

Festivalul oferă publicului acces la o dezbatere multiculturală și propune o panoramare subiectivă, filtrată artistic, a temelor dominante pentru societatea contemporană. Este vorba despre subiectele care dau „pulsul Europei”, favorizând conversația pe teme fierbinți, precum granițele fizice și imateriale, construcția identitară și asimilarea diferențelor culturale, democrația și libertatea de exprimare, planul social versus cel intim, angajarea și izolarea. Filmul european este nu doar act de creație, ci și o oglindă a neliniștilor și emoțiilor care străbat Europa, oferind dincolo de stări și idei, și un context pentru a ne construi propria imagine a continentului sau pentru a ne facilita o analiză a societății.

Ediția din București are loc între 11 și 23 iunie, în următoarele săli: Cinema Elvire Popesco, Cinema Muzeul Țăranului, Cinema PRO, Cinemateca Eforie, Centrul Ceh, Goethe Institut // Pavilion 32, Institutul Balassi, Institutul Cervantes și Spațiul Public European. O parte dintre proiecții vor fi însoțite de întâlniri cu cineaști și actori, concerte, dezbateri, lansări de carte și alte evenimente speciale. În țară și dincolo de graniță, 23.FFE se desfășoară la Chișinău (Cinematograful Odeon, 21-23.06), Râmnicu Vâlcea (Cinema Geo Saizescu, 21-23.06), Tîrgu-Mureș (Cinematograful Arta, 21-23.06) și Sibiu (Centrul Cultural Ion Besoiu, 28-30.06).

“Mi-e greu să sintetizez bogăția selecției din acest an, însă sper că spectatorii vor frecventa și site-ul nostru pentru detalii mai suculente. Nu e tocmai o ediție estivală, ci una consistentă, substanțială, o veritabilă panoramă a Europei de ieri și de azi. Da, am inclus și o selecție spumoasă de comedii recente, dar și câteva dintre cele mai controversate pelicule ale anului, pe teme grele cum ar fi abuzurile din biserica catolică, dragostea și obsesia în lumea virtuală, lupta pentru mediu sau pentru creația artistică, exploatarea celor vulnerabili, migrația sau cruzimea jocurilor politice. Impresionantă e și diversitatea genurilor: avem thrillere, biografii, tragicomedii, documentare biografice, politice și despre modă, pelicule pentru copii, SF sau fantastice. În secțiunea Sinergii, filmul devine teatru. La 30 de ani de la căderea zidului Berlinului, am pus la cale cea mai complexă retrospectivă a filmelor amplasate în Germania de Est – Dincolo de Zid. Secțiunea Tribut e dedicată marelui maestru italian Bernardo Bertolucci, cu patru filme, dintre care trei proaspăt restaurate, în premieră pe marele ecran. Inedit va fi și maratonul de 24 de ore cu seria de documentare 24H Europe, unde 60 de tineri din 26 de țări europene vorbesc despre speranțele, fricile, visele și ambițiile lor” a declarat Anca Grădinariu, directorul artistic al 23.FFE.

Programul complet al proiecțiilor din cele 5 orașe este disponibil în anexă.

Accesul la proiecțiile programate în sălile centrelor și institutelor culturale partenere din București este gratuit. Biletele pentru filmele proiectate la cinematografe pot fi achiziționate de la casele de bilete ale acestora, sau online, de pe platformele Eventbook (pentru filmele care rulează la Cinema Elvire Popesco și Cinema Muzeul Țăranului), Eventim (pentru filmele de la Cinema PRO) și Kompostor (pentru filmele de la Cinemateca Eforie).

Festivalul va debuta la București, pe 11 iunie, cu alegoria italiană Lazzaro felice / Fericit ca Lazăr (Italia, 2018, regia: Alice Rohrwacher), film selecționat anul trecut în competiție la Festivalul de film de la Cannes, unde a fost distins cu Premiul pentru cel mai bun scenariu.

Cultură 20 de minute ago

Muzeul Național ”George Enescu ” -Noaptea Muzeelor 2026 Sub semnul lui Enescu: armonie și imagine

Eveniment cultural de amploare, Noaptea Muzeelor este una dintre cele mai cunoscute inițiative europene...

Cultură 24 de minute ago

Teatrul EXCELSIOR se alătură evenimentului Noaptea Muzeelor

Teatrul EXCELSIOR, singurul teatru din București dedicat adolescenților și tinerilor adulți, se alătură ediției...

Cultură 22 de ore ago

În curând, ISCM World New Music Days 2026 – „Columna Infinită”. Uniunea Compozitorilor aduce la București cel mai mare festival mondial de muzică nouă

Festivalul internațional ISCM World New Music Days – cel mai prestigios eveniment dedicat muzicii contemporane la...

Cultură 22 de ore ago

GRO(O)VE sau Once is not enough

Ediția de anul trecut a Festivalului Național de Teatru s-a deschis un show inedit...

Cultură 2 zile ago

Gala Premiilor UNITER 2026 – un spectacol al contrastelor, așa cum e lumea în care trăim

Fără a deveni un simbol al exprimării formelor sociale beligerante pe care le trăim...

60 milioane euro, fiscul spaniol, rezidenta fiscala, Shakira, victorie instantaSursă foto: Shutterstock
Cultură 2 zile ago

Shakira câștigă în instanță: Fiscul spaniol trebuie să-i restituie peste 60 de milioane de euro

Shakira câștigă în instanță: Fiscul spaniol trebuie să-i restituie peste 60 de milioane de...

Anul Nadia 2026, gimnastica românească, Jocurile Olimpice, nadia comaneci, Onești
Cultură 2 zile ago

Nadia Comăneci va deschide TIFF 2026 cu proiecții speciale la Cluj-Napoca

Nadia Comăneci va deschide TIFF 2026 Nadia Comăneci va deschide cea de-a 25-a ediție...

Cultură 2 zile ago

„Spărgătorul de nuci”, din nou la București

Baletul clasic atrage un interes tot mai mare la București, iar Ukrainian Classical Ballet...

Cultură 2 zile ago

„Mă mut la mama” ajunge în cinematografe

Comedia „Mă mut la mama”, inspirată din spectacolele de teatru care au cucerit publicul...

Cultură 3 zile ago

Festivalul de Muzică Contemporană CLUJ-MODERN , ediția a XVI-a

Festivalul Internațional de Muzică Contemporană Cluj Modern este una dintre cele mai importante manifestări...

Cultură 3 zile ago

Cristian Tarcea, românul din spatele câștigătoarei „Bangaranga” la Eurovision 2026

Cine este românul din spatele piesei „Bangaranga”, câștigătoare la Eurovision 2026 Muzicianul constănțean Cristian...

Cultură 4 zile ago

Tudor Chirilă susține că Alexandra Căpitănescu poate câștiga Eurovision 2026

Finala Eurovision 2026: Alexandra Căpitănescu, favorită la trofeu, susținută de Tudor Chirilă Alexandra Căpitănescu,...

Cultură 5 zile ago

Concertul cursanţilor „The Guitar Lab” la Sinaia

Duminică, 17 mai, ora 12, la Casa Memorială „George Enescu”, Vila Luminiş, Sinaia, are...

Cultură 5 zile ago

„De capul nostru” închide Festivalul Filmului European la București

„De capul nostru", filmul care închide ediţia de la Bucureşti a Festivalului Filmului European...

Cultură 6 zile ago

Alexandra Căpitănescu s-a calificat în finala Eurovision 2026 de la Viena

A doua semifinală a Eurovision 2026 a avut loc pe 14 mai, iar Alexandra...

Cultură 6 zile ago

Metallica a cântat în română la București, surpriză pentru fani

Metallica a cântat în limba română la concertul din București Fanii Metallica din România...

Cultură 7 zile ago

Shakespeare cucerește Craiova

Festivalul Internațional Shakespeare Craiova 2026 transformă orașul într-o scenă deschisă, cu spectacole gratuite în...

Cultură 7 zile ago

Sectorul cultural românesc primește 47,5 milioane de euro prin Granturile SEE și Norvegiene

Sectorul cultural din România primește 47,5 milioane de euro prin Granturile SEE și Norvegiene...

Cultură o săptămână ago

Concursul Internațional George Enescu 2026 anunță o amplă serie de premii speciale dedicate susținerii noii generații de muzicieni

Ediția aniversară a Concursului Internațional George Enescu 2026, desfășurată la București între 23 august...

Cultură o săptămână ago

UE susține suspendarea finanțării Bienalei de la Veneția din cauza Rusiei

Țările UE susțin suspendarea finanțării Bienalei de la Veneția din cauza participării Rusiei Majoritatea...

Cultură 2 săptămâni ago

Bonnie Tyler, în comă indusă după o operație de urgență în Portugalia

Bonnie Tyler, în comă indusă după o operație de urgență în Portugalia Cântăreața Bonnie...

Cultură 2 săptămâni ago

Dolly Parton își anulează concertele din Las Vegas

Dolly Parton și-a anulat rezidența programată la Las Vegas, după ce artista a anunțat...

Cultură 2 săptămâni ago

„Kontinental ’25”, marele câștigător la Gopo

„Kontinental ’25”, filmul regizat de Radu Jude, a câștigat trofeul pentru cel mai bun...

Cultură 2 săptămâni ago

A treia ediție ECHOES – Festivalul Internațional „Aurel Stroe”-4-7 mai 2026, în București

A treia ediție ECHOES – Festivalul Internațional „Aurel Stroe” se va desfășura în perioada...