‘Nabucco’ – la Opera Naţională Bucureşti
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/04/nabucco-563x311.jpg)
Opera Națională București prezintă joi, 7 februarie 2019, începând cu ora 18:30, spectacolul „Nabucco” de Giuseppe Verdi, în regia lui Hero Lupescu, având o scenografie de George Doroşenco și coregrafia semnată de Doina Andronache.
La pupitrul dirijoral se va afla Mihnea Ignat. Din distribuție fac parte, printre alții, baritonul Ștefan Ignat – „Nabucco”, soprana Silvia Sorina Munteanu – „Abigaille”, mezzo-soprana Oana Andra – „Fenena” şi baritonul Liviu Indricău – „Ismaele”.