Streamuri Radio Clasic

Național

Şedinţa Coaliţiei de Guvernare: Tensiuni pe Fondul Reformei Administraţiei

Național 12:41

Coaliţia de guvernare se reuneşte luni pentru a discuta adoptarea pachetului reformei administraţiei, în contextul unor tensiuni între partide. Premierul Ilie Bolojan propune adoptarea prin ordonanţă de urgenţă, în timp ce PSD cere măsuri de solidaritate, respingând tăierile de cheltuieli.

Coaliţia de guvernare se va reuni luni, la ora 13.00, pentru a discuta modalitatea de adoptare a reformei administraţiei şi a pachetului de relansare economică. Premierul Ilie Bolojan a declarat că intenţionează să adopte pachetul săptămâna aceasta prin ordonanţă de urgenţă, în cadrul şedinţei de guvern programată pentru joi. În schimb, PSD a impus condiţia introducerii unor măsuri de solidaritate, iar miniştrii acestui partid au anunţat că nu vor aviza o ordonanţă care nu include aceste măsuri. De asemenea, UDMR a solicitat premierului să renunţe la impozitarea proprietăţilor.

Iniţial, se dorea ca guvernul să îşi asume răspunderea în Parlament pentru aceste măsuri, însă premierul a menţionat că adoptarea prin ordonanţă de urgenţă este o alternativă viabilă. PSD a propus un pachet de solidaritate cu un impact bugetar de 3.39 miliarde lei, destinat să sprijine peste 5 milioane de beneficiari. Propunerea include ajutoare pentru pensionari, care ar urma să fie acordate în două tranşe, înainte de sărbătorile de Paşte şi Crăciun, cu sume variind între 600 şi 1.000 lei, în funcţie de valoarea pensiei.

Reacţii din partea miniştrilor PSD

Miniştrii PSD au declarat că nu vor aviza ordonanţa care prevede tăieri de cheltuieli în administraţie. Florin Barbu, ministrul Agriculturii, a menţionat că a realizat o reorganizare a ministerului în decembrie 2025 şi că premierul i-a promis că instituţia nu va fi afectată de o nouă reorganizare. De asemenea, Barbu a afirmat că nu va aviza OUG pentru reducerea cheltuielilor cu 10%, chiar dacă nu se opune reformei. Similar, miniştrii Sănătăţii şi Energiei, ambii din PSD, au comunicat că nu vor susţine ordonanţa, iar discuţiile vor continua în cadrul Coaliţiei.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii, a subliniat că nu este de acord cu tăierea cheltuielilor din sistemul sanitar, invocând specificităţile acestuia. UDMR a anunţat că va propune autorităţilor locale posibilitatea de a reduce taxele până la adoptarea bugetelor, în conformitate cu legislaţia în vigoare, precum şi reintroducerea facilităţilor fiscale.

Național 15 minute ago

Biserica Ortodoxă sărbătorește Sfinții Constantin și Elena, 1,5 milioane de români își serbează onomastica

Biserica Ortodoxă sărbătorește joi Sfinții Constantin și Elena, peste 1,5 milioane de români își...

Național 15 minute ago

Diana Buzoianu: Reforma justiției este esențială pentru protecția mediului în România

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, critică lipsa reformei în Justiție Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a...

Național 7 ore ago

Bolojan critică conducerea Nuclearelectrica pentru eşecul mini-reactoarelor de la Doiceşti

Proiectul mini-reactoarelor nucleare de la Doiceşti, criticat de Bolojan Premierul interimar Ilie Bolojan a...

Național 8 ore ago

Oana Țoiu condamnă comportamentul inacceptabil al ministrului israelian Ben Gvir

Ministrul Oana Țoiu critică comportamentul ministrului israelian Ben Gvir față de activiști Ministrul interimar...

Național 17 ore ago

Tánczos Barna: UDMR exclude orice colaborare cu AUR în viitorul guvernamental

Vicepremierul Tánczos Barna exclude categoric colaborarea cu AUR Vicepremierul Tánczos Barna a declarat că...

Național 17 ore ago

România trebuie să atragă 10 miliarde de euro pentru a valorifica PNRR

Forma finală a PNRR: România trebuie să atragă 10 miliarde de euro pentru investiții...

Național 19 ore ago

Proiectul de lege care abrogă legile antilegionarism și antifascism a fost respins în Senat

Proiectul de lege care abrogă legile antilegionarism și antifascism a picat la vot în...

Național 19 ore ago

Guvernul analizează stadiul proiectelor PNRR, Ministerul Sănătății în dificultate

Stadiul proiectelor PNRR, analizat la Guvern; Ministerul Sănătății în situație specială Premierul Ilie Bolojan...

Național 20 de ore ago

Alerte de vreme rea: Ploi și vânt puternic în București și alte regiuni

Alerte de vreme rea în România: Ploi și vânt puternic în mai multe zone...

Național 24 de ore ago

Sindicaliștii din Finanțe protestează pentru recunoașterea valorii muncii în salarizare

Protest al sindicaliștilor din Finanțe pentru recunoașterea valorii muncii Un protest al sindicaliștilor din...

Codul Fiscal, conditii stricte, proiect de lege, tineri prima casa, TVA redusSursă foto: Shutterstock
Național 2 zile ago

TVA redus pentru tineri la prima casă, cu condiții stricte impuse de lege

TVA redus pentru tinerii care cumpără prima casă, cu condiții stricte Un nou proiect...

Național 2 zile ago

Metrorex, un sistem rigid cu deficit de 1,17 miliarde de lei, necesită reforme urgente

Oana Gheorghiu: Metrorex, un sistem rigid cu deficit de 1,17 miliarde de lei Vicepremierul...

Național 2 zile ago

Oana Țoiu: Incidentul cu drona doborâtă de F-16 arată angajamentul României față de NATO

Incidentul cu drona doborâtă de avionul F-16 românesc în Estonia, un exemplu de securitate...

Național 2 zile ago

Isărescu: Premierul tehnocrat ar putea vorbi în gol, fără credibilitate politică

Isărescu critică ideea unui premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert” Guvernatorul Băncii Naționale...

Național 2 zile ago

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri în Bragadiru, Ilfov

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri din Bragadiru, Ilfov Un incendiu a...

Național 2 zile ago

Militarii răniți în explozia de la Botoșani, transferați de urgență în Belgia

Militarii răniți în explozia de la Botoșani au fost transferați în Belgia Cei doi...

Național 3 zile ago

Bolojan: PNL nu va susține un guvern tehnocrat cu PSD în viitor

Ilie Bolojan: PNL nu va susține un guvern tehnocrat cu PSD Ilie Bolojan, președintele...

Național 3 zile ago

Lia Olguța Vasilescu: PSD ia în calcul formarea unui guvern minoritar

Guvern minoritar în jurul PSD, o variantă luată în calcul de Lia Olguța Vasilescu...

Național 3 zile ago

Bilanțul USR după 13 zile fără PSD: realizări și angajamente prezentate de Dominic Fritz

Bilanțul USR în 13 zile fără PSD: realizări și angajamente prezentate de Dominic Fritz...

Național 3 zile ago

AUR rămâne lider în intențiile de vot, PNL depășește PSD în sondaje

AUR rămâne pe primul loc în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare AUR continuă...

Național 3 zile ago

Băsescu: Premierul trebuie să fie din PNL pentru stabilitatea economică a României

Băsescu sugerează un premier din PNL, avertizând asupra riscurilor economice Fostul președinte Traian Băsescu...

Național 4 zile ago

e-Factura devine obligatorie pentru freelanceri începând cu 1 iunie 2026

e-Factura devine obligatorie pentru freelanceri și creatori de conținut din 2026 Persoanele fizice care...

Național 4 zile ago

Incendiu devastator în Sectorul 5: Pompierii intervin, mesaj Ro-Alert emis

Incendiu puternic în Capitală, intervenție masivă a pompierilor Un incendiu puternic a afectat mai...

Național 5 zile ago

Scenariul unui guvern monocolor PNL sau PSD, discutat în Parlament

Guvern monocolor: scenariu vehiculat de parlamentari Ipoteza formării unui guvern monocolor, fie de către...